بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران. ۱۰ دی

روزنامه‌های امروز صبح تهران دو گروه شده‌اند؛ اصولگرایان و تندروها از راه‌پیمایی‌های دیروز در سالگرد نهم دی ماه سال ۸۸ به عنوان آخرین میخ بر تابوت فتنه نوشته و کوشیده‌اند خاطره گروه‌هایی را که به دعوت رهبر جمهوری اسلامی در پایان اعتراض های انتخاباتی پنج سال پیش با خشونت به ماجرا پایان دادند، به عنوان پیروز فتنه زنده نگاه دارند، روزنامه های میانه رو سخنان رییس جمهور را مهم دیده‌اند که گفته نهم دی متعلق به گروه و دسته‌ای نبود و محسن رضایی که گفته است نظام با درایت مساله حصر را حل خواهد کرد.

از دیگر مطالب روزنامه ها ادامه تحلیل ها درباره تازه ترین گفته های باراک اوباما رییس جمهور آمریکا درباره ایران و آینده روابط دو کشور است که همچنان گروه های تندرو بدان بی اعتنا بوده اند و نشریات میانه رو از مضمون آن استقبال کرده اند.

آیا حصر برداشته شده؟

حق نشر عکس keyhan newspaper dec31
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

در میان تیترهای هیجان‌انگیز روزنامه های تندرو و جناح محافظه کار، روزنامه سیاست روز به تحلیل ریشه اصلی فتنه ۸۸ پرداخته و در سرمقاله خود نوشته: برخی در تلاش هستند ریشه اتفاقات فتنه ۸۸ را در جای دیگری جست‌وجو کنند و دنبال آن هستند القا ‌کنند ریشه آن اغتشــاشات و آشــوب‌هــای سـاختــار‌شکن و ضــدارزشی اقدامات سران فتنه و افراطیون اصلاح‌طلب نبوده بلکه طرف مقابل یعنی رئیس‌جمهور پیروز انتخابات ۸۸ است. مستند آنها را هم مناظره‌هایی می‌دانند که میان موسوی و احمدی‌نژاد در صدا و سیما پخش شد.

به نوشته این مقاله: البته این اشکال و انتقاد جدی به هر دو طرف مناظره وارد است که اظهارات آنها باعث تحریک احساسات افکار عمومی و هواداران دو طرف شد. هر دو طرف باید شرایط حساس انتخابات را درک می‌کردند و از بیان برخی مسائل پرهیز می‌نمودند که آنها خود نیز اسیر فضای احساسی شدند. اما ادامه آن دیگر رفتاری احساسی نبود.

محمد صفری در پایان سرمقاله سیاست روز نوشته: حضور ۴۰ میلیون نفر از مردم پای صندوق‌ رأی انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت ۸۵ درصدی مردم، بی‌سابقه و بی‌نظیر بود. اما چنین فرصت مغتنمی برای نشان دادن اقتدار نظام اسلامی تبدیل به فتنه شد. وضعیت امنیت کشور به هم ریخت، همه دستگاه‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مستقیم درگیر آن شدند و انرژی بسیاری صرف شد تا به سرانجام مطلوب برسد.

محمدجواد اخوان در جوان، روزنامه سپاه پاسداران، با اشاره به سخنانی که در روزهای گذشته به نقل از میرحسین موسوی در نشریات و رسانه های مجازی منتشر شده این موضوع را قابل تامل خوانده و نوشته: در آستانه سالگرد ۹ دی به‌عنوان روزی که موج حماسه ملت خاموشی آتش فتنه را سبب شد، می‌توان انتشار این اظهارات را واکنشی انفعالی از سوی فتنه‌گران در قبال بصیرت امت و تلاشی نافرجام و برای جلوگیری از میرایی نهایی فتنه‌گران دانست.

دومین نکته به نظر نویسنده این روزنامه تندرو گاف مضحکی است که ضمناً درون انتشار این اظهارات وجود دارد و به نحوی می‌توان از آن به پارادوکس اینان یاد کرد. اگر اینان حقیقتاً آن‌طور که ادعا می‌کنند، محصور هستند چگونه اظهاراتشان رسانه‌ای می‌شود و حقیقتاً این اظهارات متعلق به شخص آنها است؟ پس از چه محدودیتی شکایت دارند؟ در یک فرایند عقلانی ناچاریم که یکی از دو نتیجه‌گیری منطقی را بپذیریم، یا این اظهارات، آن‌گونه که رسانه‌های جریان فتنه گفته‌اند، متعلق به اینان نیست –که این دلیل واضحی خواهد بود بر دروغ‌گویی رسانه‌های فتنه- یا آنکه این اظهارات دقیقاً متعلق و منسوب به فتنه‌گران هستند که در صورت پذیرش این فرض، عملاً ادعای محدودیت برای سران فتنه زیر سؤال می‌رود.

