مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۸ دی

تهاجم مرگبار به دفتر نشریه فرانسوی در پاریس به نحو گسترده‌ای از سوی تحلیل‎گران روزنامه‌های امروز صبح تهران به بحث و بررسی گذاشته شده است.

حمله به قلب دموکراسی

حق نشر عکس na

جواد حیدریان در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است، حمله تروریستی به دفتر مجله طنز شارلی ابدو و کشتن 12 نفر از جمله سردبیر و چند کاریکاتوریست این مجله فرانسوی در خود چند نکته دارد که از جمله آن نفوذ تروریسم در دل اروپا، تهدید دموکراسی، انتقام‌گیری از روزنامه و به رگبار بستن روزنامه‌نگاران است.

در ادامه این مقاله آمده که جدا از محکوم کردن این جنایت، بحث اندازه آزادی بیان مطرح می‌شود و این که چاپ تصویر و مطالبی که عقیده گروه دیگری از مردم جهان را به تمسخر می‌گیرد تا چه اندازه در دایره آزادی قرار دارد؟

به نظر نویسنده افراط‌گرایی داعش که نتیجه کنش‌های نظامی و امنیتی دولت‌های غربی در جوامع اسلامی است در حال بازآفرینی خشن‌ترین و شدیدترین اقدامات تروریستی است، بیش از هرچیز امنیت بین‌الملل را به مخاطره انداخته است، اما در حادثه اخیر به نظر می‌رسد که مهمترین مولفه دموکراسی، آماج گلوله‌های تعصب و افراط‌گرایی شده است.

زنگ خطر تروریسم در دل اروپا

حق نشر عکس na

علی بیگدلی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است، غرب باید توجه داشته باشد که گروه داعش از منظر نوع فعالیت و تفکر، تقریبا در قرن‌های گذشته بی‌بدیل است. سازمانی تروریستی که کاملا شبکه‌ای عمل می‌کند و در سطح جهانی از حمایت‌های گسترده‌ای برخوردار است.

به نظر این تحلیلگر روابط بین‌الملل، اتفاق پاریس اهمیت امنیت امروز ایران را نیز به خوبی نشان می‌دهد. اگرچه متولیان نظامی و امنیتی ایران به سبب شناخت دقیق از جغرافیای سیاسی عراق مانع تهدید منافع ملی آن کشور از سوی تروریست‌های داعش شده‌اند، اما ایران در حال حاضر هزینه بالای نیروی انسانی و مراقبت دقیق از مرزهای غربی با عراق و ترکیه را می‌پردازد که حتما از سوی غرب دیده می‌شود.

خلاصه آن که به نظر آقای بیگدلی، بازنگری در ارتباط با کشورهای اسلامی مانند ایران که در منطقه به دنبال مقابله با تندروی‌های تکفیری به اسم اسلام هستند، می‌تواند به تفاهم و زدوده شدن فضای خشونت کمک کند.

دولت فرانسه طعم تلخ حمایت از تروریسم را چشید

حق نشر عکس na

روزنامه رسالت در گزارشی نوشته است، وقوع حمله تروریستی به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس، شوک امنیتی سختی به مقامات کاخ الیزه و مردم فرانسه وارد ساخته است. وقوع این حادثه آن هم در روزهای ابتدایی سال نوی میلادی نشان از وقوع بحران امنیتی در اروپای واحد در کنار دیگر بحران‌ها دارد. این در حالی است که طی ماه‌های اخیر مقام‌های امنیتی اروپا بارها ضریب هشدارهای امنیتی خود ر در قبال حوادث احتمالی افزایش داده‌اند.

به نظر نویسنده گزارش رسالت، طی سال‌ها و حتی دهه‌های اخیر، بسیاری از افراد وابسته به گروه‌های تکفیری مورد حمایت فرانسه قرار داشته و فعالیت‌های گسترده‌ای در پاریس و دیگر شهرها داشتند. از این رو اقدام اخیر تروریست‌ها علیه امنیت پاریس را می‌توان نتیجه عملکرد دستگاه‌های امنیتی فرانسه در قبال حمایت چندین ساله از تکفیری‌ها دانست.

