طرح دو واحد 'درس اجباری مبارزه با مواد مخدر' در دانشگاه‌های ایران

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption بیشتر معتادان در ایران بین ۱۸ تا ۳۸ سال سن دارند

علیرضا جزینی، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ایران می گوید که باید دو واحد درس اجباری پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه تدریس شود. به گفته آقای جزینی، شیوع "داروهای حاوی مخدر" در دختران دانشجو بیش از پسران است.

به گفته آقای جزینی، بیشتر دانشجویان مصرف کننده مواد مخدر گفته اند که مصرف مواد را از مدرسه و بخصوص از دبیرستان آغاز کرده اند.

آقای جزینی سیگار و قلیان را دروازه ورود به اعتیاد دانست و گفت: "۱۱.۸ درصد دختران و ۳۰.۲ درصد دانشجویان پسر سیگار و قلیان مصرف می‌کنند."

اما شیوع "داروهای حاوی مخدر" در دختران دانشجو بیش از پسران است (۱۱ در مقابل ۹.۳).

از این بین "۱.۸ درصد دانشجویان ترامادول و ۱.۳ درصد ریتالین مصرف می‌کنند."

به گفته دست‌اندرکاران مبارزه با مواد مخدر در ایران، دانشجویانی که در خانه‌های مجردی و یا خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند، بیش از سایرین در معرض آسیب اعتیاد قرار دارند.

آقای جزینی پیش از این از مصرف سالانه ۵۰۰ تن مواد مخدر در ایران خبر داده و سن اعتیاد را ۱۵ سال اعلام کرده بود.

او همچنین اعلام کرده بود که حدود چهار صدم درصد از دانش‌آموزان حداقل یکبار "شیشه" مصرف کرده‌اند.

به عقیده قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر، دلیل اصلی کاهش سن اعتیاد، تغییر مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی است.

شیوع اعتیاد در دانشگاه‌ها باعث شده که وزارتخانه های علوم و بهداشت برای جلوگیری از اعتیاد در بین دانشجویان برنامه هایی را در نظر بگیرند.

در دی ماه امسال وزارت علوم از راه اندازی رشته کارشناسی ارشد مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه‌ها خبر داد.

شهریور ماه امسال هم اعلام شد که مرکز مشاوره سلامت وزارت علوم در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با ستاد مبارزه با موادمخدر است که بخشی از آن به آموزش روش‌های پیشگیری از اعتیاد به دانشجویان ورودی جدید اختصاص دارد.

به این ترتیب تمام دانشجویان باید در بدو ورود به دانشگاه در طرح پایش سوءمصرف موادمخدر و الکل شرکت کنند و آزمایش‌های بین‌المللی سلامت روان را پاسخ دهند.

این آزمایش‌ها کاملا استانداردهای روان‌پزشکی را داراست و سوء مصرف موادمخدر و الکل را نشان می‌دهد.

"چنانچه دانشجویان سوء مصرف مواد مخدر و الکل داشته باشند نمره‌ای از حد معمول پایین‌تر می‌گیرند و این دانشجویان با عنوان دانشجویان آسیب‌پذیر یا در معرض خطر شناسایی می‌شوند."