معاون وزارت خارجه ایران: در پی کشته شدن فرمانده ایرانی در جولان، به آمریکا پیام دادیم

حق نشر عکس FARS

حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که این کشور در پی کشته شدن محمد علی الله دادی، به آمریکا پیام داده که مقام های اسرائیل "باید منتظر عواقب این اقدام خود باشند".

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای امیرعبداللهیان گفته که پیام ایران "از راه های دیپلماتیک" برای آمریکا فرستاده شده و تاکید داشته که اسرائیل "با این اقدامات وارد خط قرمزهای ایران شده است".

۹ روز پیش، در حمله ای که به اسرائیل نسبت داده شد، سرتیپ محمدعلی الله‌دادی، از فرماندهان سپاه پاسداران ایران و شش عضو حزب الله لبنان، در منطقه جولان در سوریه کشته شدند.

معاون وزیر امور خارجه ایران، اظهارات خود در مورد ارسال پیام به آمریکا را سه شنبه ۷ بهمن (۲۷ ژانویه)، در حاشیه مراسم بزرگداشت آقای الله دادی و دیگر کشته شدگان جولان بیان کرده که در تهران برگزار شده است.

در پی کشته شدن این افراد، حزب الله لبنان اعلام کرد که حمله به آنها توسط یک هلیکوپتر اسرائیلی انجام شده، اما مشاهده دو هواپیمای بدون سرنشین توسط صلحبانان سازمان ملل این احتمال را مطرح کرد که هواپیماهای بدون سرنشین عامل حمله بوده اند.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل گفت که در روز حمله، ناظران این سازمان دو هواپیمای بدون سرنشین را دیده اند که از اسرائیل وارد حریم هوایی سوریه شده اند. حدود یک ساعت بعد دودی مشاهده شده که احتمالا ناشی از انفجار بوده است، سپس هواپیماها در حال بازگشت دیده شده اند.

از سوی دیگر، سایت روزنامه یدیعوت آحرونوت به نقل از یک منبع بلندپایه امنیتی اسرائیل که خواسته نامش فاش نشود، نوشته است که فرمانده ایرانی سپاه هدف حمله نبوده و اسرائیل تصور می کرده که عده ای چریک رده پایین را هدف قرار می دهد.

شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل نیز مدعی شده که آن کشور از طریق روسیه به ایران پیام داده که مایل به ایجاد "بحران" نیست و از مقام های ایرانی خواسته است "آرامش" خود را حفظ کنند.

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران، هفته پیش در پیامی به مناسبت کشته شدن محمدعلی الله‌دادی به اسرائیل در مورد عواقب این واقعه هشدار داد.

سرلشکر جعفری تاکید کرد: "صهیونیست ها باید منتظر صاعقه‌های ویرانگر باشند. آنها در گذشته ظهور خشم ما را دیده اند".

مطالب مرتبط