بوسه دردسرساز برای سفیر عربستان بر پیشانی هاشمی رفسنجانی

حق نشر عکس isna
Image caption سفیر تازه منصوب شده عربستان سعودی در تهران، به فاصله کوتاهی پس از انتشار این تصویر از ایران فراخوانده شد

ایران و عربستان سعودی سال‌هاست که روابط سیاسی چندان خوبی ندارند. این روابط گاهی با تلاش‌های برخی از سیاستمداران هر دو کشور کمی رونق می‌گیرد و بعد از گذشت مدتی دوباره به دلیل رویدادهای منطقه‌ای و بین‌المللی یا رقابت‌های دو کشور به سوی سردی بیشتر می‌رود.

در روزهای گذشته خبر لغو سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به عربستان سعودی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت، اما در هفته های اخیر رویداد دیگری هم در جریان بود که به داستان سفیر عربستان سعودی در ایران مربوط می‌شود که هشت ماه پیش به کشور خود برگشت و در تمام این مدت هنوز فردی جایگزین او نشده است.

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران، در گفت‌وگو با روزنامه شرق در مورد دلیل این غیبت هشت ماه صحبت کرده است.

به گفته آقای امیر عبداللهیان علت فراخوانی عبدالرحمان غرمان شهری، سفیر تازه منصوب شده عربستان در ایران، بوسه‌ای بود که او در اول اردیبهشت ما امسال به بر پیشانی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نشاند.

سال‌هاست که سیاستمداران و هنرمندان ایرانی با چنین مسائلی دست و پنجه نرم می کنند و مثلا دست دادن با همتایانشان خبرساز می شود اما کمتر پیش آمده بود که شاهد بروز چنین مشکلی برای سیاستمداران دو کشور مسلمان باشیم.

هرچند بوسه سفیر عربستان بر پیشانی آقای هاشمی رفسنجانی با واکنش های عمدتا منفی سعودی ها در رسانه های اجتماعی رو به رو شد اما روایت رسمی‌ از سوی عربستان در مورد فراخواندن سفیر این کشور به دلیل این بوسه منتشر نشده و مقام‌های سعودی اعلام کرده‌اند که سفیر تازه منصوب شده کشورشان در تهران به دلیل ماموریت در کشوری دیگر از ایران فراخوانده شده است.

با این حال به نظر می‌رسد معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران چندان از این توضیح قانع نشده باشد. او در گفت‌وگوی خود عنوان کرد که سفیر سعودی می‌توانست بر اساس پروتکل‌های موجود و بعد از انجام خداحافظی رسمی با مقام‌های ایران این کشور را ترک کند اما این اتفاق روی نداده است.

به گفته امیر عبداللهیان، انتشار عکس‌های دیدار سفیر عربستان با هاشمی رفسنجانی مایه دردسر شد چر اکه در آن عکس‌ها غرمان شهری در حال بوسیدن پیشانی هاشمی دیده می‌شود.

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که بر اساس گفته‌های مقام‌های دیگر کشورهای عربی، بوسیدن پیشانی آقای هاشمی رفسنجانی برخلاف پروتکل‌های رسمی عربستان بود.

به گفته معاون وزیر خارجه ایران "آنچه مقامات عربستان در مورد ترک تهران توسط ایشان به‌طور رسمی به ما گفتند، این بود که ایشان برای مأموریت دیگری تعیین شدند و از این تاریخ مأموریتشان در تهران خاتمه پیدا می‌کند."

دیدار میان اکبر هاشمی رفسنجانی و عبدالرحمان غرمان شهری که در اردیبهشت امسال در تهران انجام شد، به فاصله کوتاهی پس از شروع به کار سفیر جدید عربستان در ایران بود.

حق نشر عکس isna
Image caption دیدار عبدالرحمان غرمان شهری با اکبر هاشمی رفسنجانی، اوایل بهار امسال در تهران انجام شده بود

سفیر جدید عربستان سعودی در تهران در دیدار با آقای هاشمی رفسنجانی دعوت ملک عبدالله پادشاه عربستان از او را یک بار دیگر تکرار کرده و گفته بود "جناب­عالی جایگاه ویژه‌ای نزد مسئولان و مردم عربستان دارید و من یکبار دیگر دعوت امیر از جناب­عالی برای سفر به عربستان را تجدید می­‌کنم و مردم و مسئولان عربستان منتظر دیدار شما هستند."

آقای هاشمی رفسنجانی هم به او گفته بود "باید تلاش کنیم تا زنده هستیم، معیاری برای همکاری دنیای اسلام تعریف و تنظیم کنیم، چون اختلافات، نا امنی‌های منطقه‌ای را گسترش می‌دهد و باعث تضییع امکانات کشورهای اسلامی می‌شود."

بیشتر بخوانید: خبر دیدار سفیر تازه منصوب شده عربستان با هاشمی رفسنجانی

معاون وزیر خارجه ایران می گوید "بعد از آن ملاقات سفیر عربستان دیداری با من داشت و از محتوای آن گفت‌وگو خیلی به نیکی یاد کرد. این ملاقات تأثیر مثبتی در ذهن سفیر عربستان بر جای گذاشته بود. مقامات عربستان سعودی صرفا به این بسنده کردند که چون ایشان برای مأموریت دیگری عازم است، به مأموریتش در تهران خاتمه داده شده است."

اکنون ماه ها است که عربستان سعودی ظاهرا به دلیل بوسه بر پیشانی اکبر هاشمی رفسنجانی در ایران سفیر ندارد.

در کشور عربستان مردها برای دیده‌بوسی با هم شیوه‌های مختلفی دارند. عادی‌ترین شیوه، همان بوسیدن گونه‌هاست که در ایران و بسیار از کشورهای دیگر هم مرسوم است. بوسیدن بینی، یا سابیدن بینی‌ها به هم نیز سنت دیگری است که در عربستان وجود دارد و بین افرادی با درجه صمیمیت بیشتر اتفاق می‌افتد.

اما بوسیدن پیشانی یا شانه در عربستان می‌تواند نشان دهنده احترام فوق‌العاده زیاد به فرد مقابل باشد. معمولا چنین بوسه‌ای در زمانی رد و بدل می‌شود که فردی در مقامی پایین‌تر یا با سن کمتر با فردی عالی‌رتبه‌تر مواجه باشد.

آن طور که معاون وزیر امور خارجه ایران به روزنامه شرق توضیح داده است، بعد از احضار سفیر عربستان به ریاض، سفیر تازه‌ای از سوی آن کشور به مقام‌های ایرانی معرفی شد. اما از آنجایی که خروج سفیر قبلی بدون تشریفات مرسوم و به شکل شتاب‌زده‌ای انجام شده بود، مقام‌های ایرانی تصمیم گرفتند در پذیرفتن فرد تازه "چندان عجله نکنند."

به گفته معاون وزارت امور خارجه ایران طرف ایرانی از تمام فرصت زمانی‌ای که در اختیار داشت برای پاسخ دادن به عربستان استفاده کرد و حدود یک ماه و نیم پیش، در نهایت سفیر تازه سعودی را پذیرفت. به گفته منابع رسمی این فرد هنوز به ایران نیامده و مراحل آغاز به کار رسمی او همچنان در جریان است و به همین دلیل از هشت ماه پیش تا امروز، عربستان سعودی سفیری در ایران ندارد.