دیدار از پیش برنامه‌ریزی نشده کری با ظریف در مونیخ

عکس از آرشیو حق نشر عکس AFP
Image caption وزرای امور خارجه ایران و آمریکا پیشتر نیز دیدارهایی داشته‌اند

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، امروز یکشنبه (۸ فوریه/۱۹ بهمن) با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار کرده است.

دیدار امروز که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام شد، از پیش برنامه‌ریزی نشده بود. با این حساب، این دومین دیدار وزرای ایران و آمریکا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ است. بر اساس گزارشها آقای کری قرار است امروز آلمان را به مقصد واشنگتن ترک کند.

خبرگزاریها به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا گزارش می‌دهند که وزرای امور خارجه ایران و آمریکا به مدت ۹۰ دقیقه با یکدیگر بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ظریف خطاب به قدرتهای غربی گفته است: "اگر راه حلی برای برنامه هسته‌ای ایران می‌خواهید، بایستی تحریمها برداشته شود."

او در عین حال افزوده "اگر توافقی حاصل نشود، دنیا به آخر نمی رسد."

رویترز همچنین از آقای ظریف نقل کرده است که "فکر نمی‌کنم تمدید مذاکرات به نفع هیچ یک از طرفین باشد."

آقای ظریف روز جمعه (۶ فوریه/۱۷ بهمن) وارد آلمان شد و در این مدت با وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا، آلمان و روسیه که از اعضای گروه ۱+۵ هستند و شماری دیگر از مقام‌های عالی‌رتبه همچون یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

پیشتر ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، گزارش کرده بود که امروز (یکشنبه) در نشستی که در کنفرانس امنیتی مونیخ با موضوع ایران برگزار می‌شود، وزرای امور خارجه ایران، آلمان، آمریکا و فرانسه حضور خواهند داشت.

دیروز (شنبه) گزارش شد که فیلیپ هاموند و وزیر خارجه بریتانیا و آقای ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با هم دیدار کردند.

در همین رابطه آقای هاموند در حساب کاربری خود در توییتر این دیدار را "سودمند" خوانده و گفته در صورت اراده سیاسی، توافق اتمی با ایران همچنان امکان پذیر است.

وزیر خارجه بریتانیا از ایران خواسته تا مانع از دست رفتن این "فرصت" شود.

ایران و گروه ۱+۵ (شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان) سرگرم مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران هستند. اساس اختلافات موجود میان دو طرف، ظرفیت غنی سازی و زمان‌بندی لغو تحریم ها است.

آقای ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفته است که مذاکرات وارد جزئیات فنی شده است.

مطالب مرتبط