بیش از ۱۳ هزار ایرانی در ۹ ماه گذشته در تصادفات جاده‌ای کشته شده‌اند

حق نشر عکس isna

پزشکی قانونی ایران اعلام کرده است که ۱۳ هزار و ۴۷۱ نفر در ۹ ماهه سال جاری خورشیدی در تصادفات جاده ای کشته شده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۶ درصد کاهش نشان می دهد.

بر اساس گزارش های رسمی، در حوادث رانندگی ۹ ماهه سال جاری خورشیدی، استان‌های فارس با هزار و ۱۴۷، خراسان رضوی با یکهزار و ۲۹ و تهران با هزار و ۲۵ تصادف منجر به مرگ، و استان‌های ایلام با ۱۲۱، کهگیلویه و بویر احمد با ۱۴۴ و اردبیل با ۱۷۹ کمترین آمار مربوط به تلفات تصادف را داشته‌اند.

گزارش پزشکی قانونی ایران می گوید از کل تلفات حوادث رانندگی ۹ ماهه امسال ۸هزار و ۷۵۱ نفر در محورهای برون‌شهری، ۳هزار و ۵۸۲ نفر در مسیرهای درون‌شهری، هزار و ۷۳ نفر در محورهای روستایی و ۶۵ نفر در مسیرهایی نامعلوم جان باخته‌اند.

هرچند میزان تلفات ۹ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر شده اما آمار تلفات رانندگی در آذر ماه سال جاری نسبت به آذر سال گذشته بیشتر بوده است.

حوادث رانندگی در ایران در شمار یکی از پرتلفات ترین کشورهاست.

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران در سال های اخیر برنامه های متعددی را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته و به عقیده کارشناسان، بخشی از کاهش تلفات انسانی به این مسئله مربوط می شود.

با وجود این هنوز جاده های ایران ناامن است و خودروهای تولیدی از ایمنی کافی برخوردار نیستند و این مشکلات باعث شده تا آمار تصادفات در ایران همچنان بالا باشد.