ظریف و کری احتمالا اواخر هفته در سوئیس با هم دیدار می‌کنند

حق نشر عکس tasnim

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ در "مرحله بسیار جدی جزئیات" قرار دارد و خبر داده که اواخر این هفته در داووس سوئیس احتمالا برای دومین بار ظرف چند روز گذشته با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار خواهد کرد.

آقای ظریف امروز ۲۸ دی ماه (۱۹ ژانویه) گفت: "طرف مقابل اگر بخواهد با ایران به یک راه‌حل مذاکراتی برسد، باید از سیاست فشار دست بردارد. نمی‌تواند هم با ایران مذاکره کند و هم به ایران فشار وارد کند. این موضوع کاملا روشن شده و الان فقط درباره سازوکارها بحث می کنیم."

وزیر امور خارجه ایران به مناسبت روز هوای پاک با مترو به سر کار خود رفته و در این فاصله با خبرنگارانی که او را همراهی می کردند، صحبت کرده است.

به گفته آقای ظریف او اواخر این هفته در داووس سوئیس و در جریان برگزاری اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، احتمالا بار دیگر با جان کری همتای آمریکایی اش دیدار خواهد شد داشت.

آقایان ظریف و کری هفته گذشته در ژنو سوئیس با هم مذاکره ای ۸ ساعت داشتند. دو طرف این گفت و گوها را "صریح و سازنده" خواندند.

_____________________________

حق نشر عکس EPA

محمدجواد ظریف در پاسخ به پرسشی درباره علت پیاده روی با جان کری وزیر خارجه آمریکا در جریان مذاکرات اتمی اخیر در ژنو، گفت: "به دلیل اینکه جلسه صریح و جدی داشتیم شاید نیاز بود که چند دقیقه ای بحث ها متوقف شود و به شکل دیگری ادامه یابد."

آقای ظریف گفته "ژنو دو ایراد داشت، یکی اینکه هتل باغ و حیاطی نداشت و دیگر اینکه کوچه های کنار هتل که چند دقیقه ای در آن قدم زدیم پر از خبرنگار بود و آنها هم اینگونه سوژه ها و عکس ها را می پسندند... حرکتی که آنجا شد بدون حاشیه سازی بود و صرفا به دلیل این بود که مذاکرات از حالت نسبتا تنش آلودی که پیدا کرده بود خارج شود تا بتوان با استفاده از هوای پاک مقداری فضای مذاکرات تغییر پیدا کند... مذاکرات بسیار فشرده بود و تنها زمان استراحت ما همان یک ربع پیاده روی و زمان نماز بود که جلسه بسیار جدی بود و فرصت استراحت وجود نداشت."

_____________________________

بر اساس توافق وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۵، توافق موقت ژنو تا ۹ تیرماه سال آینده خورشیدی تمدید شده تا در این فاصله طرف ها برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی فرصت کافی داشته باشند.

هدف از توافق جامع اتمی، حل و فصل نهایی پرونده ایران و لغو تحریم های اتمی در برابر رفع نگرانی پایدار از اهداف برنامه های اتمی این کشور است.

وزیر امور خارجه ایران امروز گفته که کشورش آمادگی دارد پیش از مهلت تعیین شده حتی تا بهمن سال جاری به توافق برسد.

او از حضور وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ در اجلاس امنیتی مونیخ در آلمان خبر داده و گفته که احتمال دارد دور بعدی گفت و گوهای اتمی میان وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ در بهمن ماه در حاشیه اجلاس مونیخ برگزار شود.