تشنج در مجلس ایران در پی اعتراض مطهری به ادامه حصر

حق نشر عکس icana

سخنان علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران درباره ادامه حصر رهبران اعتراض‌های سال ۱۳۸۸، باعث بروز تشنج در جلسه علنی مجلس شد.

آقای مطهری در نطق خود در جلسه علنی روز یکشنبه، ۲۱ دی مجلس بار دیگر بر غیرقانونی بودن حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی تاکید کرد.

سخنان او بارها با شعارهای "مرگ بر فتنه‌گر" و "مرگ بر منافق" چند نماینده دیگر قطع شد.

علی مطهری وقتی بار دیگر اجازه سخنرانی یافت، سخنان خود درباره حصر را ادامه داد، اما این بار هم نمایندگان خشمگین با فریادهای خود قصد داشتند مانع سخنرانی او شوند.

آقای مطهری در خلال سخنرانی‌اش خطاب به مخالفان اظهاراتش گفت که در سال ۱۳۸۸ به محسن رضایی رای داده است. او گفت که قوه قضاییه و شورای عالی امنیت ملی به ریاست حسن روحانی در تسهیل رفع حصر "کوتاهی" می‌کنند.

کار تا جایی پیش رفت که نمایندگان معترض تلاش کردند آقای مطهری را از جایگاه سخنرانی پائین بیاورند، اما آقای مطهری برای ماندن در جایگاه، دو نفر از نمایندگان را که قصد منصرف کردن او را داشتند، هل داد.

پس از آنکه مقاومت او برای ماندن در جایگاه و ادامه سخنرانی نظم جلسه را به هم ریخت، محمد حسن ابوترابی فرد که ریاست جلسه روز یکشنبه را بر عهده داشت، ختم جلسه علنی را اعلام کرد.

او پیش از اعلام وقت تنفس خطاب به آقای مطهری گفت: "بنده ادامه صحبت شما را مصلحت نمی‌دانم. دغدغه شما و همه ما نمایندگان مصالح ملی و رعایت مصلحت مجلس و همکاران محترم است. شما هم باید در این جهت همکاری کنید. ما نمی‌خواهیم در فضایی کار کنیم که جایگاه مجلس، نمایندگان و شخص شما آسیب ببیند."

او در اشاره به حصر خانگی رهبران اعتراض های سال ۱۳۸۸ گفت: "آنچه در مورد این افراد انجام شده با نهایت رحمت و رافت اسلامی و با توجه به مصالح ملی انجام شده و از وی خواست مصالح ملی و احکام شرعی را در نطق خود در نظر گیرد."

ظاهرا پس از اعلام تنفس و غیرعلنی شدن جلسه، آقای مطهری از جایگاه پائین رفته و در سر جای خودش نشسته است.

اظهارات آقای مطهری درباره حصر رهبران اعتراضات ۱۳۸۸ با واکنش‌های زیادی در میان مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و جبهه محافظه‌کاران رو به رو شده است.

علی مطهری بارها گفته است که ادامه حصر این سه نفر "غیر قانونی" است و جمهوری اسلامی هزینه زیادی بابت این حصر می‌پردازد. به اعتقاد او این سه نفر باید در دادگاهی قانونی همراه با محمود احمدی نژاد، کاندیدای دیگر انتخابات ریاست جمهوری به طور علنی محاکمه شوند.

اخیرا آقای مطهری در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضاییه ادامه حصر رهبران اعتراضات ۸۸ را "خلاف اصول متعدد قانون اساسی" دانست.

در واکنش به این نامه غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه بخشی از اظهارات او را "کذب" خواند و گفت سخنان علی مطهری می تواند تعقیب قضایی برای او در پی داشته باشد.

مقامات ایران می‌گویند که حصر خانگی رهبران اعتراض‌ها به خواست آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران صورت گرفته و هدف آن جلوگیری از ادامه اعتراضات خیابانی بوده است.

مطالب مرتبط