پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

خداحافظ علی زارعی، سلام آرشاوین

علی زارعی خواننده ای که اخیرا در تاجیکستان کنسرت داشت پس از ۸ سال فعالیت در ایران و ارائه ترانه‌های همچون "ای کاش" ، "یه مدته" و "هم اتاقی"، تصمیم گرفته است که نامش را به آرشاوین تغییر دهد و دو آلبوم تازه‌اش را با این نام وارد بازار کند.

تغییر نام در میان خوانندگان غربی امری عادی به حساب می آید مانند "کرتیس جیمز جکسون" خواننده رپ آمریکایی که نام هنریش 50cent است و یا "پرینس خواننده با سابقه سبک فانک (funk) و پاپ که از این هم فراتر رفته و نام خود را به یک علامت تغییر داده است.

در میان خوانندگان ایرانی و فارسی زبان پیشتر نیز چنین روالی وجود داشته، مانند ابراهیم حامدی که معروف به ابی است و یا "معصومه دده بالا" که به نام هایده دو دهه فعالیت داشت.

در ایران پس از آزاد شدن موسیقی پاپ در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی ورق برگشت و خوانندگان ترجیح دادند با اسم و اسم فامیل فعالیت کنند مانند خشایار اعتمادی و یا مجتبی کبیری.

از همین زمان بود که نسل خوانندگان زیرزمینی که اسمشان ترکیبی از اسم کوچک و اسمی خیالی بود نیز وارد بازار شدند، مانند "رضا یا" و یا "امیر تتلو"؛ و برخی نیز با اسم هنری که برداشتی از اسم واقعی شان است میخوانند مانند عادل و تهمینه از 25band که با اسم های "ای دل" و "تمین" فعالیت میکنند.

بهزاد بلور در گفتگویی با علی زارعی دلیل تصمیم او به تغییر نامش را آشکار میکند.

این گفتگو در برنامه رادیویی چشم‌انداز بامدادی دوم بهمن (۲۲ ژانویه) پخش شده‌ است.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‎سی از ساعت ۶ تا ۸ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر برنامه‌های شنیداری ما، به صفحه رادیو مراجعه کنید.