اعتراض شماری از نمایندگان مجلس به اظهارات نایب رئیس مجلس آلمان در تهران

حق نشر عکس icana.ir
Image caption دیدار علی لاریجانی و نایب رئیس پارلمان آلمان

شماری از نمایندگان مجلس ایران به اظهارات نایب رئیس مجلس آلمان که این هفته به تهران سفر کرده بوده، انتقاد کرده و خواستار واکنش وزارت امور خارجه شده اند.

علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواستار احضار سفیر آلمان توسط وزارت خارجه شده و حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون گفته است که هفته آینده با حضور نمایندگانی از وزارت خانه‌های خارجه و اطلاعات سفر نایب رئیس مجلس آلمان و اظهاراتش در تهران بررسی خواهد شد.

برخی از رسانه های ایرانی می گویند کلودیا روت، نایب رئیس مجلس آلمان در جریان یکی از دیدارهایش با چهره های سیاسی ایران، خواستار پایان دادن به بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بوده و درباره انتخابات آتی مجلس از جمله نقش شورای نگهبان اظهاراتی داشت.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران می گوید خانم روت این اظهارات را روز یکشنبه پنجم بهمن در دیدار محمدرضا عارف از چهره های سیاسی اصلاح طلب مطرح کرده است.

______________________________________________________

جلوگیری از دیدار نرگس محمدی با نائب رییس مجلس آلمان

وب سایت کانون مدافعان حقوق بشر می گوید نیروهای امنیتی ایران از ملاقات نرگس محمدی، نایب رئیس این تشکل با نائب رییس مجلس آلمان جلوگیری کردند.

بر اساس این گزارش خانم محمدی که قصد داشت شامگاه یکشنبه پنجم بهمن ماه به محل اقامت خانم روت مراجعه کند، مقابل هتل او توسط افرادی که خود را مأموران وزارت اطلاعات معرفی کردند، بازداشت و ساعاتی بعد پس از بازجویی که در یک محل نامشخص انجام شد، آزاد شد.

______________________________________________________

آقای بروجردی امروز در تهران گفته سفارت ایران در برلین "پیش از سفر هیئت آلمانی به ایران یادداشت رسمی داده بود و وزارت امور خارجه نیز آن را تأیید کرده بود اما وقتی که با وجود همه این تذکرات کار اشتباهی انجام شود حتما باید اقدام جدی صورت بگیرد و مجلس نیز این کار را خواهد کرد."

فاطمه آلیا، از نمایندگان محافظه کار مجلس هم گفته پس از اظهارات "مداخله جویانه" خانم روت "بهتر بود به سفر وی پایان داده می‌شد." پیش از او سعید جلیلی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران در دوره محمود احمدی نژاد هم به درخواست رفع بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی واکنش نشان داده و گفته بود "کسانی که بیشترین ناقضان حقوق بشر هستند نمی‌توانند و در جایگاهی نیستند که بتوانند برای دیگر کشور‌ها صحبت کنند."

در جریان سفر سال گذشته کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران و دیدارش با برخی از فعالان مدنی و سیاسی، نمایندگان مجلس دست به انتقاد از دولت زدند.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی در سال گذشته خورشیدی و بهبود نسبی روابط خارجی ایران، سفر مقام های دولتی و نمایندگان مجالس کشورها به این کشور به نسبت سال های قبل افزایش داشته است.