کمیسیون تلفیق مجلس ایران میزان جرایم معافیت از خدمت سربازی را تعیین کرد

حق نشر عکس aja.ir

کمیسیون تلفیق مجلس ایران، در مصوبه‌ای میزان جرایم معافیت از خدمت سربازی مشمولان ۸ سال غایب و بیشتر را تعیین کرده است.

محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ایران گفته است جرایمی را به تصویب رساندیم تا بر اساس آن فردی که بیش از ۸ سال غیبت از سربازی داشته بتواند با پرداخت این جرایم معافیت بگیرد.

به گفته آقای مفتح، این جرایم برای غایبان زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان،‌ دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق لیسانس‌۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون است.

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، به ازای هر سال غیبت بیشتر از ۸ سال، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه اضافه می‌شود؛ مشمولان متأهل هم ۵ درصد تخفیف می‌گیرند و از جرایم مشمولان دارای فرزند هم به ازای هر فرزند ۵ درصد کم می‌شود.

دارندگان این نوع کارت‌های معافیت از نمایندگی مجلس، عضویت در شوراها و انتصاب در سمت‌های مدیریتی اعم از سیاسی و اداری محروم خواهند بود و به گفته آقای مفتح نمی‌توانند همچون فردی که خدمت سربازی انجام داده از تمامی مزایا برخوردار باشند.

در صورت تصویب نهایی این مصوبه در صحن علنی مجلس، افراد مشمول با پرداخت این جریمه از خدمت سربازی معاف خواهند شد. بر اساس گزارش‌های رسمی، ایران حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشمول غایب دارد.

از بیش از ۱۰ سال پیش که فروش خدمت سربازی متوقف شد، این اولین باری است که دولت ایران در لایحه بودجه پیشنهادی خود، به نحوی در صدد است تا امکاناتی را برای خرید خدمت در اختیار غایبان از خدمت سربازی قرار دهد.

قرار است این مصوبه اواخر ماه جاری خورشیدی در صحن علنی مجلس بررسی شود.