بررسی روزنامه‌های صبح تهران – پنجشنبه ۱۱ دی

حق نشر عکس BBC World Service

اعلام آمادگی رئیس قوه قضائیه ایران برای محاکمه میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در اغلب روزنامه‌های امروز صبح پایتخت منتشر شده است.

زمانی برای گذر از ۸۸

جواد حیدریان در سرمقاله روزنامه ابتکار با اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه نوشته است که در پنج سال گذشته کمتر کسی به این صراحت از حصر سخن گفته است. وضعیتی که به نظر می‌رسد محصول نوعی تجربه سیاسی، پذیرش اشتباهات گروه‌های مختلف و ضرورت گذر از شرایط سخت دانست.

به نظر نویسنده مقاله، مستند تلویزیونی «دهم» روایتی دیگرگون از حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ را نشان می‌دهد و همزمانی‌ آن با روز ۹ دی، زمینه بررسی و به چالش کشیدن اتفاقات ناگوار ۵ سال پیش را فراهم آورده است.

آقای حیدریان نوشته که به باور بسیاری این مستند تلویزیونی برای اولین بار به نقش رئیس جمهوری سابق و همچنین صدا و سیما در ایجاد آتش اختلاف و دو قطبی شدن فضای ایران اشاره می‌کند؛ اشاره‌ای که می‌توانست بسیار زودتر از این‌ها آبی بر آتش اختلاف و فتنه باشد و کشور را تا این حد به دوپارگی مبتلا نمی‌کرد.

پیرامون عملکرد یک رسانه

حق نشر عکس BBC World Service

عبدالله ناصری، مدیرعامل پیشین ایرنا در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است که عمده نگرانی منتقدان، اصلاح‌طلبان، نخبگان و بخش‌های مختلف جامعه از عملکرد صدا و سیما به حوزه خبر و تحلیل‌های سیاسی بازمی‌گردد. چرا که حوزه تاثیرگذار و القاکننده مسائل مربوط به حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و عملکرد دولت‌ها و نهادهای دیگر، معاونت سیاسی و واحد مرکزی خبر است.

به نظر آقای ناصری، رییس سازمان صداوسیما به دلیل حضور در جلسات دولت، می‌تواند چارچوب‌های تعاملی لازم را طراحی کند. اما اگر این اتفاق رخ ندهد، انتظار طرح مطالبات و دیدگاه‌های دولت و جریانات سیاسی و فکری مختلف در این رسانه و تغییر در شیوه تولید و پخش خبر و تحلیل، جامه واقعیت نخواهد پوشید.

در پایان سرمقاله شرق آمده که این رویه قابل قبولی نیست که یک رسانه از دولت بهره‌مند شود اما متوجه مطالبات ۵۱ درصدی جامعه نباشد.

۲۰۱۵ سال امیدواری به توافق

حق نشر عکس BBC World Service

سارا معصومی در روزنامه اعتماد نوشته است: تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا، امضای یادداشت تفاهم همکاری دفاعی بین ایران و عراق، اعلام زمان ۱۵ ژانویه برای ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و برگزاری نشست سوریه در مسکو با هدف حل اختلاف‌های سیاسی میان بشار اسد و مخالفان. ایران با سرفصل‌های خبری از این دست به سال ۲۰۱۵ میلادی وارد خواهد شد.

به نظر نویسنده، نباید از نقش روس‌ها غافل شد که ۲۴ ساعت پیش وزارت خارجه‌ آنها با صدور بیانیه‌ای به گروکشی در سطح بین‌المللی پرداخته و اعلام کرده که تحریم‌های جدید واشنگتن علیه مسکو می‌تواند در موضع روسیه در سایر پرونده‌ها نظیر فلسطین و مساله هسته‌ای ایران هم تاثیرگذار باشد.

در پایان این گزارش هم آمده تقابل روسیه با آمریکا و غرب یکی از اصلی‌ترین سوژه‌هایی است که دستگاه دیپلماسی ایران باید در سال نو میلادی درصدد مهار تبعات منفی آن بر تهران برآید.

از رابطه تا سفارت

حق نشر عکس BBC World Service

یوسف مولایی، در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است، برقراری رابطه سیاسی بین دو کشور، متاثر از مناسبات سیاسی میان آن دو کشور است و مسائل حقوقی فیمابین تاثیری در آن رابطه ندارد. این که در همه این سال‌ها رابطه بین ایران و آمریکا برقرار نشده، نشان از عمق و شدت اختلافات بین دو کشور است، اما هیچ اختلافی به معنای مادام‌العمر بودن آن نیست و قابلیت حل و فصل دارد.

به نوشته این استاد حقوق بین‌الملل، معاوضه زندانیان با کشورهای دیگر مساله‌ای است که در حوزه سیاسی تصمیم‌گیری می‌شود؛ یعنی اگر منافع ملی ایجاب کند، استرداد و آزادی زندانیان انجام خواهد شد. اما اگر این اتفاق بیفتد، نشان روشنی خواهد بود که در بعضی حوزه‌ها ضریب تنش بین دو کشور پایین آمده و فضایی به وجود آمده که این جابه‌جایی را ایجاب می‌کند.

خلاصه آن که روابط ایران و آمریکا به خاطر اختلافات عمیق در سطح حداقلی مانده اما بازگشایی سفارتخانه‌ها به معنای ارتقای این روابط از سطح حداقلی به سطح معمولی و متعارف است.

ایران و جهان در سال ۲۰۱۵

حق نشر عکس BBC World Service

صادق الحسینی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل نوشته است؛ امروز سال ۲۰۱۵ با تمام بیم‌ و امیدهایش آغاز شده است. سال ۲۰۱۴ غیرقابل پیش‌بینی و پر از بحران بود؛ بحران‌های بزرگی که کمتر کسی می‌توانست حتی احتمال رخ دادن آنها را بدهد. از درگیری روسیه و آمریکا تا ظهور داعش و برگشت نظامیان به مصر و از ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران تا سقوط قیمتی در بازار نفت و طلا.

به نوشته این مقاله شرایط موجود نشان می‌دهد که سال جدید میلادی، سالی پر از بحران برای سیاست ولی در عین حال ثبات و نزول بازارهای اقتصادی در جهان باشد.

در همین حال به نظر نویسنده مقاله توافق مشترک محدود محتمل‌ترین سناریوی مذاکرات هسته‌ای است که موجب خواهد شد تا پیش‌بینی دولت برای تحقق ۲۶ میلیارد دلاری درآمد نفتی محقق شود.

در باره شجریان دقیق‌تر اظهارنظر کنید

روزنامه ابتکار امروز واکنش داود پیرنیاکان، نوازنده معروف تار به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت وزارت ارشاد در باره محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران به چاپ رسانده است.

حسین نوش‌آبادی، پیشتر گفته بود که آقای شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایران و اسلامی برگردد.

آقای پیرنیاکان که دبیر و سخنگوی خانه موسیقی ایران نیز هست گفته این گونه صحبت‌ها جفا به حق موسیقی است و با خواندن این خبر متعجب شده چرا که آقای شجریان همواره با مردم بوده است. یک نفر در سخنرانی رسمی‌اش به مردم توهین کرد اما شجریان چه توهینی کرده است و بابت چه چیز باید عذرخواهی کند؟

این استاد تار در ادامه گفته که آقای شجریان استاد مسلم موسیقی است و اگر قرار به اظهارنظر در باره او باشد، باید با احتیاط سخن گفت.

مطالب مرتبط