نتانیاهو 'مانع از اطلاع‌رسانی درباره شکایت نفتی ایران از اسرائیل شده است'

Image caption خط لوله ایلات اشکلون که در ابتدا برای انتقال نفت خام ایران به اروپا (جنوب به شمال) ساخته شده بود، اکنون برای انتقال نفت خام آذربایجان و روسیه به هند و چین (شمال به جنوب) مورد استفاده قرار می‌گیرد

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور با هرگونه اطلاع‌رسانی درباره پرونده مربوط به شکایت نفتی ایران از اسرائیل در یک دادگاه داوری در سوئیس "به شدت مخالفت کرده است".

این پرونده به دعوای حقوقی بیست ساله دو طرف در پی شکایت ایران به دادگاه‌های اروپایی در ارتباط با سهمش از درآمدهای "شرکت خط لوله نفتی ایلات-اشکلون" مربوط می‌شود.

اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی رسانه‌های اسرائیلی خبر دادند که یک دادگاه داوری در سوئیس رای داده است که دولت اسرائیل باید در این پرونده بین ۵۰ تا صد میلیون دلار به ایران غرامت پرداخت کند. این رسانه‌ها در آن زمان گزارش دادند که حکم دادگاه بیش از یک سال پیش صادر شده، اما منتشر نشده است.

اکنون رونامه هاآرتص، که در روزهای گذشته جزییاتی از این پرونده را منتشر کرده، فاش کرده است که آقای نتانیاهو در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ با امضای "حکم رازداری" انتشار اطلاعات و اخبار مربوط به احکام دادگاه‌های اروپایی در این پرونده را به دلیل "مضر بودن برای امنیت ملی و روابط خارجی"ممنوع کرده بود.

هاآرتص می‌گوید که شرکت ملی نفت ایران در چند مورد در دادگاه‌های داوری بین‌المللی از اسرائیل شکایت کرده است که این پرونده مهم‌ترین آنهاست.

از همکاری با دوست تا شکایت از دشمن

حق نشر عکس afp
Image caption نشت گسترده نفت در خط لوله ایلات-اشکلون ماه گذشته میلادی در اسرائیل خبرساز شد

در این دعوای حقوقی ایران خواهان دریافت غرامت از اسرائیل به دلیل پرداخت نشدن سهمش از درآمدهای مربوط به انتقال نفت ایران به اروپا از طریق خط لوله ایلات-اشکلون در خاک اسرائیل است.

این پروژه با ثبت یک شرکت ایرانی-اسرائیلی در سال ۱۹۶۸ میلادی (۴۷-۱۳۴۶ خورشیدی) برای ساخت خط لوله نفتی از بندر ایلات در جنوب اسرائیل به اشکلون در ساحل مدیترانه کلید خورد.

در آن زمان، کانال سوئز که مسیر معمول انتقال نفت بود، به دلیل اختلاف مصر و اسرائیل بسته بود و استفاده از خط لوله ایلات - اشکلون امکان آن را می‌داد تا نفت ایران از مسیری متفاوت راهی بازارهای اروپا شود.

هنگام وقوع انقلاب اسلامی در ایران، این خط لوله ۲۴۲ کیلومتری و مخازن آن حاوی حدود هشتصد هزار تن نفت خام ایران بود که، به نوشته هاآرتص، ارزش آن در آن زمان، نزدیک به ۱۲۰ میلیون دلار بود.

با احتساب تفاوت در ارزش پول در این فاصله گفته می‌شود که این رقم امروز به حدود ۴۰۰ میلیون دلار می‌رسد که تا نیمی از آن طبق قرارداد اولیه باید به ایران پرداخت شود.

ایران که بعد از انقلاب از کشوری دوست به دشمن اسرائیل تبدیل شد، تا اواسط دهه ۱۹۸۰ برای دریافت این مبلغ اقدامی نکرد، اما در نهایت پرونده را به دادگاه‌های داوری اروپایی ارجاع داد.

برنامه هسته‌ای

هآارتص می‌نویسد که اسرائیل تا کنون چند بار در دادگاه‌های داوری در این پرونده شکست خورده که اولین مورد آن در دادگاهی در فرانسه بوده است.

آخرین مورد داوری هم به دادگاه سوئیسی مربوط می‌شود که به نوشته هاآرتص اسرائیل تلاش کرده "روند آن را متوقف و از پرداخت پول به ایران خودداری کند."

بنا بر گزارش‌ها، آقای نتانیاهو یکی از دلایل امتناع از پرداخت غرامت را "ضربه زدن به برنامه هسته‌ای ایران" عنوان کرده است.

هاآرتص در سرمقاله امروز خود با اشاره به این پرونده این سوال را مطرح کرده است که آیا تلاش اسرائیل برای وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران تنها دلایل امنیتی دارد یا ملاحظات مالی هم در آن دیده می‌شود.

مطالب مرتبط