طرح کمیته بانکی سنای آمریکا علیه ایران در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای

کمیته بانکی سنای آمریکا طرح افزایش تحریمها علیه ایران در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای با این کشور را تصویب کرده است.

از ۲۲ عضو این کمیته همه ۱۲ سناتور جمهوریخواه و ۶ نفر از ۱۰ عضو دموکرات کمیته به این طرح رأی مثبت دادند و ۴ سناتور دموکرات با آن مخالفت کردند.

این طرح برای قانونی شدن باید به تصویب مجلس سنا برسد. باب منندز، سناتور دموکرات، گفته تا پایان ماه مارس این طرح به سنا ارائه نخواهد شد.

البته کاخ سفید گفته نباید تا پایان ضرب‌الاجل ماه ژوئن چنین طرحی را تصویب کرد و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، نیز تهدید کرده آن را وتو می‌کند.

جمعه هفته پیش (۲۳ ژانویه/۳ بهمن) محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، هشدار داده بود که اگر کنگره آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را علیه کشورش تصویب کند، مذاکرات هسته‌ای کنونی شکست خواهد خورد.

آقای ظریف که برای شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد به داووس سوئیس رفته بود گفت: "ما توافقی داشتیم که بر اساس آن، چشم‌اندازی برای رسیدن به توافقی جامع ترسیم شده است."

به گفته آقای ظریف هرگونه تغییری در شرایط می‌تواند باعث لغو توافق اولیه‌ای شود که بیش از یک سال پیش در ژنو به دست آمد.

او گفته بود تصویب احتمالی تحریمهای جدید در کنگره آمریکا می‌تواند با واکنشی متقابل از سوی مجلس ایران مواجه شود.

دیروز (۲۸ ژانویه/۸ بهمن) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز از تهیه طرحی برای لغو توافق هسته‌ای ژنو، در صورت اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران خبر داد.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون گفت این طرح امضای ۸۰ نماینده را دارد و بر اساس آن "در صورتی که کنگره آمریکا تحریم جدیدی علیه ایران تصویب کند، توافق ژنو را ملغی اعلام می کنیم و به راه خود ادامه می‌دهیم."

این طرح هنوز به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است.

در عین حال امروز (۲۹ ژانویه/۹ بهمن) و در ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران با دولتهای غربی معاونان وزیران امور خارجه ایران و سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۵ در استانبول دیدار کردند که این دیدار بدون رسیدن به توافق مشخصی به پایان رسید.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، که در این مذاکرات حضور داشت، بعد از این گفتگوها، دیدار با همتایان اروپایی خود را مفید دانست ولی تاکید کرد "در وضعیتی نیستیم که بتوانیم درباره پیشرفت در مذاکرات قضاوت کنیم."

آشتی با دموکرات‌ها

نیویورک تایمز روز پنجشنبه نوشته است که پس از خشمگین شدن دموکرات‌ها از طرح سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره، نخست وزیر اسرائیل کوشیده است در تماس با رهبران دموکرات‌های کنگره آمریکا با آنها از در آشتی درآید اما موفق نبوده است.

هری راید از رهبران دموکرات کنگره گفته است که آقای نتانیاهو عصر چهارشنبه با او تماس گرفته تا توضیح بدهد که چرا بدون اطلاع کاخ سفید، دعوت کنگره را برای سخنرانی قبول کرده است.

آقای راید تایید کرده که بنیامین نتانیاهو با دیگر رهبران دموکرات کنگره از جمله نانسی پلوسی و چارلز شامر هم تماس گرفته است.

یک روز پس از سخنرانی سالانه باراک اوباما در کنگره و تاکید مجددش بر این که تحریم‌های تازه‌ کنگره علیه ایران را در صورت تصویب، وتو خواهد کرد، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را برای سخنرانی در جلسه کنگره درباره ایران دعوت کرد.

مطالب مرتبط