طرح نمایندگان مجلس برای لغو توافق ژنو در صورت تصویب تحریم‌ جدید در آمریکا

حق نشر عکس Fars

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از تهیه طرحی برای لغو توافق اتمی ژنو، در صورت اعمال تحریم های تازه علیه ایران خبر داده است.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون گفته این طرح امضای ۸۰ نماینده را دارد و براساس آن "در صورتی که کنگره آمریکا تحریم جدیدی علیه ایران تصویب کند، توافق ژنو را ملغی اعلام می کنیم و به راه خود ادامه می دهیم."

این طرح هنوز به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ارایه نشده است. پیش از این محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود در صورت تصویب طرح تحریم ایران در کنگره آمریکا، مجلس شورای اسلامی نیز آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

دموکرات‌های سنا 'تا دو ماه دیگر از تحریم‌ تازه علیه ایران حمایت نمی‌کنند'
رابرت منندز، یکی از دو سناتور بانفوذ آمریکایی که برای طرح تحریم‌های تازه علیه ایران در مجلس سنای ایالات متحده تلاش می‌کرد، اعلام کرده است که او و دیگر سناتورهای دموکرات تا حدود دو ماه دیگر از چنین طرحی حمایت نخواهند کرد.آقای منندز گفت که او و تعدادی از همکاران دموکراتش در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نوشته‌اند که تا تاریخ ۲۴ مارس (۴ فروردین ۹۴) از تصویب طرح موسوم به کرک-منندز برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران حمایت نخواهند کرد.آنها گفته‌اند که تنها در صورتی از مطرح شدن این طرح در صحن سنا حمایت می‌کنند که تا این مهلت دو طرف به "توافق سیاسی" نرسند.

بر اساس توافق ژنو که پاییز سال گذشته به دست آمد، ایران و گروه ۱+۵ توافق کردند در برابر وقفه در برخی از برنامه های اتمی ایران، ضمن خودداری از وضع تحریم های تازه علیه این کشور برخی از تحریم های پیشین هم تعلیق شود و بخشی از دارایی های مسدود شده ایران هم آزاد شود.

این توافق تاکنون دوبار تمدید شده است. بر اساس آخرین توافق صورت گرفته بین ایران و گروه ۱+۵ مذاکرات تا آخر ژوئن (نهم تیرماه ۱۳۹۴) تمدید شده است و دو طرف گفته‌اند انتظار دارند تا پیش از سال جدید ایرانی، به یک توافق کلی سیاسی دست پیدا کنند.

هدف از این مذاکرات رسیدن به توافق جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران در برابر رفع نگرانی جهانی از اهداف برنامه های اتمی ایران است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد که امروز منتشر شد گفته است "به دلایل مختلفی از جمله اینکه طرف مقابل تحت فشار گروه‌های فشار داخلی امریکا و همین‌طور فشارهای بیرون از آمریکاست رسیدن به اراده سیاسی موضوع بسیار مهمی است که ما هنوز نشانه‌های آن را در طرف مقابل‌مان مشاهده نکرده‌ایم."

با این همه آقای ظریف گفته مذاکرات وارد جزئیات شده و این موضوع را به لحاظ شکلی "مهم" توصیف کرده است.