وزارت خارجه ایران: ظریف در مراسم ترحیم ملک عبدالله شرکت می کند

حق نشر عکس Getty
Image caption روابط ایران و عربستان، در زمان زمامداری ملک عبدالله بر سر موضعات گوناگون و از جمله سیاست های منطقه ای دو کشور، دستخوش تنش های فراوانی بوده است

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، به نمایندگی از دولت ایران در مراسم ترحیم ملک عبدالله که روز شنبه در ریاض برگزار می‌شود شرکت می‌کند.

همزمان با اعلام حضور آقای ظریف در مراسم ترحیم، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، درگذشت ملک عبدالله را به "دولت، ملت و خاندان سعودی" تسلیت گفته است.

خبرگزاری ایسنا جمعه ۲ بهمن (۲۳ ژانویه) نوشت وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس داووس به سوئیس سفر کرده، از زوریخ سوئیس به عربستان خواهد رفت.

ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق عربستان سعودی، دیشب در سن ۹۰ سالگی درگذشت و بسیاری از مقام های ارشد کشورهای منطقه و جهان، درگذشت او را تسلیت گفته یا برای حضور در مراسم ترحیم او اعلام آمادگی کرده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیش از دیگر رهبران جهان درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفت و او را "رهبری قاطع با عزمی راسخ " دانست که برای روابط سعودی و آمریکا، اهمیت ویژه ای قائل بود.

همچنین جورج بوش پدر، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، با صدور بیانیه ای، ملک عبدالله را "متحدی قابل اعتماد و آگاه" برای آمریکا توصیف کرد و مرگ او را تسلیت گفت.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه نیز، در نخستین ساعات انتشار خبر، درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفت.

از سوی دیگر، ملک عبدالله، پادشاه اردن و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر که برای حضور در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس بودند، با ناتمام گذاشتن سفر خود راهی ریاض شدند تا در مراسم ترحیم ملک عبدالله حضور یابند.

دولت های اردن و بحرین، به مناسبت درگذشت پادشاه سابق عربستان ۴۰ روز عزاداری عمومی اعلام کرده اند.

آقای سیسی، رئیس جمهور مصر، با اعلام حضور در مراسم ترحیم ملک عبدالله گفته است مصری ها هرگز مواضع او را فراموش نخواهند کرد. مصر به همین مناسبت ۷ روز عزای عمومی اعلام کرده است.

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین نیز، در سرزمین های فلسطینی ۳ روز عزای عمومی اعلام کرده است.

مراسم تشییع پیکر ملک عبدالله روز جمعه در ریاض انجام می شود و روز بعد، مراسم ترحیم وی با حضور سران کشورهای مختلف جهان در همین شهر برگزار خواهد شد.

روابط ایران و عربستان، در زمان زمامداری ملک عبدالله بر سر موضوعات گوناگون و از جمله سیاست های منطقه ای دو کشور، دستخوش تنش های فراوانی بوده است.

مطالب مرتبط