پای ظریف و کری بر 'نقطه‌های خیالی'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وبسایت آیت‌الله خامنه‌ای صحبت‌های سه هفته پیش او را با عکس دو هفته پیش قدم زدن آقایان ظریف و کری منتشر کرده است

وبسایت رسمی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، بخشی از صحبت‌های سه هفته پیش او درباره مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره منتشر کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در این صحبت‌ها می‌گوید: "من با مذاکره کردن مخالف نیستم؛ مذاکره کنند؛ تا هروقت می‌خواهند مذاکره کنند! من معتقدم باید دل را به نقطه‌هاى امیدبخش حقیقى سپرد، نه به نقطه‌هاى خیالى، آنچه لازم است این است."

"آمریکایى‌ها با کمال وقاحت دارند می‌گویند 'اگر در قضیه‌ هسته‌اى ایران کوتاه هم بیاید، تحریم‌ها یکجا و همه برداشته نخواهد شد'، این را صریح دارند می‌گویند. این نشان‌دهنده‌ این است که به این دشمن نمی‌شود اطمینان کرد، نمی‌شود اعتماد کرد."

رهبر ایران از آغاز مذاکرات هسته‌ای در دولت حسن روحانی کمابیش این موضع را تکرار کرده است. اما این بار این سخنان با عنوان "نقطه‌های خیالی" در وبسایت رسمی او منتشر شده است.

عنوانی که روی عکسی از پاهای محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا نقش بسته است.

حق نشر عکس non
Image caption عکس از وزرات خارجه آمریکا

وزرای خارجه ایران و آمریکا حدود دو هفته پیش برای تسریع روند مذاکرات در ژنو با یکدیگر دیدار کردند و در جریان گفتگوها دقایقی با یکدیگر قدم زدند.

این قدم زدن انتقاد گسترده محافظه‌کاران را در ایران برانگیخته است تا جایی که فرمانده بسیج گفته "بعضی‌ اشتباه‌های ظریف قابل تحمل نیست" و ۲۱ نماینده مجلس با طرح سوال از آقای ظریف او را برای پاسخگویی راجع به قدم زدن با جان کری به مجلس کشیده‌اند.

بخش‌های تندروی محافظه‌کاران پس از توافق موقت ژنو بارها دستگاه دیپلماسی حسن روحانی را متهم کرده‌اند که از "آرمان‌های انقلاب" و "حقوق هسته‌ای" ایران عقب‌نشینی کرده، زیادی به آمریکا خوشبین است و از ظرفیت‌های داخل ایران غافل است.

شخص محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، در کانون انتقادهای آنان بوده و بارها برای توضیح درباره اقداماتش به مجلس فراخوانده شده است.

فشار محافظه‌کاران بر محمدجواد ظریف در حالی است که موضع علنی آیت‌الله خامنه‌ای این بوده که "هیچکس نباید مذاکره‌کنندگان را تضعیف کند" و این که او "به دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اعتماد دارد".

با این حال اکنون وبسایت رسمی آیت‌الله خامنه‌ای قدم زدن وزیر خارجه ایران و با وزیر خارجه آمریکا را امید بستن به یکی از "نقطه‌های خیالی" می‌خواند. نقطه‌هایی که رهبر ایران مذاکره‌کنندگان را از دل سپردن به آنها بر حذر داشته بود.

رهبر ایران در همان سخنرانی هشدار داده بود که "دولتی‌ها مراقب باشند حاشیه‌سازی نکنند" و به نظر می‌رسید قدم زدن وزیر خارجه ایران با همتای آمریکایی، به ویژه با توجه به انتقادات زیادی که برانگیخته، از نظر گردانندگان وبسایت آیت‌الله خامنه‌ای "حاشیه‌ای" نالازم برای مذاکرات هسته‌ای درست کرده است.