دو سازمان درباره گرد و غبار خوزستان و ایلام به رئیس‌جمهور گزارش می‌دهند

حق نشر عکس MEHR

رئیس‌جمهوری ایران از روسای دو سازمان خواسته است درباره افزایش گرد و غبار و مشکلات تنفسی شهروندان استان‌های خوزستان و ایلام به هیئت دولت گزارش بدهند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، روسای سازمان‌های حفاظت محیط زیست و مدیریت و برنامه‌ریزی موظف شده‌اند درباره این موضوع تحقیق کنند.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که در جلسه شب گذشته هیئت دولت ایران حضور داشت در گفت‌‌وگو با تلویزیون استان ابراز امیدواری کرده است که اعتبار مالی لازم برای کاهش گرد و غبار در استان‌های غربی و جنوب غربی ایران تامین شود.

خانم ابتکار می‌گوید در گزارش جلسه هیئت دولت مطرح کرده است که منشا بخشی از ریزگردهای شهر اهواز، در خارج از مرزهای ایران است.

به گفته خانم ابتکار، به علت وزش باد در چند روز گذشته و خشکی زیاد منطقه به دلیل بارندگی کم، گرد و خاک هوا را فرا گرفته است.

رئیس سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که دولت عراق به دلیل مشکلات و ناامنی‌های داخلی توان مقابله با این موضوع را از طریق ایجاد کمربند سبز و مالچ‌پاشی ندارد، بنابراین باید در داخل خود ایران برای مقابله با این موضوع کاری انجام شود. مالچ یا خاکپوش، پوششی طبیعی و معمولا گیاهی برای تثبت خاک و جلوگیری از روان‌ گشتن آن است.

حق نشر عکس RYAZ
Image caption این عکس را یکی از کاربران از اهواز برای نوبت شما فرستاده است

گرد و غبار در شهرهای اهواز و آبادان در چند روز گذشته به اندازه‌ای شدید بوده که پروازهای فرودگاه این دو شهر برای مدتی لغو و مدرسه‌ها تعطیل شد.

همچنین به زنان باردار و افراد کهنسال و بیمار توصیه شده در فضاهای باز رفت و آمد نکنند.

در تصاویری که کاربران برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده‌اند، مشخص است که ذرات ریز معلق در هوا میدان دید را بسیار کاهش داده است. اینجا ببینید.

+ موضوع برنامه نوبت شما، امروز دوشنبه به مشاهدات شما از مشکلات خوزستان اختصاص دارد.

بعضی کارشناسان محیط زیست، خشک شدن تالاب‌های منطقه از جمله تالاب هورالعظیم را دلیل برخاستن گرد و غبار در هوا می‌دانند.

خانم ابتکار می‌گوید که در چندماه گذشته با باز شدن راه‌آب‌های منتهی به هور العظیم، آب به این تالاب بازگشته و منشا به پا خاستن ذرات ریز کاهش خواهد یافت.

مطالب مرتبط