بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۴ دی

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های اصلی خود به آغاز زود هنگام مبارزات انتخاباتی برای کرسی های مجلس آینده و همین طور مجلس خبرگان پرداخته و از تلاش اصولگرایان برای حذف اصلاح طلبان و ایجاد اختلاف بین اصلاح طلبان و دولت روحانی خبر داده اند.

واکنش هایی به اخبار منتشر شده پیرامون توافق های هسته ای ایران با کشورهای شش گانه، ابراز نگرانی از شکارهای قاچاقی و ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی کشور با توجه به کاهش درآمدهای دولت از فروش نفت بخش دیگری از مطالب این روزنامه هاست.

پیشرفت در مذاکرات

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و طرح بزرگمهرحسین پور، مردم امروز

زینب اسماعیلی در شرق نوشته: مشابه آنچه جمعه شب خبرگزاری «آسوشیتدپرس» منتشر کرد، در یک‌سال گذشته بسیار خوانده و دیده‌ایم. خبرها یا بهتر بگویم شایعه‌هایی با محورهای «انتقال اورانیوم به خارج از کشور» یا «کاهش سطح غنی‌سازی اورانیوم»، «پذیرفتن کاهش تعداد سانتریفیوژها» و... حلقه مشترک همه این شایعه‌ها عقب‌نشینی تیم مذاکره‌کننده ایرانی است. مذاکره‌کنندگان ایرانی علاوه بر چانه‌زنی با مذاکره‌کنندگان شش‌کشور (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان) و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با فشار رسانه‌ای قوی مواجهند که به‌شدت می‌توانند روی میز مذاکره تاثیر بگذارند.

به نظر نویسنده این مقاله: رصد اخبار در یک سال گذشته نشان می‌دهد که هر زمان مذاکره‌کنندگان به نقطه حساسی از کشمکش مذاکراتی رسیده‌اند، خبرسازی‌های رسانه‌ای هم اوج گرفته‌است. هر کدام از آنها با رو کردن یک پیشنهاد روی میز مذاکره و بازار گرمی برای آن پیشنهاد، تلاش می‌کنند روی نتیجه نهایی مذاکره تاثیر بگذارند.

در ادامه مقاله شرق آمده: تهران بیش از یک‌سال است که با تغییر تیم مذاکره‌کننده بی‌وقفه در مذاکره بوده و ساعت‌ها به‌طور جدی مذاکره کرده ‌است. می‌توان گفت مردم علاقه‌مند توافق جامع هسته‌ای هستند که از پیگیری ١١ساله خبر مذاکره و تمدید مذاکره رهایی پیدا کنند، اما نباید از یاد برد که تنها فروشند‌گان بسیار دست‌تنگ هستند که متاع خود را به هر قیمتی می‌فروشند. اگرچه فشار تحریم‌ها شرایط سختی بر اقتصاد ما تحمیل کرده اما هنوز می‌توان به چانه‌زنی مذاکراتی زمان داد.

مبارزه نه، اختلاف افکنی در اردوی رقیب

انتخابات آینده مجلس پیش هنگام داغ شده است و هرچه طرفین همدیگر را از این آغاز زودهنگام باز می دارند باز هم مدام خبرهایی در این باره تولید می کنند. امروز حسین شریعتمداری در کیهان یادداشت روز خود را به این اختصاص داده که حسن روحانی متعلق به اصولگرایان است اما اطرافیانش سعی می‌کنند با القای این که اصولگرایان مخالف وی هستند او را از این اردو دور کنند.

مدیر روزنامه کیهان بدون اشاره به حملات شدید اصولگرایان در مجلس و رسانه های خود به دولت در صدد برآمده تا ثابت کنند که مشکلی با دولت روحانی وجود ندارد فقط فتنه گران چنین القا می کنند.

آرمان خبرهای انتخاباتی خود را با تیتر اختلاف افکنی میان اصلاح طلبان و دولت به همان موضوع اختصاص داده از زاویه مقابل.

