سپاه کشته شدن یکی از فرماندهانش را در حمله اسرائیل به جولان تایید کرد

حق نشر عکس a
Image caption گفته می‌شود سرتیپ الله‌دادی (با لباس نظامی در وسط تصویر) از فرماندهان نزدیک به قاسم سلیمانی (راستر) بوده است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای تایید کرده است که سرتیپ محمدعلی الله‌دادی از فرماندهان این نیرو در حمله اسرائیل به بلندی‌های جولان در خاک سوریه کشته شده است.

در حمله روز یکشنبه ۱۸ ژانویه یک هلی‌کوپتر اسرائیلی با راکت خودروهای حامل شش عضو حزب‌الله لبنان و این فرمانده ایرانی را در منطقه قنیطره هدف قرار داد.

در اطلاعیه سپاه پاسداران گفته شده آقای الله‌دادی که پیش از این فرمانده سپاه الغدیر استان یزد بوده "برای کمک به دولت و ملت سوریه در مقابله با تروریست‌های تکفیری - سلفی به این کشور عزیمت کرده بود."

سپاه تایید کرده که سرتیپ الله‌دادی در حمله هلی‌کوپتر اسرائیلی و همراه با تعدادی از اعضای حزب‌الله کشته شده و گفته این حمله نشان می‌دهد "فتنه تروریستی داعش و جریان‌های تکفیری در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های نظام سلطه و صهیونیسم و با هماهنگی سران کاخ سفید و رژیم اشغالگر قدس، علیه امت اسلامی طراحی شده است."

___________________________________________________________

حق نشر عکس a

محمد علی الله‌دادی که متولد پاریز در نزدیکی سیرجان در استان کرمان بود، در جریان جنگ ایران و عراق به لشگر ۴۱ ثارالله کرمان پیوست که فرماندهی آن را قاسم سلیمانی، فرمانده فعلی نیروی قدس سپاه بر عهده داشت.

آقای الله‌دادی سه سال بعد به فرماندهی تیپ ادوات این لشگر رسید و در طول جنگ و چند سال پس از آن از فرماندهان تیپ‌های مختلف این لشگر بود.

او پس از جنگ همراه با تیپ‌های دیگر لشگر ثارالله به استان کرمان منتقل شد و مدتی هم فرمانده سپاه سیرجان بود.

سرتیپ دوم محمد علی الله‌دادی سپس فرمانده سپاه الغدیر استان یزد شد و تا سال ۱۳۹۱ که برای ادامه خدمت به لبنان رفت، این مسئولیت را بر عهده داشت.

گفته می‌شود که با توجه به سال‌های زیادی که او زیر نظر قاسم سلیمانی در لشگر ثارالله فعالیت داشت، از فرماندهان نزدیک به سرلشگر سلیمانی محسوب می‌شد.

___________________________________________________________

اخبار متناقض درباره تعداد کشته‌های ایرانی

از زمان انتشار خبر حمله اسرائیل، اخبار تاییدنشده‌ای در ارتباط با کشته شدن دست‌کم یک ایرانی در رسانه‌ها منتشر شد.

خبرگزاری فرانسه امروز دوشنبه به نقل از منابع خبری نزدیک به حزب‌الله لبنان خبر داده است که در حمله قنیطره علاوه بر شش عضو حزب‌الله، شش ایرانی از جمله سرتیپ الله‌دادی هم کشته شده‌اند.

حزب‌الله لبنان نام شش عضو خود را که در این حمله کشته شدند منتشر کرده که در میان آنها نام جهاد مغنیه، فرزند عماد مغنیه از فرماندهان سابق حزب‌الله دیده می‌شود.

عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ در یک بمب‌گذاری در دمشق کشته شد. حزب‌الله اسرائیل را متهم به دست داشتن در ترور او کرد، اما اسرائیل این اتهام را رد کرد.

جهاد مغنیه پیش از این به ایران سفر کرده بود و تصاویرش در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران منتشر شده بود.

نام محمد عیسی، از فرماندهان حزب‌الله در سوریه هم در میان کشته‌شدگان حمله اسرائیل دیده می‌شود.

وزارت خارجه ایران هم در بیانیه‌ای حمله اسرائیل به بلندی‌های جولان را "به شدت" محکوم کرده‌ است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران حمله اسرائیل را نقض حاکمیت ملی سوریه سوریه خوانده و گفته است: "تجربه نشان می‌دهد که جریان مقاومت پاسخ این اقدامات را با شدت و قاطعیت انقلابی خواهد داد."

بنابر گزارش‌ها سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان قرار است امشب درباره حمله اسرائیل و واکنش احتمالی حزب‌الله سخنرانی کند.

مراسم تشییع جنازه کشته‌های حزب‌الله لبنان امروز دوشنبه با حضور جمع زیادی از هوادران حزب‌الله برگزار شد.

مطالب مرتبط