تعطیلی مدارس و لغو پروازها در چند استان جنوبی و غربی ایران

حق نشر عکس FARS
Image caption مقامات بویژه در استان خوزستان به زنان باردار، افراد کهنسال و مبتلایان به بیماری‌های تنفسی توصیه کرده‌اند که از رفت و آمد در خیابان‌ها پرهیز کنند

بر اساس گزارشها از ایران ادامه گرد و غبار شدید در برخی از مناطق جنوبی و غربی ایران باعث تعطیلی مدارس و ادارات و لغو تعدادی از پروازها شده است.

به گزارش شبکه خبر ایران، ادامه افزایش حجم ریزگردها بویژه در مناطقی از استان خوزستان باعث تعطیلی مراکز آموزشی برخی از شهرهای این استان از جمله اهواز، آبادان و خرمشهر شده است.

همچنین گرد و غبار شدید و دید کم باعث شده است تا تعدادی از پروازها در فرودگاه اهواز لغو شود.

همزمان شبکه خبر ایران گفته است که گرد و غبار شدید در برخی از مناطقی غربی کشور از جمله ایلام و آذربایجان غربی و شرقی باعث تعطیلی برخی از مراکز آموزشی در این مناطق شده است.

دیروز (یکشنبه ۸ فوریه/۱۹ بهمن) ناصر سودانی، نماینده اهواز در مجلس ایران، وضعیت هوای استان خوزستان را بحرانی توصیف کرد و گفت: "دستگاه‌های سنجش آلایندگی به دلیل حجم بالای گرد و غبار قادر به سنجش نیست و از کار افتاده است." به گزارش خانه ملت، آقای سودانی افزود که مردم خوزستان به جای هوا، "خاک تنفس می‌کنند."

مقامات بویژه در استان خوزستان به زنان باردار، افراد کهنسال و مبتلایان به بیماری‌های تنفسی توصیه کرده‌اند که از رفت و آمد در خیابان‌ها پرهیز کنند.

همچنین از ساکنان شهرهای درگیر با پدیده گرد و غبار خواسته شده که در صورت مواجه شدن با علایم تنگی تنفس، تهوع و سردرد شدید، فورا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

پیشتر کوروش بهادری، مدیر کل هواشناسی استان خوزستان با اشاره به کمبود بارندگی در برخی از مناطق کشور گفته بود: "بارش باران نسبت به سال گذشته در استان خوزستان ۳۰ درصد کاهش داشته و این یکی از عوامل اصلی کم بودن رطوبت خاک این استان است؛ همچنین به دلیل خشکی هوا و کم بودن رطوبت جو، شدت و غلظت گرد و غبار افزایش پیدا می‌کند."

مسئولان محیط زیست و کارشناسان این حوزه یکی از دلایل مهم بروز این پدیده در استان خوزستان را خشکی تالاب‌ها عنوان می‌کنند.

مطالب مرتبط