رویترز:‌ گروه سوری خواستار مبادله اسیر ایرانی شد

حق نشر عکس Reuters

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که یک گروه عمده شورشی در سوریه روز دوشنبه گفته مایل است یک ایرانی را که به اسارت گرفته با یک زن که در زندان های دولت سوریه نگهداری می شود مبادله کند.

ابو احمد رهبر جبهه متحد شام به رویترز گفت که اعضای این گروه این ایرانی را هنگام نبرد در کنار نیروهای دولتی سوریه به اسارت گرفته اند.

رویترز می نویسد که ماه گذشته چند گروه شورشی از جمله جبهه متحد شام دست به عملیاتی عمده در استان درعا زدند که در آن چند پست نظامی از جمله یک پایگاه استراتژیک ارتش را در ناحیه شیخ مسکین گرفتند.

ابو احمد گفت که شورشیان این مرد ایرانی را درحالی که در درعا همراه سربازان سوری می جنگید گرفتند و ۹ سرباز دیگر را در جریان اشغال یک نیروگاه برق در نزدیکی شیخ مسکین کشتند.

او به رویترز گفت:‌ "با کمک مترجم از او بازجویی کردیم، او سال گذشته به سوریه آمد، ۳۰ سالش است و از شهر قم آمده."

ابو احمد افزود:‌ "ما از او پرسیدیم ایرانی ها چطور در سوریه عملیات می کنند. اولویت ما مبادله او با زندانی های ماست. زنان زیادی در زندان های دولتی داریم و می خواهیم او را با آنها معاوضه کنیم."

رویترز نوشت که نمی تواند به طور مستقل این روایت را تصدیق کند.

جبهه متحد شام بخشی از ائتلاف جبهه جنوبی است که یک گروه عمده است که در نزدیکی مرز اردن فعالیت می کند.

شورشیان سوری دو سال قبل ۴۸ ایرانی را با بیش از دو هزار زندانی غیرنظامی که دولت سوریه گرفته بود معاوضه کردند.

رسانه های ایرانی از این ۴۸ نفر به عنوان زائر نام بردند اما سایر گزارش ها حاکی از نظامی بودن آنها بود که در سرکوب مخالفان مسلح به دولت کمک می کردند.

در سه دهه اخیر ایران با سوریه روابط گرمی داشته است و در جریان جنگ داخلی در سوریه، نیروهای سپاه پاسداران با نیروهای دولتی همکاری کرده اند.

تاکنون چندین ایرانی در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند.

مطالب مرتبط