انتشار نامه محمدرضا رحیمی علیه محمود احمدی نژاد

حق نشر عکس a

محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران، با انتشار نامه ای سرگشاده به انتقاد شدید از او پرداخته است.

وی در این نامه، برای اولین بار ادعاهایی را علیه آقای احمدی نژاد طرح کرده است.

در بخشی از نامه، که در خبرگزاری ایلنا منتشر شده، آقای رحیمی از محمود احمدی نژاد به خاطر آنکه در دفاع از پرونده مالی معاون اول خود "شهادت" نداده انتقاد کرده است.

محمدرضا رحیمی با اشاره به پرونده ای مالی که منجر به محکومیت قضایی او شده نوشته "آقای احمدی نژاد، به‌راستی نمی‌دانید یا فراموش کرده‌اید که ماجرای این پرونده چیست؟"

آقای رحیمی به تحمل ۵ سال و ۹۱ روز حبس، ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رد مال و جزای نقدی محکوم شده است. خبرگزاری های ایران گزارش داده اند که این حکم توسط شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور صادر شده و قطعی است.

او در نامه خود خطاب به آقای احمدی نژاد گفته ادامه داده است: "شاید فراموش کرده‌اید که رحیمی محکوم امروز، چوب لجبازی‌ها و آبروبری‌های گاه و بیگاه شما را می‌خورد."

در سال ۱۳۸۸ و از پس انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری که به اعلام پیروزی مجدد آقای احمدی نژاد منجر شد، آیت الله علی خامنه ای با ادامه کار اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول ریاست جمهور مخالفت کرد و پس از این اقدام، آقای احمدی نژاد او را به ریاست دفتر رئیس جمهور منصوب کرد و محمدرضا رحیمی را به عنوان معاون اول خود برگزید. آقای رحیمی پیش از این ارتقا، معاون حقوقی رئیس جمهور بود.

______________________________________________________

"انتخابات مجلس هشتم و کمک ۱میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی به نامزدهای اصولگرا"

محمدرضا رحیمی در این نامه به برنامه ریزی برای رقابت های انتخاباتی دوره هشتم مجلس اشاره کرده و می گوید: "در این راستا برای انتخابات مجلس هشتم نیز کمیته‌ای متشکل از برخی چهره‌های اصولگرا برگزار و بنا شد از کاندیداهای اصولگرا در سطح کشور از طریق کمک‌های غیردولتی پشتیبانی مالی شود."

او از فردی به نام "جابر ابدالی" نام می برد که مبلع ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را برای پرداخت به حدود ۱۷۰ نفر از کاندیداهای مجلس هشتم پرداخته است.

"برای آگاهی ملت شریف ایران و یادآوری مجدد بار دیگر می‌گویم که:همواره در آستانه برگزاری انتخابات مجلس، کمیته‌هایی برای برنامه‌ریزی و راهبری امر انتخابات توسط جریانات سیاسی تشکیل می‌گردد.در این راستا برای انتخابات مجلس هشتم نیز کمیته‌ای متشکل از برخی چهره‌های اصولگرا برگزار و بنا شد از کاندیداهای اصولگرا در سطح کشور از طریق کمک‌های غیردولتی پشتیبانی مالی شود. در میان افراد کمک کننده فردی به نام جابر ابدالی که از سوی برخی نمایندگان مجلس و مقامات قضایی و اجرایی به اینجانب معرفی شده بود، برای کمک اعلام آمادگی نمود. بنده نیز به واسطه حساسیت و اطمینان خاطر از سالم بودن کمک‌های نامبرده همچون سایر موارد در خصوص ایشان از طریق حراست دیوان محاسبات از مجاری ذیصلاح، در خصوص وی استعلام کردم که پس از اطمینان و پاسخ مثبت که اسناد آن ضمیمه پرونده است، برای دریافت کمک از وی اعلام آمادگی نمودیم و از وی خواستیم که به کاندیداهایی که ما معرفی می‌کنیم از محل حساب شخصی و با چک بانکی خودش کمک نماید.در نهایت نامبرده مجموعاً یک میلیارد و دویست میلیون تومان را به این امر اختصاص داد و البته کلیه اسناد و کپی چک‌های صادره که به قریب ۱۷۰نفر از کاندیداهای مجلس هشتم پرداخت شده است در پرونده ثبت و ضبط است و همه آن به مصرف انتخابات رسید. بنابراین کل این مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان بوده و عینا به حساب نامزدها پرداخت گردیده است.آیا شما اطلاع نداشتید که کل ماجرا همین است که متاسفانه در اثر اطلاع رسانی نادرست و مغرضانه و نگاه سیاسی خصمانه به موضوع یک کلاغ چهل کلاغ کردند که فلانی برده است و خورده است. وقتی کمک کننده این یک میلیارد و دویست میلیون تومان و نیز دریافت کنندگان، مشخص و معلوم هستند، لذا باید پرسید ارتباط این موضوع با بنده چیست."

