غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد شد

حق نشر عکس fasleetedal.ir

یک مقام بلندپایه در وزارت امور خارجه ایران از انتصاب نماینده دائم این کشور در سازمان ملل خبر داده است.

محمدعلی حسینی، مشاور وزیر امور خارجه ایران در صفحه توییتر خود نوشته که غلامعلی خوشرو نماینده جدید ایران در سازمان ملل متحد شده است.

آقای خوشرو پیش از این انتصاب، سفیر ایران در سوئیس بود. انتصاب او به نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد پس از آن صورت می گیرد که ایالات متحده آمریکا، حاضر به صدور ویزا برای حمید ابوطالبی گزینه اول دولت حسن روحانی برای این سمت نشد.

سفر ماه سپتامبر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در حالی انجام شد که ایران نماینده دائم در این سازمان نداشت.

علت خودداری آمریکا از صدور ویزا برای حمید ابوطالبی که از آن زمان تاکنون معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران است، مطرح شدن نام او به عنوان یکی از افرادی است که در ماجرای گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در سال ۱۳۵۸ نقش داشته است.

آقای ابوطالبی گفته بود که نقشی مستقیم در گروگان‌گیری نداشته و فقط در مقطعی درباره آزادی گروهی از این گروگان‌ها، مترجم گروگان گیرها بوده است.

پس از خودداری آمریکا از صدور ویزا برای آقای ابوطالبی، ایران اعلام کرد که تصمیمی برای معرفی فرد جایگزین ندارد.

وزارت امور خارجه ایران امروز هم "مراتب اعتراض خود را نسبت به صادر نشدن روادید برای نماینده معرفی شده قبلی" اعلام کرده و خبر داده که "پیگیری رویه های غیر حقوقی دولت میزبان از طریق ساز و کارهای قانونی در سازمان ملل در دستور کار نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران خواهد بود."

آقای خوشرو که اینک نماینده دائم ایران در سازمان ملل شده است، پیش از این به مدت ۷ سال به عنوان سفیر و معاون نماینده دائم در نیویورک مشغول به کار بوده و مدتی هم سفیر ایران در استرالیا بوده است.

او از معاونان وزارت خارجه ایران در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بود و از منتقدان سیاست های دوره محمود احمدی نژاد است. غلامعلی خوشرو در اواخر دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، از سیاست خارجی دولت محمد خاتمی دفاع کرده و گفته بود که روش‌‌های آقای خاتمی، به عذرخواهی آمریکا از رفتارهای قبلی خود در برابر ایران از جمله کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ منجر شد.

در جریان سفر آقای خاتمی به آمریکا که پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش انجام شد، آقای خوشرو او را همراهی می کرد.