مقاله جوان پرسیده: آیا مخاطبان از این رسانه‌ها نمی‌پرسند که این چه حصری است که فرد در آن می‌تواند نظام سیاسی را همچنان به چالش بکشد و اظهارات او به بیرون درز پیدا و رسانه‌ای شود؟

کارنامه اوباما

حق نشر عکس farhikhtegan newspaper dec31
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، فرهیختگان

عباس نجاری سیسی در مقاله ای در اطلاعات اوباما با جرج دبلیو بوش مقایسه کرده و نوشته: بوش بعد از یازده سپتامبر آمریکا را درگیر دو جنگ بزرگ کرد. در دوره او «سیا» مخالفان آمریکا را از سراسر جهان ربود و در زندانهای خود بنحو وحشیانه‌ای شکنجه کرد، اما اوباما شش سال پیش قبل از انتخاب به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور سیاه پوست گفته بود حتی می‌خواهد با دشمنانش نیز مذاکره کند آیا واقعاً تفاوتی میان این دو دیدگاه و نتایج آن وجود ندارد؟

نویسنده با اشاره این که اوباما دستور پایان دو جنگ پرهزینه در افغانستان و عراق را صادر و سربازان آمریکا را از منطقه و گرداب نظامی آن خارج کرده است. وضع حقوقی بیش از پنج میلیون مهاجر غیر قانونی را سامان داد و روابط با کوبا را پس از ۵۰ سال مجدداً برقرار کرد و در تلاش است به هر قیمتی «گوانتانامو» را تعطیل کند و در آرزوی پایان دادن به تنش میان تهران و واشنگتن به پیشرفت‌های مهمی دست یافته است. کارنامه بدی نیست.

مقاله اطلاعات سرانجام به این جا رسیده که: شک و تردید در موفقیت اوباما برای دستیابی به بزرگترین پیروزی سیاسی یعنی پایان تنش‌ها با ایران کم نیست، اما امروز یگانه گزینه موجود برای طرفین، دیپلماسی و تعامل است. اگر چه رسیدن به توافق با ۱+۵ فقط بخشی از مشکلات سیاسی و اقتصادی ایران را حل خواهد کرد، اما رسیدن به همین مقدار هم خوشایند عده‌ای نیست. اما کنار گذاشتن این سیاست بی‌شک بسیارسخت و پرهزینه خواهد بود.

ابراهیم متقی در سرمقاله مردم امروز نوشته: رادیو ملی آمریکا در آخرین روزهای ســال میلادی تــلاش نمود تا در مصاحبه با رییس جمهور ایالات متحده مهم ترین موضوعاتی که در روند سیاست تغییر باراک اوباما مورد توجه دستگاه سیاست خارجی قرار گرفته را مورد بررســی و بازبینی تحلیلی قرار دهد. در این مصاحبه باراک اوباما برای اولین بار در طول ۱۴سال گذشته نسبت به نیازهای راهبردی ایران با نگرش مثبت برخورد کرده و بر این موضوع تاکید داشت که ایران نگرانی های دفاعی مشــروعی دارد.

به نظر نویسنده این مقاله: بیان چنین نکته ای به مفهوم آن است که ایالات متحده می تواند بخشی از نقش دفاعی و امنیت ایران را در منطقه ای در حال گذار بپذیرد. به نظر اوباما اگرچه کوبا رونــد تنش زدایی با آمریکا را در دهه گذشــته در سطح گســترده آغاز کرده، اما ایران از جایگاه محوری در سیاســت قدرت منطقه ای برخوردار است. تحقق چنین فرآیندی براساس ضرورت های حل وفصل مســائل هسته ای ایران و کشورهای گروه ۵+۱ مورد توجه قرار گرفت.

