مجلس ایران وزیر صنعت را یک قدم به استیضاح نزدیک کرد

حق نشر عکس ICANA
Image caption بیشتر جلسه نهم دی مجلس به اظهار نظر نمایندگان درباره "فتنه ۸۸" اختصاص داشت

با قانع نشدن نمایندگان مجلس ایران از پاسخ محمد‌رضا نعمت‌زاده به سوال دو نفر از نمایندگان، وزیر صنعت، معدن و تجارت دومین کارت زرد را از مجلس دریافت کرد.

اصطلاح کارت زرد از قوانین بازی فوتبال وارد فرهنگ پارلمانی ایران شده است. در صورتی که نمایندگان مجلس یک بار دیگر از توضیحات آقای نعمت زاده قانع نشوند (مجموعا سه بار) آنها می‌توانند طرح استیضاح وزیر را به هیأت‌ رئیسه مجلس ارائه کنند.

زهره طبیب‌زاده نوری در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۹ دی، ۳۰ دسامبر)، در اعتراض به "سیاست‌های غلط و نابجا" در مورد زمین‌های زیر کشت برنج گفت ایران به یکی از "چهار کشور عمده وارد کننده برنج" تبدیل شده است.

حق نشر عکس ICANA
Image caption به گفته خانم طبیب‌زاده (چپ)، هفت قلم از ده قلم واردات عمده ایران را محصولات کشاورزی تشکیل می دهند

خانم طبیب زاده گفت: "با افزایش قیمت زمین در استان مازندران و تغییر کاربری به ویلاسازی اکنون به جای شالی در مزارع مازندران ویلا ساخته می شود و زمانی که سود واردات برنج از سود تولید بیشتر باشد و سود ویلا از سود فروش برنج کمتر باشد کشاورزان به ناچار به جای زحمت طاقت فرسای کشاورزی زمین را خشکانیده و به فروش می رسانند."

به گفته خانم طبیب زاده واردات برنج در سال ۱۳۹۲، دو و نیم برابر نیاز کشور بوده است: "مصرف سالانه برنج هر ایرانی ۳۶ کیلوگرم تخمین زده می شود که با احتساب جمعیت ۷۸ میلیونی و سرانه مصرف میانگین ما در سال بیش از ۳ میلیون تن برنج نیاز داریم. متوسط تولید برنج داخل کشور ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است، از این رو حداکثر به ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن نیاز به واردات برنج وجود دارد و با کمال تأسف واردات برنج در سال ۹۱ بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن و در سال ۹۲ یک میلیون و ۹۷۰ هزار تن بود."

نماینده مجلس ایران به قیمت برنج وارداتی هم اعتراض داشت و گفت: "متوسط قیمت برنج هندی به ازای هر تن ۶۰۰ دلار بوده در حالی که در سال اخیر همین برنج با نرخ ۱۱۰۰ دلار وارد کشور ما شده است."

در اعتراض به واردات خودروهای لوکس، خانم طبیب زاده گفت: "تنها چیزی که در سال ۹۲ به نام جانبازان وارد شده است، بنا بر آمار گمرک تعداد ۴۲۸ اتومبیل بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی که متوسط آن بین ۲۰ هزار تا ۴۲۵ هزار دلار قیمت داشته است، از بنز و پورشه گرفته تا مازراتی."

حق نشر عکس ICANA
Image caption محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت و معدن از وزارایی است که زیر انتقادها بوده است

خانم طیب زاده نوری گفته "ورود اتومبیل‌های لوکس موجب آسیب‌های فرهنگی شده است، وقتی همشهریان تهرانی ما لای درهای مترو گیر می‌کنند، چگونه شما به مرفهان شمال شهر اجازه می‌دهید که با ماشین‌های لوکس خود در خیابان‌ها تاخت و تاز کنند."

ناصر موسوی‌لارگانی نماینده دیگر مجلس نیز از وزیر صنعت سوال کرد که چرا شرکت بازرگانی دولتی ایران برخی اقلام اساسی را زیر قیمت و بیش اندازه وارد بازار می‌کند.

پاسخ‌های آقای نعمت زاده به این سوالات نمایندگان را قانع نکرد و وزیر صنعت با ۱۰۲ رأی موافق و ۸۹ رأی مخالف، اصطلاحا دومین کارت زرد را دریافت کرد.

آقای نعمت زاده، ۲۴ تیرماه نیز با سوال نمایندگان اصفهان درباره "وضعیت ناگوار بازنشستگان صنعت فولاد و عدم پرداخت مستمری آنان" روبرو شد که پاسخ‌های او نمایندگان را قانع نکرد و وزیر صنعت ایران نخستین کارت زرد خود را از مجلس دریافت کرد.