کیفرخواست جیسون رضائیان به دادگاه انقلاب فرستاده شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption واشنگتن پست و خانواده این خبرنگار می گویند که اتهامات او مبهم است

مقام های قضایی ایران می گویند که کیفرخواست جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که در زندان به سر می برد صادر و به دادگاه انقلاب اسلامی تهران فرستاده شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا،‌ عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز چهارشنبه این خبر را اعلام کرد.

واشنگتن پست ابراز امیدواری کرد که این اقدام نشانه به جریان افتادن پرونده بعد از تقریبا شش ماه و آزادی فوری خبرنگارش باشد.

جیسون رضاییان حدود پنج هفته قبل در یک جلسه دادگاه رسما تفهیم اتهام شد اما واشنگتن پست و خانواده این خبرنگار می گویند که اتهامات او به درستی مشخص نشده است.

با این حال صدور کیفرخواست راه انجام محاکمه را باز می کند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که روز چهارشنبه پیش از شروع دور جدید مذاکرات ایران و قدرت ها بر سر برنامه اتمی ایران با جان کری وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد گفت امیدوار است که پرونده آقای رضائیان "حل" شود.

او در ژنو به خبرنگاران گفت:‌ "باید منتظر باشیم قوه قضاییه پرونده را جلو ببرد، اما سعی می کنیم همه کمک های انساندوستانه ای که از دستمان ساخته است را انجام دهیم. امیدواریم که این مساله حل شود اما متاسفانه مسائل قضایی مطرح است که قوه قضایی باید به آنها رسیدگی کند."

جیسون رضائیان از سال ۲۰۱۲ خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران بود و این روزنامه می گوید آقای رضائیان با مجوز رسمی دولت ایران در تهران کار می کرده و حبس خبرنگار خود را "طولانی‌ترین دوره زندان برای یک روزنامه نگار غربی در ایران" توصیف کرده است.

مارتین بارون دبیر اجرایی واشنگتن پست در بیانیه ای نوشت:‌ "ما هنوز نمی دانیم که مقام های ایران چه اتهاماتی را به خبرنگار ما جیسون رضائیان وارد کرده اند، اما امیدواریم ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب نشانه گامی به سوی آزادی سریع جیسون باشد."

"این گام به قوه قضاییه ایران فرصت می دهد عدالت و بی طرفی خود را با نشان دادن بی پایه بودن اتهامات نشان دهد. از ایران می خواهیم این اتهامات را علنی کند، به جیسون اجازه دهد به وکیل حقوقی دسترسی داشته باشد و این کابوس شش ماهه که شدیدا برای جیسون و خانواده اش دشوار بوده را به پایانی سریع و عادلانه برساند."

مری رضائیان، مادر جیسون، و علی برادر او به واشنگتن پست گفته اند از ماه قبل که این خبرنگار در دادگاه تفهیم اتهام شد او فقط می داند که با پنج اتهام جداگانه مواجه است که همگی با "فعالیت‌های خارج از چارچوب روزنامه‌نگاری" مرتبط هستند.

محمدجواد لاریجانی، معاون حقوق بشر قوه قضاییه ایران، پیش‌تر گفته بود که آقای رضاییان به عنوان روزنامه‌نگار "کارهایی کرد که از دید نیروهای امنیتی ایران، قطعا ورای روزنامه‌نگاری بود."

آقای رضائیان، ۳۸ ساله، تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد. ایران تابعیت دوگانه شهروندان خود را به رسمیت نمی‌ شناسد و می‌ گوید با این قبیل دستگیرشدگان نیز مانند یک شهروند ایرانی رفتار می‌کند.

همچنین دولت آمریکا بارها درخواست آزادی این روزنامه نگار را مطرح کرده، از جمله در ملاقاتی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، با همتای ایرانی اش داشته است.

جیسون رضائیان که در کالیفرنیا به دنیا آمده و بزرگ شده، در روز ۲۲ ژوئیه همراه با همسرش یگانه صالحی در تهران بازداشت شد. خانم صالحی که شهروند ایران است در ماه اکتبر آزاد شد اما اجازه ندارد ایران را ترک کند.

مادر جیسون رضائیان که در استانبول زندگی می کند یک ماه قبل اجازه یافت دو بار با فرزندش در زندان اوین ملاقات کند، مساله ای که آقای دولت آبادی روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا آن را پررنگ کرد: "بر خلاف ادعاهای برخی مجامع حقوق بشری در خصوص تضییع حقوق متهمان در ملاقات با خانواده های خود، مادر جیسون رضائیان که اخیرا برای دیدار فرزندش به ایران سفر کرده بود، طی دو نوبت با نامبرده ملاقات کرد."

مطالب مرتبط