چرا نتانیاهو ایران را با آلمان نازی مقایسه می‌کند؟

حق نشر عکس AFP
Image caption سخنرانی بنیامین نتانیاهو در روز یادبود هولوکاست

"آیت‌الله‌های ایران هولوکاست را در حالی انکار می‌کنند که خودشان دارند طرح یک نسل‌کشی دیگر را علیه مردم ما تدارک می‌بینند."

این اتهامی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به حکومت ایران زده و با وجود تفاوت‌های اساسی که رابطه خصمانه ایران و اسرائیل با یهودستیزی و کشتار در آلمان نازی دارد، درباره هولوکاستی دیگر، این بار از طرف ایران هشدار داده است.

هرچند جنگ لفظی و زدن اتهام‌های سنگین متقابل میان ایران و اسرائیل خبر جدیدی نیست، شرایط بیان این یکی بار آن را بیشتر می‌کند.

بنیامین نتانیاهو این حرف را در روز یادبود قربانیان هولوکاست بیان کرده است، در یادبود میلیون‌ها یهودی‌ای که قربانی ماشین مرگ آلمان نازی شدند و سرنوشتشان جایگاهی اساسی در افکار بسیاری از یهودیان و اسرائیلی‌‎ها دارد.

علاوه بر این در اتفاقی کم‌سابقه اسرائیل ده روز پیش یک فرمانده ارشد ایرانی، یعنی سرتیپ محمدعلی الله‌دادی، از سپاه پاسداران را به همراهی گروهی از اعضای حزب‌الله لبنان در یک حمله هوایی در سوریه کشته است.

همچنین بنیامین نتانیاهو راهی واشنگتن است تا با سخنرانی در کنگره آمریکا برای تامین نظر اسرائیل در توافق هسته‌ای احتمالی میان ایران و کشورهای ۱+۵ فشار بیاورد.

او دیروز، سه‌شنبه ۲۷ ژانویه، در مراسم یادبود هولوکاست در بیت‌المقدس گفت: "اسرائیل هر توافقی را که بگذارد ایران در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای باقی بماند رد می‌کند و متاسفانه تلقی ما این است که پیشنهادهای ۱+۵ دقیقا همین کار را می‌کنند."

وی گفت: "به این ترتیب ایران می‌تواند ظرف چند ماه به سرعت به سلاح اتمی دست پیدا کند و در مدتی کوتاه بمب‌های بیشتری بسازد."

بنیامین نتانیاهو گفت وظیفه‌اش این است که جلوی تهدیدها علیه دولت یهود را بگیرد. "تهدیدهایی" که او برای صحبت درباره همان‌ها به کنگره آمریکا دعوت شده است.

دیپلماسی و انتخابات

هم بنیامین نتانیاهو و هم دعوت‌کنندگان آمریکایی او به خاطر این دعوت و قبول او مورد انتقادهایی قرار گرفته‌اند.

دعوت از نخست‌وزیر اسرائیل و برنامه‌ریزی برای سخنرانی او بدون هماهنگی با وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید انجام گرفته است. کاری که انتقاد دولت باراک اوباما را به دنبال داشته است.

بنیامین نتانیاهو هم به خاطر قبول این دعوت از سوی برخی در اسرائیل مورد انتقاد قرار گرفته که چرا با قبول چنین دعوتی روابط میان رهبران آمریکا و اسرائیل را به خطر می‌اندازد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که باراک اوباما، رئیس‌جمهور، در سفر ماه مارس بنیامین نتانیاهو به واشنگتن با او دیدار نخواهد کرد.

آقای اوباما در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته است که دلیل دیدار نکردن با نخست‌وزیر اسرائیل "نامناسب" بودن زمان آن است.

او گفته است: "من دیدار با او را رد می‌کنم برای این که خیلی ساده این سیاست کلی ما است که دو هفته مانده به انتخابات یک کشور با رهبران آن دیدار نکنیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption احزاب اسرائیلی کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند

سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره برای ۳ مارس برنامه‌ریزی شده و انتخابات اسرائیل ۱۷ مارس انجام می‌شود. همین نزدیکی باعث می‌شود که برخی ناظران تحرکات نخست‌وزیر راستگرای اسرائیل در زمینه سیاست خارجی را همزمان مانوری تبلیغاتی برای سیاست داخلی اسرائیل تعبیر کنند.

زیپی لیونی، وزیر خارجه سابق اسرائیل، از بنیامین نتانیاهو انتقاد کرده که به خاطر یک "نطق سیاسی" و "انداختن یک عکس" در کنگره، رابطه‌اش با دولت آمریکا را خراب کرده و فرصت فشار واقعی بر ایران را از داده است.

لیستی که خام لیونی از آن حمایت می‌کند (ائتلاف احزاب کارگر و جنبش) در نظرسنجی‌ها از لیست حزب لیکود بنیامین نتانیاهو پیش است.

بعضی چپگرایان اسرائیلی می‌گویند سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره قانون انتخابات را نقض می‌کند. با این حال او تاکید دارد که از هر فرصتی برای صحبت علیه آنچه تهدید ایران می خواند، و آن طور که دیروز گفته "نسل‌کشی دوباره" استفاده کند.

تهدیدی که البته همه مقام‌های اسرائیلی همانند نخست‌وزیرشان به آن نمی‌نگرند.

مثل ژنرال گیورا اینبار که روزنامه یدیعوت آحارونوت از قول او نوشته: "ما از این ترس‌آفرینی‌های بی‌مورد خسته‌ایم. راجع به ایران، سوریه، حزب‌الله، هولوکاست بعدی، داعش، حماس، حمله تروریستی بعدی، راکت بعدی..."

وی گفته است:"اشغال [اراضی فلسطینی] جلوی رشد ما را گرفته، شکاف‌ها را بیشتر کرده، بودجه‌مان را می‌بلعد، ما را از دوستانمان دور می‌کند و ما را در مقابل تهدیدات واقعی ضعیف می‌کند. حزبی که نخواهد به اشغال پایان دهد رای مرا نخواهد داشت."