رسم دشنام گویی

حق نشر عکس na

آفرین چیت‌ساز اول در روزنامه دولتی ایران نوشته است، اگر تا پیش از این شبکه رسانه‌ای تندروها از ابزار شایعه یا حاشیه‌سازی برای تضعیف سازمان دولت بهره می‌گرفت، اکنون تاکتیک زشت هجو و اهانت را در دستور کار قرار داده است. مطالب موهنی که بعد از پیشنهاد همه‌پرسی روحانی بر جراید تندروها نقش بست، بوی ناخوش یک تغییر در اردوی مخالفان دولت را به مشام می‌رساند.

ظاهرا اشاره نویسنده این روزنامه به انتشار گزارش و کاریکاتوری است که در صفحه اول شماره دیروز وطن امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو به چاپ رسید.

در عین حال نویسنده مقاله معتقد است که توسل جریان تندروها به تاکتیک پرخاشگری و اهانت، نشانه‌ای از استیصال آنها در میدان مبارزه با گفتان اعتدالی دولت است. لحن جریان تندرو زمانی آتشین شد که مجلس و دولت در نشستی همدلانه پرونده اختلاف بر سر برداشت 4 میلیاردی از صندوق توسعه ملی را مختومه کردند.

دولت و دست‌اندازهای رقیبان

حق نشر عکس na

حسین راغفر در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است، دولت به دلیل محدودیت‌ها و کمبود منابع مالی می‌تواند دست به استقراض بزند تا بتواند منابع مورد نیاز خود را از طریق آزاد شدن دارایی‌های تحریم شده دریافت کند و پس از آن مبالغ استقراض شده را به صندوق بازگرداند.

به نظر این کارشناس اقتصادی اما همین موضوع حالا به بهانه‌ای برای جریان سیاسی رقیب تبدیل شده است. نکته مهمی که در حال حاضر و در پس این کشمکش وجود دارد این است که پافشاری و هیاهوی برخی جریانات خاص نشان می‌دهد که اغراض دیگری وجود دارد.

اغراضی که به نظر نویسنده می‌کوشد از این فضاسازی‌ها برای خود فرصت کسب کند، چرا که بسیاری شاهد دست‌اندازی به منابع عمومی توسط کسانی بودند که منتسب به جریان منتقد دولت کنونی هستند و این منتقدان پرشور در آن برهه کلمه‌ای در اعتراض به آن اعمال نگفته و لب به سخن نگشودند.

حفظ میراث فرهنگی با کدام قانون؟

حق نشر عکس na

وحید معتمدنژاد در روزنامه اعتماد نوشته است، این روزها میراث فرهنگی و قوانین مربوط به آن دو سر طنابی شده‌اند که مجلس و دولت با استناد به آن وزن کشی کرده و فرهنگ کهن و دیرین این سرزمین را در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌دهند.

در ادامه این مقاله آمده که نجات‌بخشی آثار تاریخی ایران و به همراه آن اطلاعات الفبایی فرهنگ ایرانی نه تنها همت ملی را می‌طلبد که منوط به تخصیص بودجه‌های مرمتی و احیا و همچنین بودجه مربوط به مطالعات فرهنگی از سوی دولت و تصویب آن در مجلس است.

به نظر نویسنده در حال حاضر که ایران بر سر راه اقتصاد نفت و توریست می‌تواند هر دو را توامان در شکوفایی اقتصادی‌اش به کار گیرد، این گونه مجادلات سیاسی نه تنها ایران را از توسعه سیاسی دور کرده که به نوعی کشور ما را با خطر انقراض فرهنگ‌ها نیز مواجه می‌سازد.

مطالب مرتبط