هشدار مجلس ایران به غرب با غنی‌سازی ۶۰ درصدی

حق نشر عکس Fars

همزمان با ادامه گفتگوهای هسته ای ایران در ژنو، یک نماینده مجلس این کشور اعلام کرده است که اگر تحریم های جدیدی علیه ایران وضع شود، مجلس طرح غنی سازی ۶۰ درصدی را تصویب می کند.

خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا از قول محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشته که طرح غنی سازی ۶۰ درصدی که قبلا تهیه شده است در صورت ادامه تحریم ها به هیات رئیسه مجلس ارائه می شود.

به گفته این نماینده مجلس، این طرح را ۲۰۵ نماینده امضا کرده اند که بر اساس آن، "اگر غربی ها به ویژه آمریکا دست از زیاده خواهی خود بر ندارند و تحریم ها را دنبال کنند به دولت اجازه داده می شود که غنی سازی ۶۰ درصدی را جهت تامین سوخت زیر دریایی و کارهای صنعتی انجام دهد."

گزارش شده این طرح یک ماه پیش تهیه شده ولی مسکوت گذاشته شده بود اما برخی نمایندگان مجلس هشدار داده اند که این طرح را به جریان خواهند انداخت که بر اساس آن دولت "ملزم به انجام غنی سازی ۶۰ درصدی می شود."

یک سال پیش نیز گروهی از نمایندگان مجلس درصدد بودند تا طرح غنی سازی ۶۰ درصدی را در مجلس تهیه کنند.

در آن طرح نیز پیش بینی شده بود که در صورت "وضع تحریم های جدید و یا تشدید تحریم های قبلی و نادیده گرفتن حقوق هسته ای جمهوری اسلامی" دولت موظف می شود که غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم را انجام دهد.

بحث در باره غنی سازی ۶۰ درصدی در حالی مطرح شده است که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با نمایندگان آمریکا در ژنو در حال مذاکره است.

دور تازه مذاکرات اتمی ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، و آلمان) از روز یکشنبه در ژنو برگزار می شود.

در روزهای گذشته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با جان کری وزیر خارجه آمریکا، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان و لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه ملاقات کرده است.

روز گذشته نیز باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به کنگره هشدار داد که هرگونه تحریم تازه علیه ایران، مذاکرات اتمی با این کشور را از مسیر صلح‌آمیز خارج می‌کند.

آقای اوباما درکنفرانس مطبوعاتی که همراه با نخست وزیر بریتانیا در واشنگتن داشت احتمال رسیدن به توافق با تهران برای توقف برنامه های اتمی‌اش را "کمتر از ۵۰ درصد" دانست اما گفت اقدام کنگره برای وضع تحریم‎‌های تازه، این مذاکرات را به شکست می‌کشاند.

مطالب مرتبط