وزیران خارجه ایران و آمریکا برای 'تسریع در روند مذاکرات اتمی' دیدار کردند

حق نشر عکس AP
Image caption هدف از دیدار ظریف و کری "تسریع در روند مذاکرات" به منظور دستیابی به توافق نهایی عنوان شده است

درحالی که رئیس‌جمهور آمریکا مخالفت خود را با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران ابراز کرده است، وزیران خارجه ایران و آمریکا برای گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران بار دیگر با یکدیگر ملاقات کردند.

روز چهارشنبه، ۲۴ دی (۱۴ ژانویه)، محمد جواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا در ژنو دیدار کردند. تسریع روند مذاکرات هسته‌ای به منظور دستیابی به توافق جامع تا قبل از ضرب‌الاجل تعیین شده، دستور کار این مذاکرات عنوان شده است.

وزیر امور خارجه ایران دیدار خود با جان کری را "مهم" توصیف کرده و گفته است که انجام چنین دیداری "نشان‌دهنده آمادگی هر دو طرف برای حرکت به جلو و تسریع در این روند است."

محمدجواد ظریف پس از ورود به ژنو گفت که "ما اینک به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ضرورت دارد طرف مقابل تصمیمات خود را بگیرد تا بتوانیم از این طریق به سمت جلو برویم."

آقای کری روز گذشته و آقای ظریف صبح چهارشنبه وارد ژنو شدند.

این ملاقات پیش از برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ - متشکل از آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه به علاوه آلمان و اتحادیه اروپا - صورت گرفته است. دور جدید نشست ایران و گروه ۱+۵ قرار است روز پنجشنبه در ژنو آغاز به کار کند.

جان کری هنگام ورود به ژنو در روز سه‌شنبه گفت که هدف از دیدار با جواد ظریف ارزیابی نتایج گفتگوهای هسته‌ای تا این مرحله و چگونگی تسریع در روند این مذاکرات است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: "ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بخش عمده‌ای از مباحث صراحتا مطرح و درک شده است" و ابراز امیداوری کرد که در پی ملاقات با آقای ظریف، "روند مذاکرات تسریع شود و پیشرفت بیشتری به دست آید."

حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود منقضی شدن دو ضرب‌الاجل هنوز هم مذاکرات به نتیجه نهایی نرسیده است

در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، ایران و گروه ۱+۵ توافق کردند که تا ماه مارس، حدود دو ماه دیگر، بر سر چارچوب حل و فصل پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی به توافق برسند و تا پایان ماه ژوئن، حدود شش ماه دیگر، به راه حل نهایی حل و فصل کامل این پرونده دست یابند.

دو طرف در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ به یک توافق مقدماتی رسیده بودند که طبق آن، کشورهای گروه ۱+۵ پذیرفتند در برابر تعهد ایران به تعلیق برخی از برنامه‌های هسته‌ای خود، از وضع تحریم‌های جدید خودداری ورزند و اجازه بدهند جمهوری اسلامی به مقداری از دارایی‌های مسدود شده ایران در خارج دسترسی یابد.

این توافق در ماه ژانویه سال گذشته اجرایی شد و موعد آن در ماه ژوئیه، بدون حصول توافق نهایی، به پایان رسید اما دو طرف آن را تا ماه نوامبر سال گذشته تمدید کردند هر چند در این مهلت هم توافق نهایی به دست نیامد. در نتیجه، توافق شد که مهلت دیگری تا ماه ژوئن سال جاری تعیین شود.

حق نشر عکس AP
Image caption اوباما در دیدار با رهبران کنگره بار دیگر مخالفت خود را با تحریم‌های جدید علیه ایران ابراز داشت

آقای کری پس از ملاقات با آقای ظریف در ژنو، عازم بلغارستان و سپس فرانسه خواهد شد و در پاریس، ضمن ملاقات با مقامات فرانسوی، نسبت به قربانیان حملات مسلحانه هفته گذشته اسلامگرایان تندرو در پاریس ادای احترام خواهد کرد.

در تهران، خبرگزاری فارس به نقل از سخنگوی وزارت خارجه گزارش کرد که آقای ظریف در جریان سفر به ژنو، علاوه بر جان کری، با وزیران خارجه سایر کشورهای عضو گروه ۱+۵ نیز "به تدریج" دیدار و گفتگو خواهد کرد. ظاهرا قرار است وزیر خارجه ایران با سفر به کشورهای اروپایی، با وزیران خارجه این کشورها دیدار کند.

موضوع برنامه هسته‌ای ایران در ملاقات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با رهبران کنگره این کشور در روز سه‌شنبه نیز مطرح شد. کاخ سفید گفته است که در این ملاقات "رئیس جمهوری بر اهمیت تلاش‌ دیپلماتیک برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید ورزید و بار دیگر از مخالفت شدید خود با تصویب تحریم‌های جدید سخن گفت و افزودکه چنین تحریم‌هایی می‌تواند باعث انزوای ایالات متحده از متحدان خود شود."

آقای اوباما در گفتگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روز دوشنبه نیز گفت که هدف ایالات متحده دستیابی به توافقی جامع با ایران است که مانع از دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی شود و به شکلی قابل تایید بتواند به جامعه بین‌المللی اطمینان بخشد که برنامه‌های هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است.

مطالب مرتبط