محکومیت حمله به مجله فرانسوی در نماز جمعه تهران

حق نشر عکس FARS

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، حمله به دفتر مجله "شارلی ابدو" را محکوم کرد.

آقای خاتمی امروز، جمعه ۱۹ دی، در نماز جمعه تهران گفت: "ما حمله تروریستی در فرانسه را به شدت محکوم می‌کنیم و معتقدیم اسلام اجازه کشتن بی‌گناهان را نمی‌دهد. این بی‌گناهان چه در پاریس، سوریه، عراق، یمن، پاکستان و افغانستان باشند، فرقی نمی‌کند."

با این حال امام جمعه تهران مسئولیت این گونه حملات را تا حدودی متوجه قدرت‌های غربی دانست و گفت: "سلاح‌های این تروریست‌ها را دلارهای آمریکا، پوند انگلیس، یوروی اتحادیه اروپا، تامین می‌کند. شما این جانوران و مارها را در آستین پروراندید."

روز چهارشنبه مهاجمانی که به نظر می‌رسد اسلام‌گرایان افراطی بوده‌اند به دفتر مجله شارلی ابدو حمله کرده‌اند. عملیات برای دستگیری آنها در جریان است. لحظه به لحظه با پیامدهای حمله پاریس

احمد خاتمی، امام جمعه امروز تهران خطاب به قدرت‌های غربی گفت: "این تروریست‌ها پرورده حمایت سیاسی شما و هم‌پیمانانتان است. دست از این شیطنت‌ها بردارید، حالا که صابون ترور به تنتان خورده، بدانید راهی که ۱۰ سال رفته‌اید، به بیراهه بوده است و از این کارتان دست بردارید."

مهاجمان به شارلی ابدو هنگام حمله فریاد "الله اکبر" می‌زدند. این مجله کاریکاتورهایی درباره مذاهب مختلف، از جمله اسلام و پیامبر اسلام، منتشر می‌کرد و پیش از این نیز مورد حمله قرار گرفته بود.

حمله به این مجله با واکنش گسترده‌ای در کشورهای مختلف مواجه شده و بسیاری آن را محکوم کرده‌اند.

گروه‌های مختلف مسلمانان در کشورهای غربی نیز این حمله را محکوم کرده و البته تاکید کرده‌اند که اقدام چند فرد افراط‌گرا را نباید به پای میلیون‌ها مسلمان و دین اسلام نوشت.

در سال‌های اخیر گرایش‌های راست افراطی و ضدمهاجران و در مواردی نژادپرستانه در اروپا رشد کرده و این نگرانی وجود دارد که حمله اخیر به گسترش این گرایش‌ها دامن بزند.

مطالب مرتبط