طرح مجلس ایران برای 'قطع وابستگی بودجه به نفت'

حق نشر عکس MEHR
Image caption قیمت نفت از زمان ارائه لایحه بودجه در حدود یک ماه پیش تا کنون حدود شانزده دلار کاهش یافته

احمد توکلی، نماینده مجلس ایران از بررسی طرح تازه‌ای در مجلس خبر داده که در صورت تصویب آن، "بودجه دولت برای همیشه از وابستگی به نفت و ارز خلاص می‌شود".

در پیش‌نویس این طرح الحاقی که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرده، پیش‌بینی شده که "حساب ذخیره ارزی"، که در سال‌های اخیر با تاسیس "صندوق توسعه ملی" عملا بی‌استفاده مانده، احیا شود و درآمدهای نفتی به جای خزانه دولت به این حساب واریز شود.

به گفته آقای توکلی، حساب ذخیره ارزی با فروش ارز در بازار مبلغ مورد نیاز دولت را تأمین خواهد کرد و به این ترتیب "فروش ارز به بانک مرکزی تقریبا منتفی خواهد شد".

در بند دوم طرح، پیش‌بینی شده کسری بودجه دولت اگر از منابع دیگر قابل تامین نباشد، تنها به شرط تصویب مجلس می‌تواند از محل حساب ذخیره ارزی تامین شود.

در همین بند به دولت اجازه داده شده است که برای سال ۱۳۹۴ تا سقف ۷۱ هزار میلیارد تومان از منابع حساب ذخیره ارزی استفاده کند.

این رقم دقیقا معادل درآمدی است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ برای درآمد ناشی از فروش نفت پیش‌بینی شده است.

با این تفاوت که بند مربوط به درآمد دولت از "فروش نفت و فراورده‌های نفتی" از بودجه حذف و با بندی با عنوان "استفاده از حساب ذخیره ارزی" جایگزین می‌شود.

به این ترتیب در صورت تصویب طرح الحاقی در مجلس، دولت باید برای استفاده از حساب ذخیره ارزی هر سال از مجلس مجوز بگیرد.

_______________________________________________________________________________

پیش‌نویس طرح الحاقی به لایحه بودجه

الف ـ عواید حاصل از صادرات نفت اعم از (نفت خام و میعانات گازی) به صورت نقدی و تهاتری و درآمد دولت از صادرات فرآورده‌های نفتی و خالص صادرات گاز پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی شرکت ملی نفت ایران و موارد قانونی دیگر به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شود.
ب ـ تأمین بخشی یا تمام کسری بودجه عمومی دولت در قوانین بودجه سنواتی از محل حساب ذخیره ارزی مشروط بر این که از دیگر منابع قابل تأمین نباشد با تصویب مجلس شورای اسلامی مجاز است. در سال ۱۳۹۴ به دولت اجازه داده می شود تا سقف ۷۱۱هزارمیلیاردریال موضوع ردیف‌های .... جدول این قانون از منابع حساب ذخیره ارزی استفاده کند. حساب ذخیره ارزی وجوه مزبور را با فروش منابع ارزی از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأمین و به حساب‌های خزانه‌داریکل کشور واریز می‌کند.
ج ـ پیگیری وصول اقساط و سود تسهیلات اعطائی از محل حساب ذخیره ارزی و واریز آن به حساب مزبور از طریق بانک‌های عامل به عهده دولت است.
د ـ ایفاء باقیمانده تعهدات حساب ذخیره ارزی به بخش‌های غیردولتی، خصوصی و تعاونی، به عهده همین حساب است و ایجاد هرگونه تعهد جدید ممنوع است.

منبع: خبرگزاری مهر

________________________________________________________________________________

اقتصاد مقاومتی

آقای توکلی گفته با تصویب این طرح "کسری بودجه پنهان دولت هم شفاف و آشکار خواهد شد".

این درحالی است که دولت ایران می‌گوید بودجه سال آینده طوری تنظیم شده که کسری نداشته باشد.

به نظر می‌آید که دلیل اصلی پیشنهاد چنین طرحی توسط نمایندگان، سقوط شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و نصف شدن آن در حدود هفت ماه گذشته باشد.

قیمت هر بشکه نفت خام در بودجه سال آینده ایران ۷۲ دلار پیش‌بینی شده در حالی که قیمت سبد نفتی اوپک به حدود ۵۰ دلار رسیده است.

با وجود این غلامرضا نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران گفته است: "در صورتی که قیمت نفت به نصف رقم فعلی هم کاهش یابد، دولت با کسری بودجه مواجه نخواهد شد".

یکی دیگر از دلایل پیشنهاد طرح الحاقی، منطبق نبودن لایحه بودجه سال آینده با "اقتصاد مقاومتی" عنوان شده است.

بنا بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که سال گذشته از سوی رهبر ایران به سران سه قوه ابلاغ شد، دولت باید درآمدهای خود را از مالیات افزایش دهد و سهمی از درآمدهای نفتی که به صندوق توسعه ملی می رود هر سال نسبت به سال قبل افزایش یابد تا جایی که وابستگی بودجه سالانه به درآمدهای نفتی به صفر برسد.

مطالب مرتبط