رئیس جمهور فرانسه: در مورد برنامه هسته ای ایران کوتاه نمی‌آییم

حق نشر عکس AFP

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه گفت که کشورش در خصوص برنامه هسته ای ایران "کوتاه نمی‌آید" و "کاملا محکم" باقی می ماند تا مطمئن شود که تهران در پی دستیابی به سلاح اتمی نیست.

آقای اولاند دوشنبه ۵ ژانویه (۱۵ دی) در مصاحبه با شبکه رادیویی "فرانس انتر" تاکید کرد: "اگر ایران به روشنی اعلام نکند که برنامه ساخت سلاح های هسته ای را رها کرده است، توافقی با این کشور در کار نخواهد بود."

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح های هسته ای متهم می کنند. اتهامی که ایران آن را رد می کند.

سه هفته پیش اعلام شد که دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهانی، اواسط ژانویه (اواخر دی ماه) برگزار خواهد شد. مهلت نهایی تعیین شده برای دستیابی به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران، اول ژوئیه ۲۰۱۵ (۱۰ تیر ۱۳۹۴) است.

فرانسوا اولاند در بخش دیگری از مصاحبه رادیویی امروز خود، در پاسخ به سوالی در مورد مقابله با گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) ایران را یک "شریک در برقراری ثبات در سوریه و عراق" دانست.

این اظهارات در شرایطی صورت گرفته که مقام های فرانسوی، پیشتر تاکید کرده بودند که همکاری ایران در مقابله با داعش و برنامه هسته ای این کشور را دو موضع جداگانه می دانند.

ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه، ماه پیش گفت که تصور کوتاه آمدن غرب بر سر فعالیت های غنی سازی ایران در ازای همکاری این کشور در مقابله با داعش، یک "اشتباه بزرگ" خواهد بود.