سرمقاله مردم امروز اما نتیجه گرفته که: چنین نگرشی به مفهوم آن است که آمریکا با سازوکارهای سیاست امنیتی و نهضتی ایران در حمایت از جبهه مقاومت در محیط منطقه ای سازگاری ندارد. وقتی که اوباما بر این موضوع تاکید می کند که

حمایت ایران از حزب االله به مثابه حمایت از تروریسم است، تفاوت های انگاره ای در سیاست خارجی ایران و آمریکا منعکس می شــود.

علی خرم هم در مقاله ای در اعتماد نوشته: دو پروژه ناتمام دیگری برای آقای اوباما در این دو سال باقیمانده است: پروژه ایجاد ارتباط دوستانه با ایران و پروژه خنثی‌سازی رابطه خصمانه با کره شمالی. مهار روابط خصمانه با کره شمالی اگرچه از نظر امنیت همپیمانان امریکا در شبه‌جزیره کره و اطراف آن مهم است ولیکن برای منافع و امنیت ملی امریکا آنچنان حیاتی نامیده نمی‌شود، درحالی که پروژه ارتباط دوستانه با ایران مستقیما با منافع و امنیت ملی امریکا مربوط و مرتبط می‌باشد. رییس‌جمهور امریکا به وضوح برداشت خود را نسبت به این پروژه بیان می‌دارد.

این استاد دانشگاه و دیپلومات سابق در نهایت نوشته: دوسال باقیمانده ریاست‌جمهوری آقای اوباما برای ایران در صورت استفاده بهینه از آن می‌تواند یک فرصت تاریخی محسوب شود. یادمان نرود جهت اتخاذ تصمیمات بزرگ و تاریخی برای هر ملت نیاز به کلان نگری و عبور از جزییات دست و پاگیر و شکستن تابوهای دست ساخته است.

علت آلودگی هوا

حق نشر عکس shahrvand newspaper dec31
Image caption کاکرتون نعیم تدین، شهروند

بهشاد بهرامی در گزارشی در دنیای اقتصاد خبر داده که تحقیقات کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از ریشه‌های بروز آلودگی کم‌سابقه روزهای اخیر در هوای شهر تهران نشان داده و اعلام داشته علاوه بر برخی عارضه‌های آلاینده‌های متحرک در هوای تهران، آنچه سرچشمه آلودگی رو به تشدید هوای تهران را تشکیل داده است به تفسیر غلط مدیریت شهری تهران طی سال‌های اخیر از قوانین مربوط به حفظ و نگهداری باغات و فضای سبز شهر تهران مربوط می‌شود.

به نوشته این گزارشگر این در حالی است که در ادبیات شهرسازی، فضای سبز به عنوان المان تلطیف و پاکسازی هوای شهر از آلاینده‌های محیطی شناخته می‌شوند و مدیران شهری در دنیا سعی می‌کنند مساحت سرانه فضای سبز را در سطح شهر همواره افزایش دهند.

محمدحقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران به نوشته شهروند گفته فارغ از هر نوع قضاوت سیاسی یا روشنفکرانه باید گفت: آلودگی هوای تهران امروز به مهم‌ترین تهدید برای سلامت شهروندان پایتخت تبدیل شده و برای رفع این معضل به «دگرگونی بزرگ» و «بازنگری اساسی» در رفتار مدیریت شهری (هم شورای شهر و هم شهرداری) برای حذف اسلوب‌های گذشته در اداره تهران لازم است. مدیریت شهری در سال‌های گذشته مکلف بوده شناسنامه‌ای از مختصات جزئی و کلی درختان، فضای سبز و باغات محله‌های مختلف شهر تهران تهیه و تصویب کند؛ اما این تکلیف عملیاتی نشده است.

زندگی پارتنرها یا ازدواج سفید

شهروند در گزارشی مساله ازدواج سفید یا همخانگی دختران و پسران را مطرح کرده که در آن مهدی حاج‌اسماعیلی روانشناس گفته است چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی «پارتنر» در جامعه وجود دارد و یک بخش مسأله به یکی از مولفه‌های هوش هیجانی و اجتماعی به نام مسئولیت‌پذیری برمی‌گردد.موضوعات دیگری که به شیوع زندگی «پارتنر» یا ازدواج‌سفید دامن می‌زند، فاصله بلوغ جوانان تا ازدواج است.