_________________________________________________________

آقای رحیمی در نامه اخیر خطاب به آقای احمدی نژاد نوشته که این انتصاب خلاف نظر او بوده و حکم معاون اولی وی بدون اطلاع او صادر شده است. او می گوید حتی در زمان انتصاب به معاونت حقوقی رئیس جمهور، آقای احمدی نژاد او را بر "خلاف مقررات" و با حفظ سمت به دولت آورده بود. آقای رحیمی آن زمان رئیس دیوان محاسبات کشور از زیر مجموعه های مجلس بود.

او در این نامه بدون نام آوردن از اسفندیار رحیم مشایی، مدعی شده که با حمایت محمود احمدی نژاد از آقای رحیم مشایی مخالف بوده و خطاب به رئیس سابق خود می می گوید در اواخر دولت "هربار که به مشورت می‌نشستیم به سروش آسمانی کذایی بیشتر توجه می‌کردید تا مشورت‌های ناشی از تجربه های مختلف من." آقای رحیمی می افزاید: "در سال آخر دولت اصرارتان بر کاندیداتوری فرد مورد نظر چنان بود که گویی از جایی به شما الهام می‌شده است."

آقای رحیمی در ادامه این نامه ادعا می کند برای نشان دادن مخالفت خود با حمایت محمود احمدی نژاد از کاندیداتوری آقای مشایی، به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ثبت نام کرده اما "به اصرار" رئیس جمهور وقت "انصراف" داده و "بازی را بار دیگر در صحنه رفاقت باخته" است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای رحیمی می گوید محمود احمدی نژاد "برخلاف مقررات" او را با حفظ سمتش به عنوان رئیس دیوان محاسبات، به معاونت حقوقی رئیس جمهور هم منصوب کرد

معاون آقای احمدی نژاد همچنین مدعی است که در جریان عزل مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت کابینه "به علت تعلل در عزل رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران" خود را "سپر" کرده تا او از دولت خارج نشود. وی خطاب به رئیس سابق خود می افزاید اما "شما لجبازی" کردید" و "او را عزل کردید و مرا هم نزد رسانه ها و افکار عمومی سکه یک پول ساختید و البته همان موقع در جریان قرار گرفتم که با مشورت اطرافیان پیش نویس عزل بنده را هم آماده کرده بودید."

او درباره قهر ۱۱ روزه آقای احمدی نژاد بر سر مخالفت آیت الله خامنه ای برای عزل حیدر مصلحی وزیر وقت اطلاعات هم می نویسد: "در جریان قهر شما پس از ماجرای آقای مصلحی بسیاری از دوستان شما تلاش کردند که من هم کار را رها کنم تا دولت بخوابد و بسا کسانی که به من گفتند آماده باشم برای عهده دار شدن کفالت ریاست جمهوری. اما گفتم حوصله کنید احمدی نژاد باید برگردد که من میانه او و خودم را با خدمت به نظام آزموده‌ام."

آقای رحیمی تاکید دارد: "همه آنچه ظرف چندین سال بر من رفته است، یک طرف ماجرا است و البته این زخم وقتی کاری می شود که جنابعالی نیز مصلحت را در آن می‌جویید که دامن خود را از آن برچینید."

در پی اعلام محکومیت محمدرضا رحیمی، دفتر آقای احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود: "اصولا این موضوع هیچ ارتباطی با دولت و حتی دوره خدمت ایشان در دولت‌های نهم و دهم ندارد و دلیل اصرار بر ارتباط دادن آن به دولت قبل بر همگان آشکار است."

محمدرضا رحیمی در نامه خود به محمود احمدی نژاد، از او گلایه کرده که چرا درباره "صحت و سلامت زندگی" او که "از نزدیک با آن آشنا" است گواهی نداده و نوشته: "آیا نباید می‌گفتید که رحیمی پس از عمری خدمت چون حقوق و مزایای بازنشستگی‌اش برقرار نشده، برای گذران زندگی به سختی افتاده است؟"