توقف موقت تبدیل آشوراده به جزیره گردشگری

حق نشر عکس MEHR
Image caption ۴۰ درصد از کل خاویار ایران در این منطقه تولید می شود

سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه‌ای به سازمان محیط زیست، دستور توقف واگذاری جزیره آشوراده را به بخش خصوصی صادر کرده است. قرار بود بخش خصوصی این جزیره حفاظت شده را به جزیره گردشگری تبدیل کند.

روابط عمومی سازمان محیط زیست هم صدور این دستور را تایید کرده است.

این حکم در پی شکایت دلاور نجفی و محمدباقر صدوق، معاونان پیشین سازمان محیط زیست، به قوه قضاییه صادر شده است.

به گفته آقای نجفی این دستور "موقت" است اما او ابراز امیدواری کرد که این حکم دائمی و واگذاری آشوراده برای تبدیل آن به یک مرکز گردشگری متوقف شود.

جزیره آشوراده بیش از ۴۰ سال پیش با مصوبه شورای عالی محیط زیست تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفت و در سال ۱۳۵۴ جز اولین مناطق 'زیست کره جهان' معرفی و ثبت شد.

این جزیره در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است و بیش از ۷۵ درصد آن منطقه حفاظت شده اعلام شده است.

بحث واگذاری آشوراده که تنها جزیره دریای خزر است نخستین بار در سال ۱۳۸۳ مطرح شد، زمانی که بنیاد علوی، وابسته به بنیاد مستضعفان مدعی مالکیت جزیره شد.

این پرونده مدتی مسکوت ماند اما در آخرین جسله هیات دولت در زمان محمد خاتمی، دولت واگذاری ۳۸۰ هکتار از عرصه جزیره را به شرکت خصوصی "مناطق گردشگردی جهان" تصویب کرد.

در دولت محمود احمدی نژاد مصوبه واگذاری جزیره آشوراده به عنوان یکی از اصلی ترین مناطق حفاظتی پناهگاه حیات وحش میانکاله با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور باطل شد.

اما این پرونده مجدد با روی کارآمدن دولت حسن روحانی دوباره مطرح شد.

تقریبا سه هفته پیش، بعد از بیش از یک دهه کشمکش، مقرر شد بخشی از این منطقه به بخش خصوصی واگذار شود.

کارشناسان محیط زیست همواره به واگذاری این "اراضی ملی" به بخش خصوصی انتقاد و اعتراض کرده و معتقدند با احداث این تاسیسات محیط زیست جزیره تخریب شده و زیست بوم آن در خطر نابودی قرار خواهد گرفت.