به گفته این روانشناس: دختر و پسر از زمانی که بالغ می‌شوند تا زمان ازدواج در خوشبینانه‌ترین حالت ١٠، ١٥‌ سال فاصله دارند و ما برای این دوره خاص در سیستم جامعه و آموزش و پرورش و جاهای دیگری که جوانان با آن در ارتباطند برنامه آموزشی نداریم و ندادن اطلاعات باعث ایجاد فضایی در این پروسه می‌شود که خود به خود افراد را وادار به واکنش‌هایی می‌کند.

داریوش قنبری به شهروند گفت اگر قرار باشد ما با موضوع ازدواج‌سفید به‌صرف این‌که چنین پدیده‌ای در چارچوب شرعیات و قانون کشور نیست، چشم‌پوشی کنیم، بدون‌شک در آینده با وضع بدتری روبه‌رو خواهیم بود که از همین همخانگی‌های بی‌چارچوب نشأت می‌گیرد. مهم‌ترین سوال در این نوع زندگی‌ها این است که چرا افرادی که سرپناه دارند و توان باهم‌بودن را هم پیدا کردند، راضی نمی‌شوند به‌صورت قانونی ازدواج کنند؟

به گفته این نماینده پیشین مجلس: اتفاقا این‌بار ما با مسأله جدی‌تری روبه‌رو هستیم که از مشکلات اقتصادی نشأت نمی‌گیرد چراکه دو نفر با هم زندگی می‌کنند و زندگی مستقلی را تشکیل می‌دهند اما به نوعی از زیربار تعهد شانه خالی می‌کنند. به همین دلیل است که می‌گویم نه‌تنها نباید با این مسأله به‌صورت انکاری برخورد کرد که اتفاقا باید خیلی شفاف و بدون توجه به هرگونه خط قرمز در جامعه آن را مورد بررسی قرار داد و جلوی گسترش چنین پدیده‌ای را هرچه زودتر گرفت.

در ادامه گزارش شهروند از زبان افشار نادری آمده: وجود پدیده‌ای به نام ازدواج‌سفید حالا دیگر غیرقابل‌انکار است. این پدیده در جامعه وجود دارد و اگر فکر کنیم با انکار می‌توانیم آن را حذف کنیم، اشتباه کرده‌ایم. اما با پذیرفتن، باید بتوانیم علت آن را بیابیم و این‌که چطور می‌شود با آن مبارزه کرد. عوامل زیادی در زیرسیستم‌های جامعه وجود دارد که ازدواج‌سفید را ایجاد کرده‌اند. ازجمله آنها عوامل اقتصادی است.

به گفته این جامعه شناس : تشکیل زندگی از نظر اقتصادی سخت است و این مانعی است که ازدواج به‌صورت سنتی گذشته به‌وجود بیاید. دیگری علت‌های اجتماعی زیاد ازجمله بیکاری و بی‌قانونی و قانون‌هایی است که حمایت عادلانه از طرفین و زوجین نمی‌کردند. از علل دیگر نبودن رفاه و عدم‌امکانات مانند بیمه‌هاست که مسبب این مسأله هستند. از عوامل فرهنگی دخیل در این مسأله می‌توان به این اشاره کرد که خانواده‌ها می‌بینند اگر دختر و پسر در کوچه و خیابان با هم باشند با آنها برخورد می‌شود، در نتیجه برای این‌که فرزندانشان گیر نیفتند، آنها را به خانه دعوت کردند و همین باعث شد این‌گونه زندگی‌ها شکل بگیرد.

سلامت یک ثروت ملی

طنزنویس سیاست روز در ستون خود نوشته: قائم مقام وزیر بهداشت: باید مردم را قانع کنیم که سلامت یک ثروت ملی است.

به نظر شما اگر مردم با زبان خوش "قانع" نشدند باید ...

الف) آنقدر کتکشان بزنیم تا قانع شوند.

ب) "اقناع" را از پهنا توی حلق‌شان فرو کنیم تا قانع شوند.

ج) دو نفر از مردم را از میان جمعیت سوا کنیم و با آمبولانس به کشتزارهای اطراف تهران ببریم و همانجا رهایشان کنیم تا حساب کار دستشان بیاید و بفهمند سلامت یک ثروت ملی است.

د) هر سه گزینه فوق صحیح است.

کارتون روز

کسی حرفت را نمی فهمد، کارتون بزرگمهر حسین پور، مردم امروز

حق نشر عکس

مطالب مرتبط