آمریکا درخواست مبادله امیر حکمتی را تکذیب کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption امیر حکمتی مدتی در نیروهای مسلح آمریکا خدمت کرده است

وزارت امور خارجه آمریکا اظهارات وکیل امیر حکمتی، شهروند ایرانی-آمریکایی متهم به جاسوسی در ایران را تکذیب کرد که گفته بود دولت آمریکا درخواست مبادله آقای حکمتی را داده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای حکمتی امروز سه شنبه ۹ دی (۳۰ دسامبر) به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این درخواست از طریق دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران مطرح شده و ایران هنوز به آن پاسخ نداده است.

اما ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که چنین امری واقعیت ندارد و دولت آمریکا خواستار آزادی فوری آقای حکمتی و دو شهروند دیگر آمریکایی است که در ایران در بازداشت هستند (سعید عابدینی و جیسون رضائیان).

امیر میرزایی حکمتی که مدتی در نیروهای مسلح آمریکا خدمت کرده، در طی سفرش به ایران در تابستان ۱۳۹۰ بازداشت و به "جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم" متهم شد.

او در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد، اما این مجازات در دادگاه تجدید نظر لغو و به ده سال حبس تبدیل شد.

وکیل امیر حکمتی امروز در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم هم که از او پرسیده آمریکا به دنبال مبادله آقای حکمتی با چه فرد یا افرادی است، گفته بود: "فعلاً مصلحت نیست نامی از طرف مقابل اعلام شود و اگر قوه قضاییه صلاح بداند، این موضوع را اعلام می‌کند."

آقای علیزاده طباطبایی به خبرگزاری ایسنا گفته بود که آمریکا در درخواست خود اسم "افراد" مورد نظر برای مبادله با امیر حکمتی را بیان کرده است.

نامه به کری و ظریف

حق نشر عکس Getty
Image caption خانواده امیر حکمتی و مقام‌های آمریکایی بارها خواهان آزادی او شده‌اند

امیر حکمتی اواخر تابستان سال گذشته در نامه‌ای به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نوشته بود که ایران او را با نیت تبادل زندانی نگه داشته است.

چند ماه پیش روزنامه نیویورک‌تایمز هم از وکیل آقای حکمتی نقل کرده بود که "امکان آزادی او در ماه‌های آینده وجود دارد، به خصوص اگر دولت آمریکا با آزادی دست کم تعدادی از زندانیان ایرانی در آن کشور موافقت کند".

وزارت امور خارجه آمریکا و خانواده آقای حکمتی بارها از مقام‌های ایران خواسته‌اند که او را آزاد کنند.

خود آقای حکمتی هم بهار امسال در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران خواهان آزادی خود شده و حکم صادرشده علیه خود را "نتیجه و بازتاب سوءتفاهم تاریخی و ذهنیت منفی ایران در قبال سیاست های دولت آمریکا" عنوان کرده بود.

امیر حکمتی یکی از سه شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در ایران است.

سعید عابدینی، کشیش ۳۴ ساله به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" به هشت سال زندان محکوم شده و جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشینگتن پست هم، از ۳۱ تیر امسال در بازداشت است.

مطالب مرتبط