ترور دو نفر در سیستان و بلوچستان

حق نشر عکس bbc

عصر روز پنج شنبه یازدهم دی ماه، یک بسیجی و یک معلم به ضرب گلوله افراد مسلح در شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان کشته شدند.

بنابر گزارشها، این واقعه ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه روی داد و دو فرد مسلح سوار بر یک موتورسیکلت در روستای نصیرآباد شهرستان سرباز این دو نفر را به گلوله بستند و سپس و متواری شدند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا از قول یک مقام آگاه نوشته که "عیسی شهرکی زاد" معلم بومی ساکن روستا و "ادهم صبوری" یکی از اعضای بسیجی بلوچ سنی مذهب هنگامی که در صف نانوایی بودند، هدف حمله قرار گرفتند.

اما سرتیپ حسین رحیمی فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفته که مهاجمان بسیجی اهل سنت را در حالی هدف قراردادند که از خرید نان به خانه اش باز می‌گشت در حالیکه ۲۰۰ متر جلوتر هم یک معلم شیعه را به رگبار بسته بودند.

به گفته این مقام نیروی انتظامی، علاوه بر نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و اداره اطلاعات محل نیز فعالیت گسترده ای را برای دستگیری عاملان این حمله آغاز کرده اند.

خبرگزاری دولتی ایران می نویسد که از ابتدای امسال تاکنون دو معلم دیگر به نام های "جواد نوروزی" و "رضا سرگزی" در جنوب سیستان و بلوچستان کشته شده اند.

استان سیستان و بلوچستان با دو کشور افغانستان و پاکستان هم مرز است و از سال‌ها قبل صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر با نیروهای انتظامی ایران بوده است.

اما طی چند سال اخیر، نقاط مختلف این استان شاهد مواردی از بمب گذاری، حملات مسلحانه، ترور مقامات محلی و گروگانگیری بوده که برخی از آنها ظاهرا با انگیزه های سیاسی صورت گرفته است.

به جز درگیری‌ ماموران با قاچاقچیان مواد مخدر، گروه‌هایی که خود را مدافع حقوق اهالی بلوچ و سنی منطقه معرفی می کنند، به حملاتی علیه نیروهای دولتی دست زده اند. جمهوری اسلامی این گروه ها را تروریستی می داند.

گروه جیش العدل، از گروههای سنی مسلح که می گوید به دنبال احقاق حقوق بلوچ هاست، در روزهای اخیر ادعا کرده که در بخش هایی از استان سیستان و بلوچستان به حملاتی دست زده و چند نفر را کشته است. این گروه گفته که کشته شدگان از ماموران و افراد وابسته به حکومت بوده اند.

مطالب مرتبط