سوال نمایندگان مجلس از ظریف درباره قدم زدن با کری

حق نشر عکس AP
Image caption انتشار تصاویر قدم زدن وزرای خارجه آمریکا و ایران در ژنو انتقاد محافظه‌کاران در ایران را به دنبال داشت

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران با طرح سوالات تازه‌ای از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، خواهان پاسخ‌گویی او درباره قدم زدن با همتای آمریکایی‌اش در ژنو و همین طور سفر اخیر او به پاریس شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، ۲۱ نماینده مجلس با امضای طرح سوال از آقای ظریف، درباره "علت دو خطای دیپلماتیک" او سوال کرده‌اند.

آنها در متن پرسش خود نوشته‌اند: "پیاده‌روی نمادین شما با وزیر امور خارجه آمریکا و سفر به کشور فرانسه آن هم در زمان هتاکی چندباره نشریه شارلی ابدو به مقدسات مسلمانان هیچ یک شایسته شأن وزیر خارجه ایران نبود".

روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه، یک روز قبل از دور پیشین مذاکرات هسته‌ای نمایندگان ایران و ۱+۵، وزرای خارجه ایران و آمریکا در ژنو دیدار کردند.

گفت‌وگوی این دو مقام ساعت‌ها طول کشید و تصاویری از آنها منتشر شد که نشان می‌داد آنها در بخشی از گفت‌وگوها در حال قدم زدن در خیابان در حضور محافظانشان هستند.

انتشار این تصاویر از سوی برخی به نشانه "صمیمیت" دو طرف تعبیر شد و از همان ابتدا انتقادها و اعتراض‌هایی را برانگیخت.

نمایندگان مجلس امروز در سوال خود گفته‌اند به دلیل رفتارهای آمریکا "نمی توان صمیمیتی میان وزرای خارجه، ایران و آمریکا متصور بود" و پرسیده‌اند "چرا به این رفتارهای خارج از عرف سفیر جمهوری اسلامی پایان نمی‌دهید و بدون حاشیه به پیشبرد اهداف والای انقلاب اسلامی در انجام مذاکره نمی‌پردازید؟"

آقای ظریف پیشتر در توضیحی درباره قدم زدن با جان کری گفته بود که جلسه گفت و گو "صریح و جدی" بود و هدف از قدم زدن این بود که فضای "تنش آلود" مذاکرات تغییر کند.

_____________________________________________________________

حق نشر عکس AP

توضیح وزیر امور خارجه ایران درباره دلیل قدم زدن با جان کری

ژنو دو ایراد داشت، یکی اینکه هتل باغ و حیاطی نداشت و دیگر اینکه کوچه‌های کنار هتل که چند دقیقه‌ای در آن قدم زدیم پر از خبرنگار بود و آنها هم اینگونه سوژه‌ها و عکس‌ها را می‌پسندند... حرکتی که آنجا شد بدون حاشیه‌سازی بود و صرفا به دلیل این بود که مذاکرات از حالت نسبتا تنش‌آلودی که پیدا کرده بود خارج شود تا بتوان با استفاده از هوای پاک مقداری فضای مذاکرات تغییر پیدا کند... مذاکرات بسیار فشرده بود و تنها زمان استراحت ما همان یک ربع پیاده‌روی و زمان نماز بود که جلسه بسیار جدی بود و فرصت استراحت وجود نداشت.

_____________________________________________________________

شارلی ابدو

سفر آقای ظریف به پاریس و دیدار با لوران فابیوس، همتای فرانسوی‌اش هم موضوع سوال دیگر نمایندگان از وزیر خارجه ایران است.

آنها پرسیده‌اند چرا حضور وزیر خارجه ایران در فرانسه و دیدار با وزیر خارجه این کشور زمانی صورت می‌گیرد که "توهین نشریه شارلی ابدو به ساحت پیامبر اعظم (ص) احساسات صدها میلیون مسلمان را جریحه دار کرده است."

وزارت امور خارجه ایران پیشتر انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در شماره اخیر مجله فکاهی شارلی ابدو را "توهین‌آمیز" و باعث تحریک احساسات مسلمان‌ها خوانده بود.

حمید رسایی، یکی از امضاکنندگان سوال از آقای ظریف، خواهان عذرخواهی او شده و از رئیس جمهور ایران پرسیده "اگر در مجله هتاک شارلی ابدو به جای تصویر توهین‌آمیز رسول خدا (ص) کاریکاتور رئیس جمهور ایران را کشیده بود و دولت فرانسه از آن کاریکاتور حمایت کرده بود... باز هم اجازه می‌دادید وزیر امور خارجه به فرانسه سفر کند؟"

وزیر امور خارجه ایران حدود بیست روز پیش هم برای پاسخ به سوالات نمایندگان درباره دلیل "نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو" به مجلس رفت و توانست نمایندگان سوال‌کننده را قانع کند.

مطالب مرتبط