واشنگتن‌پست: اتهامات علیه جیسون رضائیان 'همچنان مبهم' است

حق نشر عکس Reuters
Image caption جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست در تهران از زمان بازداشت به وکیل دسترسی نداشته است

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، پنج هفته پس از تفهیم اتهام جیسون رضائیان، خبرنگار زندانی در ایران، او هنوز اطلاع دقیقی از ماهیت اتهام‌هایش ندارد.

واشنگتن پست به نقل از خانواده آقای رضائیان نوشته است که او تاکنون نتوانسته درباره پرونده خود با وکیلش ملاقات کند.

جیسون رضائیان که از سال ۲۰۱۲ خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران بود حالا بیش از ۱۷۰ روز است که در زندان اوین بسر می برد.

واشنگتن پست حبس خبرنگار خود در تهران را "طولانی‌ترین دوره زندان برای یک روزنامه نگار غربی در ایران" توصیف کرده است.

مری رضائیان، مادر جیسون، و علی برادر او به واشنگتن پست گفته اند از ماه قبل که این خبرنگار در دادگاه تفهیم اتهام شد او فقط می داند که با پنج اتهام جداگانه مواجه است که همگی با "فعالیت‌های خارج از چارچوب روزنامه‌نگاری" مرتبط هستند.

محمدجواد لاریجانی، معاون حقوق بشر قوه قضاییه ایران، پیش‌تر گفته بود که آقای رضاییان به عنوان روزنامه‌نگار "کارهایی کرد که از دید نیروهای امنیتی ایران، قطعا ورای روزنامه‌نگاری بود."

آقای رضائیان، ۳۸ ساله، تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد و خانواده او از مقام‌های ایران خواسته اند تا این روزنامه نگار اجازه یابد با وکیل ملاقات کند و همه اتهام‌هایش علنی مطرح شود.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای رضائیان در روز ۲۲ ژوئیه همراه با همسرش یگانه صالحی در تهران بازداشت شد

ایران تابعیت دوگانه شهروندان خود را به رسمیت نمی‌ شناسد و می‌ گوید با این قبیل دستگیرشدگان نیز مانند یک شهروند ایرانی رفتار می‌کند.

علی رضائیان به واشنگتن پست گفته است از ابتدای زندانی شدن برادرش، مقام‌های ایران مقررات حقوقی خودشان درباره رفتار با یک زندانی را نادیده انگاشته اند: "جیسون از این موضوع آگاهی دارد و همین او را خیلی درمانده و مستاصل کرده است."

روزنامه واشنگتن پست می گوید آقای رضائیان با مجوز رسمی دولت ایران در تهران کار می کرده و تاکنون بارها خواستار آزادی خبرنگارش شده است.

همچنین دولت آمریکا بارها درخواست آزادی این روزنامه نگار را مطرح کرده، از جمله در ملاقاتی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، با همتای ایرانی اش داشته است.

آقای کری قرار است این هفته در ژنو با جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کند و درباره پرونده اتمی تهران به گفتگو بپردازد.

جیسون رضائیان که در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمده و بزرگ شده، در روز ۲۲ ژوئیه همراه با همسرش یگانه صالحی در تهران بازداشت شد.

آقای رضائیان شش ماه پس از بازداشت برای نخستین بار تفهیم اتهام شد اما حال برادرش می گوید این اتهامات کلی هستند و "جیسون نمی داند که دقیقا چه خلافی انجام داده است."

خانم صالحی که شهروند ایران است در ماه اکتبر آزاد شد اما اجازه ندارد ایران را ترک کند.

مادر جیسون رضائیان که در استانبول زندگی می کند یک ماه قبل اجازه یافت تا در دو وعده با فرزندش در زندان اوین ملاقات کند.

خانم رضائیان به واشنگتن پست گفته شکل ظاهری فرزندش او را متعجب کرده است زیرا "حدود ۲۰ کیلوگرم از وزنش کم شده بود."

به نوشته واشنگتن پست، مقام‌های ایران تاکنون اجازه نداده اند که آقای رضائیان با وکیلی که خانواده اش استخدام کرده ملاقات کند و این وکیل نتوانسته به محتوای پرونده دسترسی یابد.

نهادهای مدافع حقوق‌بشر و آزادی بیان، از ایران بابت رفتارش با روزنامه‌نگاران انتقاد می‌کنند و از جمله "کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران" در گزارش سالانه خود ایران را از نظر شمار روزنامه‌نگاران زندانی در رده دوم جهان قرار داده است.

مطالب مرتبط