فائزه عباسی در گزارش این روزنامه نوشته: هرچند زمستان است اما بازار انتخابات برای مجلس دهم داغ‌داغ است و هر روز خبری از فعالیتهای سیاسیون به گوش می‌رسد. ورود زودهنگام احزاب و گروه‌ها به این عرصه اما چندان دور از انتظار نیست چراکه با توجه به مشکلات امروز که بسیاری از آنها ریشه در تصمیمات گذشته دارد و همینطور رابطه امروز دولت و مجلس می‌توان انتظار داشت انتخابات سال آینده برای تعیین کرسی‌های بهارستان دهم اهمیتی بسیار پیدا کرده است.

به نوشته آرمان عدم اقبال به کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ به‌دلیل رویکردی که در هشت سال گذشته در پیش گرفته بودند موجب شد تا ساختمان پاستور را تقدیم به رقیب کنند. آنها بعد از این شکست چشم به انتخابات مجلس دهم دوختند و از همان روز برای انتخابات سال۹۴ برنامه‌ریزی کردند البته این برنامه‌ریزی تنها به‌معنای تلاش برای اصلاح خود نبود بلکه برخی از طیف‌های این جناح تلاش کردند تا از طریق اختلاف‌افکنی‌ها، از درِ فاصله انداختن میان اصلاح‌طلبان و دولت وارد شوند تا با این رویکرد مانع اتحاد و ائتلاف و البته پیروزی آنها شوند.

با این مقدمه ارمان اشاره کرده: محمدرضا عارف در سفری به اصفهان، در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و مدنی، با گلایه از این نوع برخورد عنوان کرد: برخی گروه‌های سیاسی و رقیب به دنبال این هستند که اصلاح‌طلبان از دولت زاویه بگیرند به همین دلیل باید مراقبت کرد که طرح برخی گلایه‌ها و نقدها به ایجاد شکاف با دولت تعبیر نشود. وی در عین حال گفته در صدد ایجاد ائتلافی با اصولگرایان معتدل است.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس محمد کاظم پور، اعتماد

خیز جلیلی برای صندلی لاریجانی تیتری است که اعتماد برای گزارش خود برگزیده و در عین حال با عکسی که سعید جلیلی و محمود احمدی نژاد را در حال گفتگو با هم نشان می دهد و در حاشیه مجمع تشخیص مصلحت گرفته شده الهام دهنده اصلی موضوع است

مجتبي حسينی در گزارش اعتماد نوشته:راست‌هاي گلخانه‌يي نمي‌خواهند قيام و قعود و رفت و آمدشان در بازار سياست را از دست بدهند. هم و غم‌شان اين است كه تاثيرگذار باشند و قرائت‌شان از جمهوريت و اسلاميت را بر تمامي قرائت‌هاي موجود غالب و قالب كنند. خودشان را اصولگرايان ناب و درجه يك مي‌دانند كه ديگر همكيشان و هم‌لباسان سياسي‌شان بايد، بازيگر بازي‌ آنان باشند. براي‌شان، هدف مهم است. گرچه عده و عده‌يي ندارند اما از بعد لجستيكي، رقيب و همتايي ندارند و چنين است كه صداي‌شان بلند‌تر از ديگران است.

از فرداي پيروزي روحاني، نشان دادند كه سر سازگاري با دولت ندارند. به گونه‌يي به تقابل با دولت و رييس دولت برخاستند كه گويا پيام ٢٤ خرداد را نشنيده‌اند. جدال با وزرا و چوب لاي چرخ دولت گذاشتن يك سوي دغدغه‌هاي رهبران و مديران اين جريان سياسي است و سوي ديگرش، ماندگاري در بنگاه‌هاي سياسي انتخاباتي همچون پارلمان. اينان اگرچه بي پروا مي‌گويند كه راي مردم اصالتي ندارد اما خوب مي‌دانند كه سازوكار نظام سياسي و حضور در متن قدرت چگونه است، پس با وجود چنين نگاهي، راهي جز تن دادن به اين سازوكار ندارند.

