سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران: محتوای نشست‌های ما محرمانه است

حق نشر عکس AP
Image caption با ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ رهبران معترضان عملا در حصر خانگی قرار گرفتند

در پی انتشار گزارشی درباره طرح شدن موضوع "حصر خانگی" رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ در یکی از نشست‌های شورای عالی امنیت ملی ایران، سخنگوی این شورا با تاکید بر محرمانه بودن دستور نشست‌های آن گفته است که دبیرخانه شورا "براساس ضرورت" درباره مصوبات و تصمیمات اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

کیوان خسروی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفته است که آنچه او اخبار مجعول و بی‌اساس خواند، "برای ایجاد التهاب و اختلاف در فضای سیاسی جامعه و انحراف افکار عمومی نسبت به اولویت‌های اصلی کشور انجام می شود."

با این حال، در خبری که ایرنا از گفت‌وگوی خود با سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران تنظیم کرده است، به محتوای گزارش‌هایی که آقای خسروی تکذیب کرده، اشاره‌ای نشده است.

وبسایت سحام‌نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، یکی از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸، روز شنبه، ۱۱ بهمن، نوشت که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در ابتدای نشست هفته گذشته شورای عالی امنیت ملی گفته است که آن شورا درباره حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی "تصمیم‌گیری نداشته و ندارد، ولی در افکار عمومی به گونه‌ای وانمود شده است که این شورا مسئول حصر است، در حالی که قوه قضائیه سعی می‌کند از مسئولیت خود در این زمینه شانه خالی کند."

محمدرضا صادق، مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور ایران هم به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت است که این گزارش "قابل استناد و تایید" نیست.

او توضیح داد: "هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص دستور کار، مباحث و مصوبات مراجع عالی تصمیم‌گیری کشور نظیر شورای عالی امنیت ملی دارای سازوکارهای مشخصی است و قاعدتا از طریق پایگاه‌های خبری غیررسمی و نامعتبر صورت نمی‌پذیرد."

سایت سحام‌نیوز از منبع گزارش خود نام نبرده، ولی نوشته است که رئیس‌جمهور ایران از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، خواسته است تا موضوع "رفع حصر" را در دستور کار نشست شورا در دو هفته آینده قرار دهد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، هر دو از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸ بودند. محمود احمدی‌نژاد بعد از آن انتخابات، برای بار دوم رئیس‌جمهور ایران شد، هرچند مخالفان او تا ماه‌ها به اعتراض ادامه دادند و در نهایت، رهبران معترضان از بهمن سال ۱۳۸۹ عملا در حصر خانگی قرار گرفتند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی، نزدیک به پنج سال است که در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

مقامات ایران بارها گفته‌اند که حصر خانگی این افراد با نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران انجام شده است.

بحث درباره حصر خانگی این سه نفر در عرصه سیاسی ایران همواره خبرساز بوده است، از جمله تاکید چندباره علی مطهری، نماینده تهران، بر غیرقانونی بودن این حصر بارها واکنش‌های تندی را به دنبال داشته است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران هم به تازگی از حصر رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دفاع کرده و گفته بود که "مردم از این موضوع حصر" خوشحال هستند.

او گفته بود: "اینکه چهار نفر هم پیدا شود که از این موضوع ناراحت باشند و آن را در تریبون‌هایشان اعلام کنند، ربطی به جامعه و نظام و ۷۸ میلیون ایرانی ندارد."

مطالب مرتبط