بخشی از بنای دانیال نبی در شوش تخریب شد

حق نشر عکس MEHR

بخشی از دیوار آرامگاه "دانیال نبی" در شهر شوش از توابع خوزستان در پی عملیات گسترش حریم این بنا تخریب شد. این بنا از آثار تاریخی ایران پس از اسلام است که در سال ۱۳۱۰ ثبت ملی شد.

حق نشر عکس MEHR

طرح توسعه حرم دانیال با هدف ساماندهی این زیارتگاه در سال ۹۰ به کارفرمایی اداره کل اوقاف و امور خیریه خوزستان شروع و پس از طی مراحل لازم به کارفرمایی اداره اوقاف و امور خیریه خوزستان در تابستان ۹۳ عملیات اجرایی آن آغاز شد.

حق نشر عکس MEHR

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تایید این مسئله اعلام کرد که نظارت میراث بر حفاطت از بنای اصلی با رعایت همه اصول حاکم بر بناهای تاریخی انجام شد. متاسفانه دو پوسته از رواق شمالی این بنا باید توسط پیمانکار تخریب می‌شده اما عدم تخریب و باقی ماندن این دو بخش باعث بروز چنین حادثه ای شده است.

حق نشر عکس MEHR

به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان خوزستان همه قسمت‌های تاریخی بنای بقعه دانیال نبی در حال حاضر سالم است و طرح توسعه هیچ گونه دخل و تصرفی در هسته تاریخی بنا ایجاد نکرده است.

حق نشر عکس MEHR

اداره کل میراث فرهنگی در بخش دیگری از اطلاعیه خود در مورد تخریب بخشی از بنای دانیال نبی اعلام کرده: "اداره کل میراث فرهنگی تنها ناظر بر رعایت اصول و ضوابط ساخت‌وساز در مجاورت بنای تاریخی است و هرگز کارفرمای اجرای طرح توسعه حرم نبوده و همه موارد ایمنی کارگاه باید از سوی کارفرما بررسی و رعایت می‌شد."

حق نشر عکس MEHR

در حالی این سخنان مطرح می‌شود که به گفته خبرگزاری ایسنا کارشناسان میراث فرهنگی استان خوزستان تحت فشار با طرح توسعه بنای دانیال نبی موافقت کردند و ناظر میراث فرهنگی هم هنگام گودبرداری حضور نداشته است

حق نشر عکس MEHR

این در حالی است که رضا نجاتی، فرماندار شهرستان شوش تحریب در بنای دانیال نبی را تکذیب کرد و گفت: "در حرم کار ساخت‌وساز در حال انجام است و آن قسمتی که فروریخته هم قسمتی از کار ساخت‌وساز حرم دانیال نبی (ع) است."

حق نشر عکس MEHR

قاسم منصور آل‌کثیر، یکی از دوستداران میراث‌فرهنگی خوزستان به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: "گودبرداری‌ها درحالی باعث ریزش کاشی‌های‌های دوره قاجاری و پهلوی اول شده که چندی پیش دوستداران میراث‌فرهنگی به مسئولان در این رابطه هشدار داده بودند اما این مسئولان تاکید داشتند که اقدامات عمرانی کارشناسانه است و هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

حق نشر عکس MEHR

در همین حال مجتبی گهستونی از دوستداران میراث فرهنگی خوزستان با ابراز نگرانی از تخریب بخشی از این بنا به خبرگزاری میراث گفت: "سازمان اوقاف با هدف ترویح فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی در استان خوزستان تخریب و دوباره‌سازی ۲۰ بقعه مهم خوزستان را در دستور کار قرار داد که از پرچالش‌ترین پروژه‌های اوقاف در خوزستان در دوره‌ مدیریت‌های گوناگون بوده است. تخریب بقعه علی‌بن مهزیار اهوازی، بقعه سلطان ابراهیم، امامزاده صالح، شاهزاده احمد، هفت‌شهیدان از آن جمله‌اند.