آمریکا: هیچ پیام تهدیدآمیزی از ایران برای اسراییل دریافت نکردیم

حق نشر عکس

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه در واشنگتن در واکنش به گفته های معاون وزیر امورخارجه ایران گفت در گفتگوهای میان دیپلمات های ایران و آمریکا در چهارچوب گروه پنج به علاوه یک هیچ پیام تهدیدی از سوی ایران برای اسراییل دریافت نشده است.

تنها چند ساعت پیش از گفته های خانم ساکی، حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود که این کشور در پی کشته شدن محمد علی الله دادی، به آمریکا پیام داده که مقام های اسرائیل "باید منتظر عواقب این اقدام خود باشند".

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای امیرعبداللهیان که در حاشیه مراسم بزرگداشت آقای الله دادی و دیگر کشته شدگان جولان صحبت می کرد گفته بود پیام ایران "از راه های دیپلماتیک" برای آمریکا فرستاده شده و تاکید داشته که اسرائیل "با این اقدامات وارد خط قرمزهای ایران شده است".

سرتیپ محمد علی الله دادی از فرماندهان سپاه ایران ۹ روز پیش، در حمله ای که به اسرائیل نسبت داده شد به همراه شش عضو حزب الله لبنان، در منطقه جولان در سوریه کشته شدند.

هفته پیش نیز محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران، در پیامی به مناسبت کشته شدن آقای الله‌دادی به اسرائیل در مورد عواقب این واقعه هشدار داده بود.

سرلشکر جعفری گفته بود: "صهیونیست ها باید منتظر صاعقه‌های ویرانگر باشند. آنها در گذشته ظهور خشم ما را دیده اند."

این در حالی است که روزنامه یدیعوت آحرونوت به نقل از یک منبع بلندپایه امنیتی اسرائیل که خواسته نامش فاش نشود، نوشته است که فرمانده ایرانی سپاه هدف حمله نبوده و اسرائیل تصور می کرده که عده ای چریک رده پایین را هدف قرار می دهد.

بر اساس گفته های حزب الله لبنان یک هلیکوپتر اسرائیلی عامل حمله و کشته شدن این عده بوده است، اما مشاهده دو هواپیمای بدون سرنشین توسط صلحبانان سازمان ملل این احتمال را مطرح کرده است که هواپیماهای بدون سرنشین عامل حمله بوده اند.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل گفت که در روز حمله، ناظران این سازمان دو هواپیمای بدون سرنشین را دیده اند که از اسرائیل وارد حریم هوایی سوریه شده اند. حدود یک ساعت بعد دودی مشاهده شده که احتمالا ناشی از انفجار بوده است، سپس هواپیماها در حال بازگشت دیده شده اند.

'دروغ می گویند'

روز سه شنبه سردار سرلشکر یحیی رحیم صفوی، مشاور رهبر ایران در امور نیروهای مسلح نیز به پرس تی وی، شبکه تلویزیون انگلیسی زبان ایران گفت ادعای اسراییل مبنی بر بی اطلاعی از هدف گرفتن آقای الله دادی دروغ است و این گفته را ناشی از ترس اسراییل از واکنش ایران دانست.

شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل نیز مدعی شده که آن کشور از طریق روسیه به ایران پیام داده که مایل به ایجاد "بحران" نیست و از مقام های ایرانی خواسته است "آرامش" خود را حفظ کنند.

مطالب مرتبط