سلطانی‌فر: دولت وارد جنجال رسانه‌ای آشوراده نمی‌شود

حق نشر عکس MEHR

در پی اعلام خبر واگذاری بخشی از جزیره آشوراده به بخش خصوصی و حواشی پیرامون آن، مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: "مسئله جزیره آشوراده یک هیاهو و جنجال‌سازی رسانه‌ای است و ما قصد نداریم وارد این جنجال شویم."

آقای سلطانی فر امروز یک شنبه ۱۴ دی‌ماه با اشاره به اینکه موضوع واگذاری آشوراده بر اساس تصمیم دولت و رعایت مقررات قانونی و زیست محیطی انجام شده است، گفت: "جمعی که خودشان هم در واگذاری‌های گذشته نقش داشته‌اند، اکنون مدعی هستند و مطالبی بیان می کنند. با توجه به اسناد و مدارک موجود که توسط این افراد امضا شده، موضوع واگذاری در این منطقه دیده شده است."

به گزارش رسانه های ایران، قرار است در آشوراده هتل، مرکز تجاری، میدان تیراندازی، بازارهای متعدد، زمین گلف و تنیس، باغ پرندگان، موزه، پارک بازی، رستوران، سفره خانه، پلاژ بانوان و آقایان، قایقرانی و جاده احداث شود.

بحث واگذاری بخشی از جزیره آشوراده به بخش خصوصی از یک دهه پیش مطرح بود و در اواخر آذرماه خبر این واگذاری منتشر شد.

اما معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه تا کنون چیزی واگذار نشده، گفت که چیزی هم قرار نیست واگذار شود بلکه آشوراده در قالب در یک طرح طبیعت گردی و با رعایت همه ملاحظات زیست محیطی قرار است به عنوان قطب گردشگری طبیعی مورد استفاده قرار بگیرد.

بحث واگذاری آشوراده تنها جزیره دریای خزر نخستین بار در دولت محمد خاتمی و ریاست معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست در سال ۱۳۸۳ مطرح شد.

در آن زمان بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان با ارایه سند مالکیت جزیره که در سال ۱۳۷۶ ثبت شده بود، مدعی مالکیت جزیره شد.

این پرونده مدتی مسکوت ماند، اما بنیاد علوی مدتی بعد با واگذاری بخش هایی از جزیره به یک شرکت خصوصی، بخش خصوصی را با سازمان محیط زیست وارد مناقشه حقوقی کرد.

در آخرین جسله هیئت دولت در زمان محمد خاتمی، دولت واگذاری ۳۸۰ هکتار از این جزیره به شرکت خصوصی "مناطق گردشگردی جهان" را تصویب کرد.

اما در نتیجه پیگیری کارشناسان و فعالیت های رسانه ای در آن زمان، سازمان بازرسی کل کشور به تخلف بعضی از مدیران استانداری گلستان و غیرقانونی بودن واگذاری اشاره کرد.

با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد و در دوره ریاست فاطمه واعظ جوادی بر سازمان محیط زیست، مصوبه واگذاری جزیره آشوراده به عنوان یکی از اصلی ترین مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش میانکاله با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور باطل شد.

اما این پرونده مجدد با روی کارآمدن دولت حسن روحانی و ریاست معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست مطرح شد.

منطقه آشوراده در سال ۱۳۵۴ جز اولین مناطق "زیست کره جهان" معرفی و ثبت شد. در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر، در زمره تالاب های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه عضویت آن در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است.

همچنین ۴۰ درصد از کل خاویار ایران در این منطقه تولید می شود.