مجلس ایران از پاسخ‌های ظریف قانع شد

حق نشر عکس AP

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: "طرف‌های مذاکره کننده ما این نکته را دریافته‌اند که برای رسیدن به توافق با ملت ایران باید همه تحریم‌های ظالمانه رفع شود."

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای ظریف امروز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه برای پاسخ به سئوال تعدادی از نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی مجلس حاضر شد.

آقای ظریف در سخنان خود گفت که طرف های مذاکره با ایران دیگر از اصل غنی سازی یا تعطیل کردن سایت غنی سازی فوردو صحبت نمی کنند و بحث بر سر میزان غنی سازی است.

او گفت که تهدیدهای نظامی علیه ایران در اثر مذاکرات کمرنگ و مواضع دولت اسرائیل علیه ایران و برنامه هسته ای این کشور تضعیف شده است.

۲۲۹ نماینده حاضر در مجلس پس از شنیدن توضیحات او رأی دادند و مجلس با ۱۲۵ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از توضیحات او قانع شد.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و ۴۰ نماینده دیگر از آقای ظریف خواسته بودند که در مورد "نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو" و نحوه تعامل با طرف های مذاکره توضیح دهد.

آقای ظریف در جلسه امروز گفت: "این مذاکرات از یک سو چهره‌ای تعامل‌گرا، باثبات و قدرتمند از ایران نشان داد و از سوی دیگر از گسترش تحریم‌ها جلوگیری کرد و در ساختمان تحریم خلل ایجاد کرد."

او افزود: "ایران امروز به اقرار دوست و دشمن نه مشکل منطقه‌ای بلکه عامل ثبات و امنیت در منطقه است."

وزیر امور خارجه ایران برنامه هسته ایران را یک امر "ملی و فراجناحی" خواند و به نمایندگان اطمینان داد که دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای هیچ هدف سیاسی و جناحی را در مذاکرات دنبال نمی کند.