در انتخابات رياست‌جمهوري، بي‌واهمه، جهان‌بيني سياسي‌شان را در معرض انتخابات قرار دادند و بازي بزرگ را به حسن روحاني و حاميانش واگذار كردند. موقعيت‌شان در افكار عمومي رو به تضعيف است. مي‌دانند كه چهره‌هاي‌شان، دگر جذابيتي ندارند همين است كه در كنار تخريب دولت، تضعيف ديگر رقباي مهم و اثرگذار خود را هدف گرفته‌اند.

كاچي به از هيچي

صادق زیباکلام در سرمقاله مردم امروز با نقل سخنان سخنگوی شورای نگهبان که گفته «برخي اعضای اين شورا در انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ موضع گيری هــای خاصي نســبت به برخي نامزدهای رياســت جمهوری داشــتند، بنابراين در

انتخابات تا حدی قانون را زير پا گذاشتند» سخنان تامل برانگيزی اســت. او همچنين گفته است: «اگر بخواهيم منصفانه درباره جريــان فتنه ۸۸ قضاوت كنيم بايد بگوييم كه برخي اعضای شورای نگهبان از حق خود به عنوان يك داور پا را فراتر گذاشــتند.»

من معتقد هستم كه روزی بايد داستان انتخابات سال ۸۸ مورد بررســي قرار بگيرد. زيرا روايتي كه ۵ سال است از سوی يك جناح گفته مي شود، غيرمنصفانه و يك سويه است و اگر امروز اين بررسي صورت نگيرد، ۵۰ سال هم از انتخابات گذشته باشد باز مورد سوال قرار خواهد گرفت. بايد مورد بررسي قرار بگيرد كه اصولگرايان در اين انتخابات چه كردند، جناحي كه

خود را پيروز انتخابات معرفي كرد چه كردند، آن هايي كه در انتخابات شكســت خوردند چه كردند؟ همه اينها بايد مورد بازنگری قرار بگيرد.

آنچه كه آقای محسن اسماعيلي گفته است، گوشه كوچكي است از قصوراتي كه برگزار كنندگان انتخابات انجام داده اند. اينكه شورای نگهبان به عنوان ناظر و داور بي طرف در انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ چه عملكردی داشته يكي از مسائل بسيار مهم اين انتخابات است.

دولت و شنودهای غیرقانونی

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محسن ایزدی، قانون

فرناز قلعه دار در سرمقاله روزنامه ایران خبر داده که دولت با تقدیم لایحه‌ای به مجلس خواهان فراهم شدن بستری قانونی برای برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از ابزارها و تجهیزات فنی با کار برد جمع‌آوری پنهان صوت و تصویر در کشور شد که نشان می‌دهد که به لحاظ عواقب سوء و منفی استفاده از این ابزارها از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی بدون صلاحیت و مجوز قانونی لازم که موجب اختلال در امنیت روانی و اخلاقی مردم می‌شود احساس نگرانی کرده است.

به نوشته این مقاله: نگاهی به تبلیغات ریز و درشتی که در فضای مجازی، پیامک‌های ارسالی برای تلفن‌های همراه و حتی در و دیوار شهر خودنمایی می‌کند گاه این احساس نگرانی را به وجود می‌آورد که با این همه ابزار و کالاهای متجاوز به حریم خصوصی چگونه باید احساس امنیت کرد؟

در پایان مقاله ایران آمده: وقتی تبلیغ دستگاه‌هایی را می‌بینیم که به کوچکی یک سیم‌کارت گوشی تلفن همراه است و به‌راحتی و بدون نیاز به هیچ تخصصی در هر جایی نصب می‌شود تا از مکالمات و رفت و آمدها در خانه و محل کارتان آگاه شوند ناخودآگاه ترسی مبهم به جان‌مان می‌نشیند. البته اینها بخش عمومی و غیر تخصصی ماجراست و آنجا که بحث سیاست و امنیت ملی و دولتی به میان می‌آید وضعیت جدی‌تر و موضوع کنترل تصاویر و شنود غیرقانونی مکالمات اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مبارزه با قاچاق جدی نیست

مهتاب جودکی در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته: فریاد اعتراض طرفداران حقوق حیوانات تنها وقتی به‌گوش مسوولان رسید که اخباری از مشاهده نشانه‌هایی از آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان مهاجر در روسیه، چین و هلند گزارش و به دنبال آن شکار و زنده‌گیری پرندگان مهاجر و غیرمهاجر در استان‌های مختلف ممنوع شد. اما حتی احتمال انتقال آنفلوآنزا هم کشتار را در استان مازندران متوقف نکرد.

