روحانی: حضور مردم در ۹ دی ۸۸ به معنای حمایت از یک حزب و جناح نبود

حق نشر عکس president.ir
Image caption حسن روحانی در جریان رقابت های انتخاباتی به طور تلویحی وعده حل و فصل موضوع بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را مطرح کرده بود

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که برای بازدید از برخی از طرح های عمرانی به بندر چابهار در جنوب ایران رفته در یکی از سخنرانی های خود به موضوع سالگرد راهپیمایی ۹ دی ۱۳۸۸ پرداخته است.

آقای روحانی گفته "حضور مردم در ۹ دی به معنای حمایت از یک حزب و جناح نبود" بلکه "به معنای بیعت مجدد با جمهوری اسلامی ایران، رهبری، انقلاب اسلامی، اصل ولایت فقیه و خاندان امامت و روز همدلی، اتحاد، انسجام و وحدت ملی است."

او گفته "نباید اجازه دهیم هیچ حادثه‌ای در تاریخ کشور تبدیل به وسیله‌ای برای ایجاد اختلاف و تفرقه شود."

__________________________

۹ دی ۱۳۸۸ چه اتفاقی افتاد؟

حق نشر عکس tasnim
Image caption افراد و گروه های سیاسی ای که در سال ۱۳۸۸ طرفدار محمود احمدی نژاد بودند، روز ۹ دی این سال را "پایان فتنه" می خوانند

به دنبال ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی که یک نهاد حکومتی است برای انجام یک تظاهرات دولتی در روز ۹ دی این سال فراخوان داد.

علت اصلی برگزاری این تظاهرات اعتراض به "هتک حرمت ارزش ها توسط معترضان به نتایج انتخابات در روز عاشورا" بود.

از زمان برگزاری این راهپیمایی افراد و گروه های سیاسی ای که در سال ۱۳۸۸ طرفدار محمود احمدی نژاد بودند، روز ۹ دی را "پایان فتنه" می خوانند و در سالگرد آن از سیاستمداران و معترضان به نتایج انتخابات آن سال از جمله از میرحسین موسوی و مهدی کروبی به تندی انتقاد می کنند.

میرحسین موسوی و همسرش و مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند که این وضع هنوز ادامه دارد.

________________________

حسن روحانی در جریان رقابت های انتخاباتی به طور تلویحی وعده حل و فصل موضوع بازداشت خانگی این افراد را داده بود و پس از آن هم در چند نوبت تکرار کرد که وعده هایش را فراموش نکرده است.

آقای روحانی در سالگرد برگزاری این راهپیمایی گفته "امروز و در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت و اتحاد داریم اگر فاصله‌ای نیز هست، باید تلاش کنیم تا آن را کم و کم‌تر کنیم."