عراقچی: مذاکرات هسته‌ای به سرعت حل‌وفصل نمی‌شود

حق نشر عکس ISNA
Image caption عکس آرشیوی- آقای عراقچی گفته است که اختلاف‌نظرهای دو طرف جدی است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، مذاکرات هسته‌ای با غرب را "پیچیده" توصیف کرده و گفته است که این پیچیدگی به حدی است که "نمی‌شود به سرعت به نتیجه رسید و موضوع را حل‌وفصل کرد."

او که در دو روز اخیر در شهر زوریخ در سوئیس با هیاتی از مذاکره‌کنندگان آمریکا و نیز هلگا اشمید، از مذاکره‌کنندگان ارشد اتحادیه اروپا، دیدار داشت، فضای مذاکرات را سازنده خواند، ولی گفت: "هر دو طرف نگرانی و اختلاف‌نظرهایی دارند که جدی است، اما تلاش بر این است که همه اینها را به یک تفاهم مشترک نزیک کرد."

این عضو ارشد گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به واحد مرکزی خبر گفت که غنی‌سازی اورانیوم و تحریم‌های ایران اصلی‌ترین محور این گفت‌وگوها بوده است. با این حال، به جزئیات بیشتر اشاره‌ای نکرد.

او گفت: "همه جزئیات باید روشن شود و طرفین در موقعیتی قرار بگیرند که بتوانند درباره کلیات و اصل موضوع تصمیم‌گیری کنند."

آقای عراقچی گفته است که آخر این هفته دور دیگری از مذاکرات بین ایران و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در شهر استانبول ترکیه برگزار خواهد شد.

به گفته او، ایران در حال برنامه‌ریزی برای ملاقات با کارشناسان روسیه و چین نیز هست.

او همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس امنیتی مونیخ در اوایل ماه میلادی آینده در آلمان، از احتمال برگزاری نشستی با حضور وزیران امور خارجه کشورهای حاضر در مذاکرات هسته‌ای در حاشیه این نشست خبر داد، ولی گفت که هنوز این تصمیم نهایی نشده است.

مطالب مرتبط