چیدن پازل اتفاقات زیست‌محیطی مازندران در کنار هم این واقعیت را آشکار می‌کند که اداره محیط‌زیست استان مازندران خواسته یا ناخواسته سپر وقایع ضد‌محیط‌زیستی این منطقه شده است. مهرماه امسال، همزمان با سررسیدن اولین گروه‌های پرندگان مهاجر به شهر‌های شمالی کشور، شکار و صید غیرمجاز پرندگان مهاجر سرعت گرفت. به عکس مناطق دیگر نظیر استان‌های همجوار مازندران که مسوولان سعی در جمع‌آوری دامگاه‌ها، دستگیری شکارچیان غیرمجاز و جمع‌آوری بازارهای فروش پرندگان مهاجر را داشتند، تعداد دامگاه‌های هوایی در استان مازندران رو به فزونی گذاشت و بازار فریدونکنار قدرتمندتر شد به‌طوری‌که فروشندگان این بازار که پیشتر با تاریکی هوا بساط فروش پرندگان مرده و زنده را برمی‌چیدند، امروز به برق مجهز شده و جز فروش شبانه، دستگاه‌های کارتخوان هم به غرفه‌های خود اضافه کرده‌اند.

گزارش جهان صنعت در پایان از روزی یاد کرده که به دنبال دستور جدی معاون رییس جمهور هفتاد نفر از ماموران گارد محیط‌زیست که برای برچیدن دام‌های هوایی به محل صید پرندگان رفتند با 200 صیاد و شکارچی محلی مسلح به اسلحه و چوب رو‌به‌رو شدند. عجیب آنکه ماموران برای جلوگیری از ایجاد درگیری بازگشتند و هیچ‌یک از مسوولان اعلام جرم نکردند. در جریان این اتفاق کسی دستگیر نشد و ماموران گارد محیط‌زیست در حرکتی نمادین تنها چند دامگاه هوایی را جمع‌آوری کردند.

برای چهل تنفس عمیق

حق نشر عکس na
Image caption کارتون احمد رضا سهرابی، فرهیختگان

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری با نقل خبری که نشان می دهد مطابق تحقيقات اروان‌شناسان آمريکايي؛ يک دقيقه خنده معادل ۴۰ بار ‏تنفس عميق براي سلامتي مفيد است چند خبر را نقل کرده که موجد خنده می تواند بود.

غلامعلي حداد عادل گفته: «آيا تجربه تلخ تفرقه در گذشته براي رسيدن به وحدت کافي نيست؟». موضوع خنده دار اين است که احتمالا منظور برادر حداد عادل از «تجربه تلخ تفرقه» همان «ائتلاف سه نفره در انتخابات رياست جمهوري »است. واقعا آن ائتلاف تا سالها مي‌تواند سوژه خنده براي ما ايراني‌ها باشد.

محمود نبويان نماينده پايداري نشان مجلس گفت: «فشارها به رئيس جديد صداو سيما تا حدي است که مي‌گويند اظهارات اوباما و کري هم پخش نشود». شما تصور کنيد از اين هم قشنگتر مي‌توان از رئيس اين رسانه حمايت کرد؟ و از اين قشنگ‌تر مي‌توان منتقدان را رسوا کرد؛ منتقداني که مي‌خواهند رسانه سابقا ملي تريبون اوباما و کري نشود؟!

اخرین خبر طنزنویس مردم سالاری این است: دوستي که حرفهايش تاريخ مصرف ندارد و هميشه به کار مي‌آيد، محمود احمدي‌نژاد گفته بود: «به زودي سند رسمي براي دريافت غرامت خسارات جنگ جهاني اول و اشغال ايران توسط انگليس را به سازمان ملل ارائه مي‌دهيم و حق خود را از حلقوم مستکبران بيرون مي‌کشيم».

مطالب مرتبط