موساد: توصیه‌ای در مخالفت با وضع تحریم های جدید علیه ایران نداشته‌ایم

حق نشر عکس AP
Image caption موساد تایید کرده که تمیر پردو، رئیس این سازمان، روز دوشنبه "با موافقت بنیامین نتانیاهو" با هیاتی از سناتورهای آمریکایی ملاقات کرده است

در پی انتشار اخباری مبنی بر مخالفت سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد، با تلاش نمایندگان کنگره آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران، این سازمان با انتشار یک بیانیه اتخاذ چنین موضعی را تکذیب کرده است.

شبکه بلومبرگ پنجشنبه ۲۲ ژانویه گ زارش کرد که موساد ارزیابی منفی خود از نتایج طرح کرک – مندز را به دولت باراک اوباما و سناتورهای آمریکایی اطلاع داده است. مطابق این طرح، در صورتی که تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر) ایران و قدرت های بزرگ جهانی به توافقی هسته ای دست نیابند، تحریم های این کشور به شدت افزایش خواهد یافت.

سایت اسرائیلی جروزالم پست امروز صبح با اشاره به خبر بلومبرگ نوشت: "ظاهرا مسئولان امنیتی اسرائیل نیز به همان نتیجه ای رسیده اند که دولت اوباما و سازمان های جاسوسی آمریکا رسیده بودند و بر مبنای آن، هر گونه تلاش قانونگذاران آمریکایی در جهت وضع قوانین ضد ایرانی، ممکن است باعث ترک میز مذاکرات توسط ایران بشود."

در خبری دیگر در همین زمینه، دیروز جان کری وزیر امورخارجه آمریکا گفت که یک "مقام امنیتی اسرائیلی" تصویب تحریم های جدید توسط کنگره علیه ایران را به "پرتاب نارنجک" به سمت مذاکرات هسته ای تشبیه کرده است.

به نوشته بلومبرگ مسئولان ارشد موساد، هفته پیش، در جریان سفر هیاتی از نمایندگان با نفوذ کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه -از جمله جان مک کین، باب کروکر، لینزی گراهام - در مورد تبعات تصویب طرح وضع تحریم های جدید هشدار داده اند.

موساد در بیانیه ای که چند ساعت بعد از انتشار این خبر منتشر شده، تایید کرده که تمیر پردو، رئیس موساد، روز دوشنبه "با موافقت بنیامین نتانیاهو" با هیاتی از سناتورهای آمریکایی ملاقات کرده است. بیانیه در عین حال افزوده که وی بر "تاثیر استثنایی تحریم های وضع شده بر ایران در سال های اخیر" تاکید کرده و گفته همین تحریم ها بوده که ایران با به پای میز مذاکرات کشانده است.

در بخش دیگری از بیانیه موساد آمده است که تمیر پرودو در گفتگو با مقام های آمریکایی، اصطلاح "پرتاب نارنجک" را در ارتباط با وضع تحریم های جدید به کار نبرده و به طور کلی، ابزار تحریم را به عنوان عامل فشار برای دسترسی به یک "توافق خوب" با ایران ضرری می داند.

سایت جروزالم پست، بیانیه موساد در تصحیح اظهارات منسوب به رئیس این سازمان را "به شدت نامعمول" خوانده است.

هشدار دیپلمات های ارشد اروپا

روز گذشته، تعدادی از مسئولان ارشد سیاست خارجی اروپا با چاپ مقاله ای مشترک در روزنامه واشنگتن پست از نمایندگان کنگره آمریکا خواستند تا از وضع هر مصوبه جدید در تشدید تحریم های ایران خودداری کنند تا امکان به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای وجود داشه باشد.

این مقاله، با امضای لوران فابیوس، فیلیپ هاموند و فرانک- والتر اشتین مایر وزرای امور خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد.

هفته پیش باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در کاخ سفید تاکید کردند که مخالف تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند.

دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا که به آمریکا سفر کرده بود، تایید کرد که با گروهی از سناتورهای آمریکایی تماس گرفته تا از آنها بخواهد که از تصویب هر گونه طرح جدید در زمینه تحریم ایران خودداری کنند.

همزمان، آقای اوباما با تاکید بر تاثیر منفی چنین مصوبه ای بر مذاکرات هسته ای اعلام کرد که در صورت تصویب این طرح، آن را وتو خواهد کرد.

در صورتی که طرح تحریم‌های تازه علیه ایران در کنگره آمریکا، حداقل دو سوم آرای سنا و مجلس نمایندگان را به دست آورد، رئیس جمهور نمی‌تواند برای بی اثر کردن آن از حق وتو استفاده کند.

آقای اوباما در دیدار با تعدادی از سناتورهای آمریکایی گفت که اگر راه حل دیپلماتیک شکست بخورد، احتمال وقوع یک مواجهه نظامی افزایش می یابد و "کنگره باید نقش خود را در آن بپذیرد."

رئیس جمهور آمریکا خطاب به این سناتورها افزود: "می فهمم که بعضى حامیان مالیتان به شما فشار مى آورند که تحریم هاى جدید علیه ایران تصویب کنید، ولی از شما می خواهم که بلند مدت فکر کنید و پیگیر این تحریم‌ها نشوید."

در اقدامی که از سوی بسیاری از ناظران نوعی واکنش به اظهارات آقای اوباما تلقی شده، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، اخیرا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را برای سخنرانی در جلسه کنگره درباره ایران دعوت کرده است.

سخنگوی کاخ سفید گفته است که چنین دعوتی "پروتکل‌های معمولی" را نقض می‌کند، اما دولت هرگونه قضاوت را به بعد از اعلام رئوس برنامه اسرائیلی‌ها موکول می‌کند.

دعوت از نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در مجلس نمایندگان در شرایطی صورت گرفته که پیش بینی می شود بنیامین نتانیاهو در جریان این سخنرانی، به دفاع از فشار بیشتر کنگره بر ایران بپردازد.

اکنون مشخص شده که بنیامین نتانیاهو قدری دیرتر از زمانی که جمهوریخواهان از او دعوت کرده بودند، به آمریکا خواهد رفت. دفتر بنیامین نتانیاهو گفته او در ماه مارس هم برای سخنرانی مقابل کنگره و هم برای شرکت در نشست Aipac یا کمیته روابط عمومی آمریکا و اسراییل به واشنگتن خواهد رفت.