گزارش‌های ضد و نقیض از فیلترینگ نرم‌افزارهای ارتباطی در ایران

حق نشر عکس nc
Image caption قوه قضاییه برای بستن واتس‌آپ، وایبر و تانگو ضرب‌الاجل تعیین کرده است

روز پنجشنبه رسانه‌های ایران، گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد فیلترینگ سه نرم‌افزار ارتباطی "لاین"، "واتس‌آپ" و "تانگو" منتشر کردند.

این رسانه‌ها از صدور حکم قضایی برای فیلتر چند نرم‌افزار ارتباطی تلفن همراه خبر دادند و وزیر دادگستری ایران نیز به خبرگزاری مهر گفت که دولت تلاش می کند با کنترل های فنی و فیلترینگ هوشمند اجازه فعالیت به این شبکه های مجازیِ اجتماعی بدهد و همچنین از ایجاد فضاهای غیراخلاقی و مضرر برای جامعه جلوگیری کند اما در صورت عدم موفقیت فیلترینگ هوشمند، اصل این شبکه‌های اجتماعی مسدود خواهند شد.

خبرگزاری‌های فارس و خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا روز چهارشنبه، ۱۷ دی به نقل از یک "منبع" در "کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی" نوشتند که در پی صدور دستور قضایی قرار است سه نرم‌افزار ارتباطی تلفن همراه شامل "لاین"، "واتس‌آپ" و "تانگو" فیلتر شوند تا امکان استفاده از آن فراهم نباشد.

خبرگزاری ایرنا همچنین به نقل از این "منبع" در کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی نوشت که این طرح ارتباطی با فیلترینگ هوشمند ندارد و این نرم‌افزارها به طور کامل فیلتر خواهند شد.

پس از انتشار این خبر، رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو "کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی"، در گفتگو با ایرنا از موضوع فیلترینگ این سه نرم‌افزار اظهرا بی‌اطلاعی کرد و گفت که "تاکنون چیزی در این زمینه به کارگروه نرسیده و اطلاعی از این موضوع نداریم".

به گفته این نماینده مجلس، جلسات کمیته هر دو هفته یک‌بار تشکیل می‌شود و تاکنون مطلبی در این مورد به کمیته اعلام نشده است.

با این حال، خبرگزاری مهر روز پنج‌شنبه نوشت که به دنبال پایان مهلت دادستان به وزارت ارتباطات مبنی بر ساماندهی نرم‌افزارهای ارتباطی تلفن همراه، برای فیلترینگ این شبکه‌ها به دستگاه مجری دستور قضایی صادر شده است.

Image caption دولت ایران می‌گوید فیلترینگ هوشمند می‌کنیم

این خبرهای ضد و نقیض در شرایطی منتشر می‌شود که دولت ایران به تازگی اعلام کرده است که با اجرای فیلترینگ هوشمند، شبکه‌های درحال فعالیت به طور کامل مسدود نخواهند شد.

اخیراً محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران، با اعلام این موضوع گفته است با این شیوه شهروندان به بخش عمده‌ای از سایت‌ها دسترسی خواهند داشت و تنها محتوای "مجرمانه" فیلتر خواهد شد.

به گفته وزیر ارتباطات دولت آقای روحانی "اجرای فیلترینگ هوشمند به معنای رفع فیلترینگ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی از قبل فیلتر شده مانند فیسبوک و یوتویوب نیست و این موارد مربوط به تصمیم‌گیری کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است."

پیش از این، اعلام شده بود فیلترینگ "هوشمند" شبکه اشتراک عکس اینستاگرام آغاز شده است و مرحله دوم و سوم فیلتر هوشمند سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به‌ترتیب سه و شش ماه دیگر اجرا خواهد شد.

"شکایت‌های زیاد"

در شرایطی که احتمال فیلتر شدن سه شبکه‌ تلفن همراه مطرح شده است، مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، در سخنان روز پنج‌شنبه خود تاکید کرده است: "دولت تلاش می‌کند با کنترل‌های فنی و فیلترینگ هوشمند اجازه فعالیت به این شبکه‌های مجازی اجتماعی بدهد و همچنین از ایجاد فضاهای غیراخلاقی و مضرر برای جامعه جلوگیری کند".

حق نشر عکس ILNA
Image caption پورمحمدی می‌گوید شکایت‌های زیادی علیه شبکه‌های اجتماعی مطرح است

به گفته آقای پورمحمدی، "شکایت‌های زیادی" در قوه قضائیه علیه چنین شبکه‌هایی مطرح شده است و به همین دلیل قوه قضائیه و وزارت دادگستری "به‌طور جدی" این موضوع را پیگیری می‌کنند.

حکومت ایران بسیاری از وبسایت‌های اینترنتی و سرویس‌های ارتباطی را فیلتر کرده است.

استفاده شهروندان ایران از نرم‌افزارهای ارتباطی نظیر واتس‌اپ و وایبر در ماه‌های اخیر موضوع اظهارنظر مقام‌های ایرانی بوده و برخی از مقام‌های محافظه‌کار خواهان مسدود کردن دسترسی به این نرم‌افزارها شده‌اند.

معاون اول قوه قضاییه، تابستان گذشته برای وزارت ارتباطات در مورد مسدودسازی واتس‌آپ، وایبر و تانگو ضرب‌الاجل تعیین کرد و خواهان "اقدام عاجل" این وزارت‌خانه برای مسدود سازی و کنترل این شبکه‌ها شد.

مطالب مرتبط