تازه‌ترین مذاکرات هسته‌ای ظریف با کری و فابیوس

حق نشر عکس AP

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و جان کری، همتای آمریکایی او، برای دور دیگری از مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای ایران در پاریس دیدار کردند.

به گفته یک مقام آمریکایی گفتگوی آنها کمتر از یک ساعت به طول انجامید.

این دومین دیدار آقایان ظریف و کری در هفته جاری است، آنها روز چهارشنبه گذشته در ژنو به مدت ۶ ساعت با یکدیگر گفتگو کردند. گفته شده است که طرفین می‌خواهند با این دیدارها برای دستیابی به توافقی جامع تا قبل از ضرب‌الاجل تعیین شده، به روند مذاکرات سرعت ببخشند.

محمدجواد ظریف پس از دیدار با جان کری، با لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز ملاقات کرده است. آقای ظریف دیروز هم فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان را ملاقات کرد.

همزمان با دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا در پاریس، عباس عراقچی و وندی شرمن، معاونان آنها نیز در ژنو سرگرم مذاکره بوده‌اند.

آقای عراقچی مذاکرات روز چهارشنبه آقایان ظریف و کری را موثر توصیف کرده بود.

دیدارهای دوجانبه آقای ظریف در حالی انجام می‌شود که قرار است ایران و گروه کشورهای موسوم به ۱+۵ از روز یکشنبه دور دیگری از مذاکرات را در سوئیس آغاز کنند. این دور مذاکرات در سطح معاونان خواهد بود.

ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران و روند لغو تحریم‌‎های وضع‌شده علیه ایران در کانون اختلافات قرار دارند.

در حالی که رسیدن به توافق در این زمینه یکی از اولویت‌های سیاست خارجی دولت‌های حسن روحانی و باراک اوباما است، مذاکرات در هر دو کشور منتقدان سرسختی نیز دارد.

حق نشر عکس AP
Image caption وزرای خارجه ایران و آمریکا در روز چهارشنبه هم با هم گفتگو کردند

مطالب مرتبط