آسوشیتدپرس: توافق ایران و آمریکا برای انتقال اورانیوم غنی‌شده به روسیه

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان برنامه هسته‌ای ایران می‌گویند که این فعالیت‌ها با اهداف نظامی دنبال می‌شود

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو دیپلمات گزارش کرده است که ایران و آمریکا به طور موقت توافق کرده‌اند ایران بخش قابل توجهی از اورانیوم غنی‌سازی‌شده خود را که می‌تواند در ساخت تسلیحات هسته‌ای به کار برود، به روسیه منتقل کند.

گزارش شده که آمریکا امیدوار است با این توافق، بخشی از نگرانی‌ها درباره ظرفیت احتمالی ایران برای تولید تسلیحات هسته‌ای کم شود، هرچند هنوز بر سر میزان دقیق ذخایر اورانیومی که ایران به روسیه منتقل خواهد کرد، توافقی به دست نیامده است.

آسوشیتدپرس اضافه کرده است که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در دور پیشین گفت‌وگوها در ماه دسامبر، برای اولین‌بار توانسته‌اند فهرستی از زمینه‌های توافق احتمالی و نیز رویکردهای احتمالی نسبت به مناقشات باقیمانده را تدوین کنند، هرچند تهیه این فهرست هم به دلیل "اختلافات گسترده" دو طرف به راحتی امکان پذیر نبوده است.

بنا بر این گزارش، اختلافات دو طرف همچنان به قوت خود باقی است.

اما رسانه های ایران گزارش می دهند که یک منبع آگاه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، این خبر را تکذیب کرده است.

مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌گویند که برنامه هسته‌ای این کشور با اهداف نظامی دنبال می‌شود، ولی ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

بحث بر سر ذخایر اورانیوم

دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ روز ۱۵ ژانویه (کمتر از دو هفته دیگر) در ژنو برگزار خواهد شد. آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند.

طرفین در آذر سال گذشته در چارچوب آنچه به "توافقنامه ژنو" معروف شد، فرصتی شش ماهه برای رسیدن به یک توافق جامع تعیین کرده بودند، ولی این مهلت تاکنون دوبار تمدید شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption 'مذاکره‌کنندگان هسته‌ای فهرستی از زمینه‌های توافق احتمالی خود را تدوین کرده‌اند'

لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران یکی از محورهای اصلی این مذاکرات خوانده می‌شود و گزارش شده است که غنی‌سازی اورانیوم در ایران از اصلی‌ترین موارد اختلاف بوده است. هرچند گفته می‌شود که با توافق طرفین برای انتقال بخش قابل توجهی از این مواد به روسیه، بخشی از اختلافات در این زمینه از بین می‌رود.

فعالیت تاسیسات غنی‌سازی فردو و راکتور هسته‌ای اراک نیز از دیگر موارد اختلاف طرفین اعلام شده است. گفته می‌شود که طرف‌های مذاکره با ایران معتقدند که این تاسیسات با اهدافی نظامی احداث شده‌اند و لازم است که کاربری آنها تغییر داده شود.