اوباما: موضوع توافق هسته‌ای با ایران دیگر فنی نیست، اراده سیاسی می‌خواهد

باراک اوباما حق نشر عکس AP
Image caption آقای اوباما گفته است که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد نحوه مواجهه با ایران "اختلاف نظر جدی" دارد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا می گوید که قدرتهای غربی توافقی را پیشنهاد کرده‌اند که اجازه فعالیت صلح آمیز هسته‌ای را به ایران می‌دهد و در عین حال تضمین می‌کند که ایران برای ساخت سلاح اتمی تلاش نخواهد کرد.

او گفت که اختلافات میان دو طرف در جریان مذاکرات ایران و ۱+۵ کاهش پیدا کرده و ایران به مفاد توافقنامه موقت پایبند بوده است.

به گفته او، موضوع توافق هسته ای با ایران دیگر فنی نیست، بلکه به اراده سیاسی بستگی دارد.

آقای اوباما گفت که ایران قاعدتا باید بتواند پیشنهاد قدرتهای جهانی را بپذیرد، اما معلوم نیست که چنین خواهد کرد یا نه.

رئیس جمهور آمریکا گفت که اگر ایران چارچوب اصولی پیشنهاد قدرتهای جهانی و حداقل های مورد نظر آنها را نپذیرد، تداوم مذاکرات مفید نخواهد بود.

سخنان آقای اوباما یک روز پس از اظهارات آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران بیان می شود که گفته بود که توافق هسته ای نباید به "ضرر منافع ملی ایران و موجب تحقیر" باشد.

او قدرت های غربی را به زیاده خواهی در مذاکرات متهم کرد و با ابراز نگرانی از احتمال "بهانه جویی" آنها در توافق بر سر جزئیات، گفته بود که با دو مرحله ای شدن توافق مخالف است.

آقای خامنه ای گفت: "اگر توافق می کنند، جزئیات و کلیات را در یک جلسه واحد تمام بکنند و امضاء بکنند".

او تأکید کرد که توافق باید روشن، واضح و غیر قابل تفسیر و تأویل باشد.

___________________

اظهارات دو روز گذشته مقامات عالیرتبه ایران و آمریکا نشان می دهد که لحظه سرنوشت ساز مذاکرات اتمی ایران فرا رسیده است... لحن دو طرف محکم است و پیام آنها برای طرف مقابل این است که "حد انعطاف ما همین است، تصمیم خود را بگیرید"... در عین حال نشانه های متعددی از جدیت تلاش ها برای حل و فصل اختلافات اتمی دیده می شد... آیا پیشنهاد قدرت های جهانی برای ایران، که جزئیات آن روشن نیست، قابلیت این را دارد که مقامات ایران بتوانند توازن ظریف میان کوتاه آمدن و حفظ وجهه را با آن برقرار کنند؟

تفسیر امید پارسانژاد را اینجا بخوانید

مطالب مرتبط